MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała kiedyś wieś Owczarnia. Na początku folwark nie miał swojej nazwy. Zobacz archiwalne zdjęcia

Anna Paszkowska
P. Maliszewski, 1986 r./Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Wieś Owczarnia w gm. Józefów nad Wisłą powstała w latach XIX w. z parcelacji dóbr Chruślina, z folwarku zwanego Górnym. Pierwsza wzmiankach o osadzie w źródłach pojawiła się w 1884 r.

- W 1882 r. miała miejsce sprzedaż ziemi, położonej na zachód od posiadłości Chruślina, która była w tedy w rękach Tadeusza Plater-Zyber. Tereny wykupowali koloniści. Wieś powstała w latach 1882-1884 - poinformował na profilu społecznościowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W 1905 r. osadę zamieszkiwało 160 osób w 26 gospodarstwach. Kiedy w 1906 r. proboszcz parafii Boby przeprowadził wizytację wsi, wtedy w mieszkało tam 146 mieszkańców w 25 gospodarstwach – przy czym 3 złożone były z 2 siedlisk. Właściciele 21 gospodarstw zajmowali się uprawą roli, pozostali czterej pracowali jako: młynarz, karczmarz, kowal i wyrobnik.

Wieś podczas wojny

- W czasie I wojny światowej Owczarnia wraz z Chruśliną znalazły się pomiędzy liniami okopów. Mieszkańcy musieli opuścić wieś, a po zakończeniu działań wojennych okazało się, że pożar całkowicie zniszczył wszystkie zabudowania - napisał konserwator zabytków.

Na szczęście odbudowa przebiegła sprawnie. W 1921 r. mieszkańcy mieli już nowe budynki, w których zamieszkało 156 osób – 86 kobiet i 70 mężczyzn. Większość była wyznania rzymskokatolickiego, jedna osoba prawosławna i 11 wyznania mojżeszowego. 145 osób było narodowości polskiej i 11 narodowości żydowskiej.

- W czasie II wojny światowej, ze względu na obecność dużej ilości partyzantów w okolicach Owczarni, Chruśliny i Bobów teren ten stał się obszarem pacyfikacji przez wojska niemieckie, wspomaganej przez lotnictwo. Bombardowania zniszczyły ok. 75 % zabudowy wsi w jej wschodniej i środkowej części - przekazał.

Po wojnie przeprowadzono elektryfikację wsi i utwardzono drogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski