Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne remonty i termomodernizacje lubelskich szkół. Łączna wartość zadań to ponad 31,5 mln zł

Miasto aktualnie realizuje 9 dużych termomodernizacji budynków oświatowych: w 2 szkołach właśnie zakończono prace, w 3 prowadzone są roboty budowlane, 4 kolejne inwestycje są w trakcie przygotowania.

W III LO im. Unii Lubelskiej na pl. Wolności i Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej właśnie zakończyły się prace termomodernizacyjne, które poprawią m.in. efektywność energetyczną budynków, a także ich wygląd wizualny, dzięki czemu szkoły zyskają nową lepszą jakość i co za tym idzie, poprawę warunków nauki i pracy.

- W placówkach tych wykonano wszystkie prace budowlane - remonty dachów, docieplenie ścian zewnętrznych, elewacje, wymieniono stolarkę okienną i drzwi, instalacje centralnego ogrzewania i wody użytkowej, wentylacje oraz sieci teletechniczne. Na budynkach są zamontowane instalacje fotowoltaiczne, szkoły otrzymały też nowe zewnętrzne oświetlenie, monitoring oraz wykonano remonty nawierzchni przyszkolnej – wymienia Monika Głazik.

Te inwestycje stanowią część większego projektu unijnego, który miasto realizuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Sama modernizacja „Unii” wyniosła ponad 2,4 mln zł. Unijny projekt obejmie również Bursy nr 7 przy ul. Zemborzyckiej i budynki trzech innych Szkół Podstawowych: nr 26 przy ul. Bronowickiej (prace zakończą się pod koniec roku), nr 20 przy al. Piłsudskiego (prace ruszyły i potrwają do końca lipca 2021) i nr 18 przy ul. Długosza, gdzie miasto jeszcze w lipcu wykonana inwentaryzację i ogłosi przetarg, bo dotychczasowy wykonawca w trakcie realizacji zdążył ogłosić upadłość.

Szkoła Vetterów odzyskuje swój dawny blask. Co znaleziono na poddaszu?

Do termoizolacji przygotowują się również Zespół Szkół Budowlanych wraz z Bursą nr 8 przy ul. Słowiczej (na etapie podpisania umowy z wykonawcą), Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Czwartaków oraz Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych przy ul. Zemborzyckiej (w obu przypadkach rozstrzygnięto już przetargi).
Całkowita wartość projektów termomodernizacji wynosi 31,5 mln, z czego koszt dofinansowania to ponad 16,3 mln zł.

Od jesieni zeszłego roku przy ul. Bernardyńskiej trwa remont w ramach realizacji inwestycji „Poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie, współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Koszt projektu to 12,6 mln, z czego 3,7 mln zł pochodzi ze środków europejskich.

- W budynku wymieniona została konstrukcja dachu, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien. W środku zakończono już wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych, trwa montaż centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Projekt przebudowy zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku, ten sam układ okien i drzwi oraz oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Część stolarki zostanie wymieniona albo poddana renowacji, ale sam układ drzwi, okien i ich wielkość zostaną zachowane -zapewnia Monika Głazik i dodaje, że podczas prac budowlanych pojawiła się pewna przeszkoda - Problemem okazał się stan stropów w pionie sanitarnym na wszystkich kondygnacjach w części budynku od strony południowej, które przekorodowane wymagają wymiany. W związku z tym konieczne było opracowanie dodatkowego projektu i rozszerzenie zakresu robót. Termin zakończenia inwestycji został wydłużony do 30 listopada.

Starożytna mumia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów ...

Już w te wakacje Zespół Szkół Samochodowych w Lublinie będzie mógł pochwalić się nowoczesną stacją diagnostyczną. Budynek jest już prawie gotowy (tak na 90%), trwa obecnie instalacja sieci elektrycznych i sanitarnych. - Montaż obejmuje m.in. kurtyny powietrzne i wentylatory, odwodnienia liniowe i ceramikę sanitarną, a także urządzenia teletechniczne, gniazda, łączniki i czujniki. W najbliższym czasie pojawią się bramy garażowe, boksy szatniowe i kabiny sanitarne. Tynk mozaikowy pokryje cokoły budynku, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Część wyposażenia technologicznego m.in. podnośniki i urządzenia diagnostyczne, są już w stacji – informuje Monika Głazik.

Na finiszu również budowa nowego kompleksu oświatowego w jednej z najszybciej rozwijających się dzielnic Lublina - Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej. To największa inwestycja oświatowa miasta i największy obiekt tego typu w Lublinie o powierzchni ok 14 tyś m2. Teraz już prowadzone są prace wykończeniowe, zakupy wyposażenia i mebli. Od września w nowej szkole będzie mogło rozpocząć naukę 800 uczniów, dodatkowo w budynku będzie działać przedszkole dla 150 dzieci.

W tym roku na remonty i naprawy bieżące w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło 2 mln 630 tys. zł.

- Zadania te w większości przypadków dyrektorzy szkół realizują w własnym zakresie. Zwykle odbywa się to w wakacje, w tym roku, ze względu na brak zajęć lekcyjnych w szkołach spowodowany epidemią, większość remontów została wykonana wcześniej – dodaje Monika Głazik.

Do największych tego typu inwestycji należały m.in. prace remontowe związane z modernizacją sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej 18 przy ul. Długosza (101 tyś zł) i remont instalacji w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Nałkowskich (150 tyś zł.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski