Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Kraśnickiej: Rehabilitacja po zawale serca i chorobach układu krążenia

Gabriela Bogaczyk
30.03.2016. rzeszow. opereacja serca kardiologia sala operacyjnafot bartosz frydrych
30.03.2016. rzeszow. opereacja serca kardiologia sala operacyjnafot bartosz frydrych brak
Leczenie chorób serca nie kończy się na zabiegu kardiochirurgicznym - alarmują specjaliści. W Lublinie można także podreperować swoje serce.

Rehabilitacja kardiologiczna jest bardzo ważna w procesie leczenia chorób układu krążenia - apeluje lek. med. Małgorzata Jęczeń z Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej, który działa w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Wszystkie ośrodki rehabilitacji kardiologicznej przyjmują pacjentów po przebytym zawale serca, po operacjach na naczyniach wieńcowych i zastawkach serca, po plastyce naczyń wieńcowych i po wszczepieniu stentu lub rozrusznika serca. Aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji kardiologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci powinni uzyskać skierowanie od lekarza z poradni kardiologicznej. Przysługują im wtedy 24 zabiegi do wykorzystania w ciągu trzech miesięcy.

W ośrodku przy Kraśnickiej, rehabilitacja polega np. na ćwiczeniach z wykorzystaniem cykloergometru. Jest to urządzenie podobne do roweru, służące do ćwiczeń i mierzenia wartości pracy wykonywanej przez pacjenta. Jednocześnie sprzęt monitoruje pracę serca i ciśnienie tętnicze.

- Pacjenci wykonują również ćwiczenia w sali gimnastycznej pod okiem fizjoterapeuty. Później w ramach relaksu odbywają się zajęcia z psychologiem. Staramy się też promować prozdrowotny styl życia - wyjaśnia specjalistka.

Przy Kraśnickiej można wykonać również próby wysiłkowe na bieżni, badania Holter-ekg. i Holter RR.

Celem kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej jest przede wszystkim skrócenie okresu rekonwalescencji, poprawa tolerancji wysiłku, poprawa jakości życia i stanu psychicznego oraz powrót do aktywności zawodowej pacjenta. Co ważne, skuteczna rehabilitacja może powstrzymać dalszy rozwój miażdżycy i zapobiec ostrym incydentom wieńcowym w przyszłości.

Lekarze podkreślają, że przy chorobach układu krążenia ważna jest systematyczność, aby efekty były długofalowe. - Zaleca się, by ćwiczenia nie były zbyt ciężkie. Wysiłek powinien być umiarkowany, by za bardzo nie obciążać serca - dodaje lek. med. Małgorzata Jęczeń, specjalista chorób wewnętrznych.

Jednocześnie zaznacza, że proces leczenia nie polega wyłącznie na interwencji kardiochirurgów, ale także na późniejszej rehabilitacji trzymiesięcznej. - Ważne, aby pacjent systematycznie ćwiczył samodzielnie. Wtedy efekty będą długotrwałe i skuteczne - mówi lekarz.

Pacjenci ze schorzeniami układu krążenia powinni także częściej korzystać ze spacerów, uprawiać nordic walking, jazdę na rowerze czy aqua aerobic. - W ten sposób dbamy nie tylko o nasz układ krążenia, ale też o układ ruchowy - dodaje lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski