Spis treści
Studenci już szukają mieszkań. Źle wspominają ubiegły rok
Do nowego roku akademickiego w październiku zostało jeszcze kilka tygodni, ale większość studentów już zaczyna szukać mieszkań czy pokoi na wynajem, a wynika to także z przykrych wspomnień z ubiegłego roku.
Wybuch wojny w Ukrainie spowodował nagły napływ uchodźców, którzy w ilości ponad 14 mln osób masowo zaczęli przekraczać polsko-ukraińską granicę. Część z nich pojechała dalej, w głąb Europy, ale spora ilość naszych wschodnich sąsiadów pozostała w Polsce.
Jaki to miało wpływ na rynek wynajmu? Ogromny. Z jednej strony część mieszkań została przekazana uchodźcom jako tymczasowe miejsca zamieszkania. Część z nich na własną rękę wynajmowała lokale. Niemal z dnia na dzień spadła zatem ilość wolnych mieszkań na wynajem, natomiast znacząco wzrosło zapotrzebowanie. To musiało podnieść ceny wynajmu mieszkań w Polsce.
Sytuacja na rynku wynajmu jest stabilna
To już na szczęście przeszłość i obecnie zarówno ceny, jak i dostępność mieszkać wskazują na stabilizację rynku. Raport Expandera i Rentier.io, o którym pisaliśmy już szczegółowo w kontekście wpływu Bezpiecznego kredytu na ceny wynajmu, wskazuje wyraźnie na trend spadkowy. Stawki wynajmu w okresie od stycznia od czerwca 2023 roku spadły w 10 z 16 miast. I choć mówimy o spadach na poziomie do 0,5 proc., to cieszyć powinien każdy brak wzrostów cen.
Większe, nie znaczy tańsze. Tyle zapłacisz za wynajem w 2023
Najdrożej jest obecnie w Warszawie i chociaż to nikogo zapewne nie dziwi, w osłupienie może wprawiać kwota, jaką trzeba przeznaczyć na wynajem. Otodom Analitics, jak co miesiąc, przeanalizował wysokość czynszów dla tego miasta. Czynsz w stolicy to koszt od blisko 2900 zł/mies. dla mieszkań do 40 m2 i nawet 11 tys./mies. dla dużych mieszkań o powierzchni ponad 90 m2.
Tanieją niemal wszystkie mieszkania, jednak spadek cen w dużej mierze zależy od wielkości mieszkania. We Wrocławiu najbardziej tanieją duże mieszkania, a w Bydgoszczy kawalerki.
Eksperci Expandera i Renter.io przeliczyli średnie ceny najmu na metr kwadratowy. Ich wyliczenia wskazują, że za małe mieszkanie płacimy obecnie 88 zł/m2, a średnie i duże to koszt ok. 70 zł/m2.
Studenci powinni także pamiętać, że nie tylko cena powinna decydować o wyborze mieszkania. Sprawdź, jak nie nie dać się oszukać przy podpisywaniu umowy najmu.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?