Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Sztuka przed epoką sztuki”. Wspaniałe dzieła romańskie i gotyckie w Barcelonie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (Museu Nacional d’Art de Catalunya) położone jest na tzw. Żydowskim Wzgórzu w południowo-zachodniej części centrum Barcelony. Zobaczymy tam katalońskie malarstwo, sztukę dekoracyjną i m.in. piękne, zabytkowe meble. Na nas największe wrażenie zrobiła jednak kolekcja sztuki romańskiej i gotyckiej. Słynie ona zresztą jako najbardziej okazała na świecie.

W czasach rzymskich znajdowała się w tym zakątku dzisiejszej Barcelony świątynia Jowisza. W średniowieczu działał tam natomiast m.in. cmentarz żydowski (istnieje do dziś). Obecnie jednak najważniejszą, najbardziej renomowaną budowlą na Żydowskim Wzgórzu w Barcelonie jest monumentalne muzeum, mieszczące się w imponującym Pałacu Narodowym. Warto się tam wybrać.

Wspaniała kolekcja

Zobaczymy tam wspaniały zbiór sztuki głównie Katalonii i Hiszpanii. Dzieła tam prezentowane stworzyli m.in. dzieła El Greco, Velazquez, ale także Gaudi, Dali, Picasso czy Miro. Wyjątkowo bogata jest w tym muzeum kolekcja sztuki romańskiej i gotyckiej.

Jej bogactwo i jakość zrobiła na nas ogromne wrażenie. Z wielu względów. Czym sztuka średniowiecza różni się od tej z innych epok? Pisała o tym Zofia Herman-Templewicz w tekście pt. „Status obrazu i kult wizerunków” (w książce pt. Galeria sztuki średniowiecznej).

Rola obrazu w średniowieczu

„Twórczość artystyczną wieków średnich nazywa się często sztuką przed epoką sztuki. Podstawowa funkcja obiektów artystycznych wiązała się bowiem przede wszystkim z religią bądź reprezentacją władzy, a nie z estetycznymi walorami dzieł, nie istniało pojęcie sztuki w jego dzisiejszym znaczeniu” – pisała Zofia Herman-Templewicz. „Jednocześnie rola obrazu w chrześcijaństwie była bardzo ważna i od początku stała się przedmiotem dyskusji i sprzecznych sądów (chodzi np. o spory ikonoklastów z ikonofilami).

Nie tylko w Barcelonie

A jednak te działa (także m.in. rzeźby) zachwycają, skrzą się barwami, fascynują. Nie dają spokoju. Dlaczego? Bo to tak jakbyśmy bezpośrednio zetknęli się z ludźmi średniowiecza, ich wierzeniami, wyobrażeniami świata, troskami i lękami. Jakbyśmy za pośrednictwem starych malowideł… spojrzeli im w oczy.

Wspaniałą kolekcję takiej sztuki można oglądać w Barcelonie. Jednak znakomity zbiór (oczywiście głównie z dawnych terenów naszego kraju) zobaczymy również m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski