MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła, która uczy obcokrajowców języka polskiego od 50 lat

Paulina Przepiórka, Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL
Ponad 80 obcokrajowców z 30 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Korei Południowej, Czech, Francji czy Węgier, zgłosiło się do udziału w tegorocznej Szkole Letniej Języka i Kultury Polskiej KUL. Ta edycja ma w sobie coś wyjątkowego, ponieważ jest jubileuszowa – kurs odbywa się już po raz pięćdziesiąty.
Ponad 80 obcokrajowców z 30 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Korei Południowej, Czech, Francji czy Węgier, zgłosiło się do udziału w tegorocznej Szkole Letniej Języka i Kultury Polskiej KUL. Ta edycja ma w sobie coś wyjątkowego, ponieważ jest jubileuszowa – kurs odbywa się już po raz pięćdziesiąty. nadesłane
– Jeżeli chce się przyjemnie spędzić czas w Polsce, jedzie się do Krakowa, ale jeśli naprawdę chce się uczyć polskiego, to przyjeżdża się do Lublina na KUL – mówi dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Cezary Ruta, który od wielu lat odpowiada za organizację kursów nauki języka polskiego dla obcokrajowców z całego świata.

Ponad 80 obcokrajowców z 30 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Korei Południowej, Czech, Francji czy Węgier, zgłosiło się do udziału w tegorocznej Szkole Letniej Języka i Kultury Polskiej. Ta edycja ma w sobie coś wyjątkowego, ponieważ jest jubileuszowa – kurs odbywa się już po raz pięćdziesiąty.

Początki Szkoły

Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej organizowana jest co roku przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej, jedną z agend KUL-u, która działa od 1974 roku. Szkoła powstała na mocy umowy podpisanej z Towarzystwem „Polonia” przez ówczesnego rektora o. Mieczysława Alberta Krąpca i prorektora prof. Stefana Sawickiego. Władze państwowe były przeciwne utworzeniu tego rodzaju jednostki na KUL-u, ale upór władz uczelni spowodował, że się to udało. Był to jeden z pierwszych ośrodków w Polsce, w którym osoby polskiego pochodzenia mogły ulepszać swoją znajomość języka. Z czasem z oferty Szkoły zaczęli korzystać również obcokrajowcy.

– Od początku postawiliśmy przede wszystkim na jakość – zaznacza Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

- I z perspektywy kilkudziesięciu lat mogę powiedzieć, że nam się to opłaciło, ponieważ nie poświęcaliśmy czasu na drobniejsze wydarzenia, tylko cały czas oferowaliśmy kursy o najwyższej jakości. Dzięki temu przyciągaliśmy studentów, doktorantów, pracowników uczelni amerykańskich, którzy wielokrotnie powtarzali, że jeżeli się chce przyjemnie spędzić czas, to się jedzie do Krakowa, a jeśli chce się naprawdę uczyć polskiego, przyjeżdża się do Lublina na KUL - dodaje.

Lata współpracy

Przez lata ośrodek nawiązał współpracę z wieloma zagranicznymi instytucjami, m.in. University of Wisconsin, University of New Hampshire, Chicago Public Schools.

– Mamy z tego powodu ogromną satysfakcję i przyjemność, że przyjeżdżali do nas przedstawiciele prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, żeby przez wakacje uczyć się polskiego, poznawać polską kulturę. Bardzo często były to osoby, które studiowały historię czy stosunki polityczne naszego regionu i które w przyszłości miały wpływ na politykę Stanów Zjednoczonych wobec naszego państwa. Dlatego tym bardziej ważne było, aby obraz Polski, z którym wyjeżdżali, był jak najbardziej pozytywny – wyjaśnia Cezary Ruta.

Słuchaczami tegorocznego kursu są m.in. stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w tym studenci slawistyki oraz naukowcy zajmujący się polską historią i kulturą.

– Najważniejsze dla mnie, jeśli chodzi o kursy, jest stworzenie bardzo sympatycznej atmosfery, w której ludzie z całego świata czują się dobrze. Chodzi o to, aby jak najlepiej spędzili czas i osiągnęli jak najwięcej korzyści – mówi Cezary Ruta.

Jubileusz

Rozpoczęcie jubileuszowej edycji odbyło się 3 lipca w Centrum Transferu Wiedzy pod przewodnictwem prorektor do spraw kształcenia dr hab. Ewy Trzaskowskiej, prof. KUL, która wyraziła nadzieję, że po ukończeniu kursu uczestnicy nie tylko zrobią znaczne postępy w posługiwaniu się językiem polskim, lecz także poznają głębiej kulturę Polski i jej tradycje.

– Proponujemy kursy o różnej intensywności, trwające od 2 do 8 tygodni. Wykłady są prowadzone w dwóch językach – polskim i angielskim – poinformowała prorektor dr hab. Ewa Trzaskowska. Dodała również, że taka formuła kształcenia wzbudzi większe zainteresowanie wśród uczestników i zapewni im komfort.

Studenci Szkoły będą nie tylko doskonalić swoje umiejętności językowe w zakresie polskiego, ale także zyskają możliwość odkrywania Lublina i jego okolic. Ponadto będą mieli okazję zwiedzić Sandomierz, Warszawę, Kozłówkę, Zamość, a także wezmą udział w koncertach oraz warsztatach tańca. Program kulturalny i turystyczny urozmaicą dodatkowe zajęcia praktyczne doskonalące umiejętności językowe uczestników, a także interesujące wydarzenia, m.in. konkurs wymowy czy gra miejska.

– Pierwsza edycja kursu potrwa do końca lipca, natomiast druga edycja rozpocznie się 24 lipca – poinformował Emil Wojtaluk, koordynator Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski