MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te objawy mogą wskazywać na „cichy zawał”. Można go przejść i o tym nie wiedzieć!

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szacuje się, że nawet 45 proc. zawałów serca, to tzw. ciche zawały, które przebiegają niemal bezobjawowo. Wielu chorych dowiaduje się o tym, że przeszło niemy zawał dopiero podczas badań kontrolnych. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby rozpoznać cichy zawał.

Spis treści

Jak wygląda cichy zawał? Objawy, które wskazują na ukryty zawał

Cichy zawał (SMI) to atak serca, który nie daje żadnych objawów lub ma symptomy, które nie są zwykle kojarzone z zawałem serca. Może nie spowodować bólu w klatce piersiowej ani duszności, które zazwyczaj towarzyszą zawałowi serca.

Nie należy go jednak lekceważyć! Może spowodować minimalne uszkodzenia serca, ale jego skutki mogą być równie poważne jak w przypadku zawału serca.

Objawy cichego zawału znajdziesz w naszej galerii

Kobiety po 55 roku życia są bardziej narażone na cichy zawała serca.
Kobiety po 55 roku życia są bardziej narażone na cichy zawała serca. Prostock-Studio/GettyImages

– Objawy SMI mogą być tak łagodne i tak krótkie, że często są mylone ze zwykłym dyskomfortem lub innym mniej poważnym problemem – mówi dr Jorge Plutzky, dyrektor programu zapobiegania chorobom naczyniowym w stowarzyszonym z Harvardem Brigham and Women's Hospital i dodaje, że mężczyźni mają tendencję do przypisywania zmęczenia lub dyskomfortu fizycznego na przepracowanie, niewyspanie lub wiek, a łagodny ból w okolicach szyi lub klatki piersiowej mylą z refluksem żołądkowym, niestrawnością lub zgagą.

Kto jest narażony na cichy zawał?

Badania pokazują, że mężczyźni są około 1,7 razy bardziej narażeni na cichy zawał serca niż kobiety. Ponadto cichy zawał częściej przechodzą osoby:

  • z nadwagą,
  • nieuprawiające regularnie sportu,
  • z wysokim ciśnieniem krwi,
  • z wysokim poziomem cholesterolu.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca to przede wszystkim: stres, zła dieta (spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w cholesterol, sól i niezdrowe tłuszcze), wysoki poziom cukru we krwi i palenie papierosów.

Na zawał serca bardziej narażona są również osoby dializowane z zaawansowaną przewlekłą chorobą nerek, mające historię chorób serca w rodzinie – obciążone genetycznie, mężczyźni powyżej 45 roku życia, kobiety po menopauzie lub starsze niż 55 lat.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Ile czasu trwa cichy zawał?

Cichy zawał podobnie jak tradycyjny atak serca może mieć różny czas trwania. Wiele zależy od wielkość obszaru dotkniętego zawałem, tego, jak szybko zostanie od rozpoznany i w jakim czasie zostanie podjęte leczenie. Wpływ na czas trwania zawału ma także ogólny stan zdrowia pacjenta.

Cichy zawał serca – leczenie

Cichy zawał nigdy nie powinien być bagatelizowany. Osoba, która podejrzewa u siebie atak serca powinna niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Dyspozytor może zalecić przez telefon wzięcie aspiryny, a po przyjeździe ratownicy mogą podać tlen oraz leki przeciwbólowe i zapobiegające powstawaniu zakrzepów krwi.

Jeśli zajdzie taka konieczność, lekarz może zlecić wykonanie angioplastyki wieńcowej, czyli zabiegu poszerzenia naczynia krwionośne, które się zwęziło lub zatkało za pomocą stentu lub wykonanie pomostowania aortalno-wieńcowego, które umożliwi przepływ krwi wokół zatkanego obszaru.

Jak sprawdzić czy miało się cichy zawał?

Cichy zawał bywa ciężki do rozpoznania dla samego pacjenta lub jego otoczenia. Lekarz może rozpoznać go m.in. przez szybki lub nierówny puls oraz nietypowe dźwięki w klatce piersiowej.

Według długoterminowego badania opublikowanego w „Journal of the American Medical Association”, 8 proc. uczestników bez wcześniejszej historii chorób serca wykazywało oznaki bliznowacenia mięśnia sercowego, co oznacza, że mieli zawał serca w ciągu 10-letniego okresu badania i nie wiedzieli o tym.

Lekarz podejrzewający, że pacjent przeszedł cichy zawał serca może zlecić badania, które wykażą uszkodzenie mięśnia sercowego lub śladów molekularnych troponiny T we krwi – białka uwalnianego przez uszkodzone komórki serca:

  • badania krwi,
  • wykonanie badania EKG,
  • koronarografię,
  • tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny (MRI),
  • test wysiłkowy.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te objawy mogą wskazywać na „cichy zawał”. Można go przejść i o tym nie wiedzieć! - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski