Nasza Loteria

Sztuka pamięci, czyli jak wspierać bliskiego z alzheimerem

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Sabine van Erp/Pixabay
Luki w pamięci, „brak słów” czy dezorientację zrzucamy często na roztargnienie, zmęczenie albo wiek. Niestety, szczególnie u osób starszych, mogą być to pierwsze objawy choroby otępiennej. W Światowym Dniu Choroby Alzheimera przypominamy o najważniejszych aspektach choroby i zachęcamy do zwrócenia uwagi na zachowania swoich bliskich, w szczególności starszych rodziców i dziadków.

Choroby otępienne to zaburzenia funkcji poznawczych, a przede wszystkim pamięci. Według szacunków nawet 650 tys. Polaków ma jedną z chorób otępiennych, a najczęściej występującą jest alzheimer. Jak wynika ze statystyk GOV mimo, iż 2/3 przypadków chorób otępiennych stanowi alzheimer to zaledwie ok. 20 proc. pacjentów ma postawioną diagnozę lekarską. Dzieje się tak, ponieważ początkowe objawy są często ignorowane i nie są konsultowane z lekarzem. Chociaż na demencje może zachorować każdy, to szczególnie zagrożone są kobiety w podeszłym wieku oraz osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki chorób otępiennych.

Do objawów, które mogą wzbudzić nasz niepokój należą przede wszystkim problemy z zapamiętywaniem nie tylko nowych informacji, ale także sposobu wykonywania codziennych czynności. We wczesnym stadium można również zauważyć problemy z wysławianiem się, zapominanie słów oraz gubienie wątku. Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia orientacji i gubienie się w dobrze znanych miejscach. Objawom tym może towarzyszyć z jednej strony drażliwość i chwiejność nastroju, a z drugiej apatia czy zamroczenie.

Diagnoza podstawą, chociaż nie ma jednego „testu na alzheimera”

Diagnostyka choroby otępiennej zazwyczaj zaczyna się w gabinecie lekarza rodzinnego, który analizuje stan zdrowia pacjenta i kieruje na konsultację do specjalisty. Często do postawienia diagnozy potrzebny jest ciąg wizyt u specjalistów, m. in. neuropsychologa, neurologa czy psychiatry, który wykluczy ewentualne choroby psychiczne.

Chociaż choroba Alzheimera jest nieuleczalna, to lekarz może zalecić leczenie objawowe, które spowolni chorobę i złagodzi jej skutki. Konieczne jest jednak regularne przyjmowanie zaleconych preparatów, w odpowiedniej dawce. Nasilające się objawy oznaczają również konieczność opieki nad pacjentem.

Kiedy miłość nie wystarczy nie wolno wstydzić się pomocy

Opieka nad bliską osobą z alzheimerem jest wyzwaniem, które często zmienia życie całych rodzin. Wymaga to nie tylko przeorganizowania przestrzeni domowej, tak, aby była bezpieczna dla chorego, ale także nauki nowego sposobu komunikacji. Rozmowa z chorą osobą musi opierać się na jasnych komunikatach i spokojnym tonie. Konieczna jest także cierpliwość i pozwolenie pacjentowi na długie wypowiedzi, a także zrozumienie, że zmienność nastroju nie wynika z jego złej woli czy złośliwości. Nie można te wykluczyć sięgania pomocy z zewnątrz – zwłaszcza w zaawansowanej fazie choroby, gdy opieka staje się zbyt trudna, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski