MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tej nocy wszystko może się wydarzyć! Znamy program tegorocznej Nocy Kultury

Julia Zdunek
Julia Zdunek
18. edycja lubelskiej Noc Kultury zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Neurony Miasta”. Na mieszkańców czekają gry towarzyskie, nie zabraknie również gwiazd muzycznych i instalacji artystycznych w przestrzeni centrum.

Noc Kultury w Lublinie co roku gromadzi miłośników sztuki - zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Tegoroczna Noc Kultury odbędzie się 1/2 czerwca pod hasłem „Neurony miasta”.

- Miasto jest organizmem, gdzie sieci połączeń neuronalnych zależą m.in. od tego jak my się komunikujemy między sobą, czy jak uczestniczymy w działaniach miasta. To wszystko jest pewnego rodzaju superorganizm, który wysyła i przyjmuje zwrotne sygnały - tłumaczy koncepcję Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

W tym roku niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców będą gry towarzyskie. Pierwsza z nich będzie miała miejsce na placu po farze, który na jedną noc zamieni się w miejsce pełne krzeseł.

- Na tę noc kultury przygotowaliśmy dla was szczególny rodzaj flirtu. Będzie to „Flirt z Ionesco”, czyli gra towarzyska, która umożliwia na forum publicznym przekazywanie sobie sekretnych wiadomości podając numery zdań na kartach. W większości będą to cytaty z dwóch utworów Ionesco, czyli „Krzesła” i „Łysa śpiewaczka” - zapowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Na placu po farze będzie czekała na mieszkańców duża ilość wygodnych krzeseł, karty do flirtu i wolontariusze, którzy gotowi będą wytłumaczyć zasady gry.

- Drugą propozycją jest „nocokulturowa tombola”, a prościej mówiąc - gra w bingo, do której karty będą rozdawane na pl. Łokietka. Uczestnicy Nocy Kultury będą mogli odwiedzać poszczególne punkty programu i zakreślać pionową lub poziomą linię na odpowiednich ikonografikach – mówi Marzena Bielecka, dyrektorka programowa Nocy Kultury.

W czasie Nocy Kultury nie może zabraknąć koncertów i pokazów. Podczas czerwcowego wieczoru na muzycznej Scenie Vetterów, przy ul. Żmigród 10 zaprezentuje się m. in. raper Mandzik oraz projekt „Taxi”, w którym wystąpią Łona x Konieczny x Krupa. Zaprezentują oni reportaż na temat otaczającego nas świata widziany okiem taksówkarzy.

Nie ma Nocy Kultury bez instalacji artystycznych, które zaskakują przechodniów podczas spaceru.

- W tym roku dużo uwagi postanowiliśmy poświęcić nowemu rodzajowi instalacji: Mikrohistorie site-specific – czyli małym formom sztuk. Chcemy pokazać, że spektakularna sztuka niekoniecznie musi być wielkiego formatu. Jedną z nich będzie praca Marcina Skrzypka wykonana z oryginalnych, maleńkich czcionek drukarskich – mówi Bielecka

.

Nie zabraknie też wielkoformatowej sztuki. Z jednej z lubelskich kamienic przy Rynku wyrosną olbrzymie maki w białym kolorze. Autorem tej instalacji o nazwie „Heroiny” będzie Jarosław Koziara. Z kolei na Placu po Farze pojawi się projekt „Jonasz”, czyli wielka rzeźba wieloryba wykonana z wikliny, która zapraszać, aby do niej wejść.

Jedna z instalacji zostanie z mieszkańcami na dłużej. Będzie to mural, który pojawi się na ścianie kamienicy przy ul. Jezuickiej 13, wykonany przez Pabla Caviedesa, malarza z Ekwadoru.

Z kolei w Warsztatach Kultury, przy ul. Grodzkiej 7 do dyspozycji spacerujących będzie "Japońskie patio". Będzie można tam odpocząć, słuchając dzwonków koshi, które symbolizują cztery żywioły i zrelaksować się, grabiąc fale na piaskowych ogrodach zen.

Nowym wydarzeniem Warsztatów Kultury jest Festiwal Sztuki Nad Rzeką. Trasa festiwalu znajduje się pomiędzy Mostem Kultury a Pierwszym Mostem Lutosławskiego i wiedzie przez bulwar Przyjaźni. Otwarcie festiwalu odbędzie się podczas Nocy Kultury o godz. 19, a instalacje będzie można oglądać do października.

– Podczas festiwalu publiczność zobaczy 8 instalacji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Sztuka współczesna często eksperymentuje z formą, dlatego możemy spodziewać się różnych, czasem zaskakujących materiałów. Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dosyć niekonwencjonalnych glonów morskich i sierści psa – opowiada Magdalena Linkowska, koordynatorka Festiwalu Sztuki Nad Rzeką.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili m. in. Alicji Bielawskiej, Ingę Levi, Martę Krześlak oraz Aleksandrę Liput.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy zrezygnowano z papierowej wersji programu Nocy Kultury.

- Od wielu lat obserwujemy, że duża część uczestników z nich nie korzysta. Program będzie można sprawdzić na dużych tablicach stojących w przestrzeni miasta lub poprzez kod QR umieszczony m.in. na rozdawanych kartach do gry w bingo – mówi Paulina Skipirzepa-Kamińska z Warsztatów Kultury.

Wybrane wydarzenia Nocy Kultury 2024

Koncerty i pokazy

Scena Vetterów | 19.00 – 1.00 | ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie, ul. Żmigród 10 (boisko)

Łona x Konieczny x Krupa
Gwiazdą wieczoru będzie Łona, laureat dwóch Fryderyków - szczeciński raper w kooperacji z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą — muzykami ze składu Siema Ziemia. Ich debiutancki materiał „TAXI” opowiada o świecie widzianym zza szyby taksówki i jest zapisem transformacji kulturowej ostatnich trzech dekad. Łona przygląda się społecznym nastrojom z uważnością dokumentalisty; w tekstach sięga po autentyczne historie taksówkarzy, taksówkarek i ich pasażerów. Są tu więc elementy reportażu, osobista refleksja o świecie ukryta w taksówkowym uniwersum i poetyka nocy obecna w intrygującej muzyce Koniecznego i Krupy.

Mandzik
Ukłonem w stronę białoruskiej publiczności będzie występ Mandzika, artysty hip – hopowego, przebywającego na przymusowej emigracji ze względu na swoje poglądy polityczne. W swojej muzyce łączy teksty semantyczne i współczesne motywy elektroniczne. Od old schoolowego hip-hopu po współczesny Drum’n’Bass, wiele pozytywnych emocji i refleksji to wszystko, co trzeba wiedzieć o jego twórczości.
Na scenie rapowej jako suport zaprezentują się osoby, które wygrały konkurs ogłoszony przez Warsztaty Kultury w Lublinie na Młodych raperów i raperki.

Brut Magnifique - Rock and Roll po Francusku

Niezwykłe brzmienia zachęcą do odkrywania energetycznej muzyki zespołu, a także będą stanowiły doskonałą okazję do zanurzenia się w języku francuskim. Energia rock'n'rolla zmiesza się z poetyckimi tekstami. W przerwach między utworami zespół Brut Magnifique zaprosi publiczność do wspólnej interakcji, poznawania prostych fraz i zwrotów w języku francuskim.

Zaśpiewaj i zatańcz z zespołem muzyki folklorystycznej „Lubelacy” | 21.00 – 22.00 |
ul. Lubartowska
Zespół Muzyki Folklorystycznej „Lubelacy” zaprasza do wspólnej zabawy w rytmach tradycyjnej muzyki ludowej regionu. Tworzy go lubelska młodzież ze szkół ponadpodstawowych, która dzieli się swoją pasją do muzyki folklorystycznej. Energia i zaangażowanie młodych ludzi w twórczość folklorystyczną jest kluczem do powiązania tradycji z teraźniejszością.

Jazz nocą | Koncert młodych wokalistów w towarzystwie trio jazzowego | 20.30 – 21.30 | Plac Dominikański
Przygotuj się na wyjątkową podróż do świata jazzu i pamiętaj – nie musisz być jego znawcą, aby zachwycić się tym wydarzeniem! Tego wieczoru usłyszymy nowe interpretacje najpopularniejszych standardów jazzowych wykonane całkowicie na żywo przez trio jazzowe i utalentowaną młodzież.. To doskonała okazja, aby otworzyć się na nowe brzmienia i odkryć, jak muzyka jazzowa potrafi poruszyć każdą duszę!

Noc w Browarze | 19.00 – 2.00 | PERŁA – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15
Pokazy Fireshow
Eksplodujący statek kosmiczny? Człowiek, będący żywym miotaczem ognia? Odwiedź w Noc Kultury Browar Perła i zobacz mistrzowskie, wybuchowe, a przede wszystkim widowiskowe pokazy fireshow! "SOLARSI" to najnowszy pirotechniczno-ogniowy spektakl artystów Fundacji Sztukmistrze, w którym wypełniony ładunkami pirotechnicznymi statek kosmiczny spróbuje wznieść się w przestworza. Z kolei niesamowity występ plucia ogniem Marcina „Exa” Styczyńskiego nie tylko zapiera dech w piersiach, lecz także nadaje nowe znaczenie wyrażeniu „zionąć ogniem”. Na wszystkich będzie czekała strefa chilloutu, w której będzie można zregenerować siły, odpocząć i odkryć nocną stronę zabytkowego Browaru Perła.
Harmonogram pokazów fireshow
21.00, 23.00, 01.00 Fundacja Sztukmistrze – „SOLARSI”
21.45, 23.45, 01.30 Marcin „Ex” Styczyński – Plucie Ogniem
Wystawa „Perła chmielowa 50 lat lubelskiej legendy”
Historia Perły Chmielowej rozpoczęła się w 1974 roku – wtedy to po raz pierwszy trafiła do sprzedaży. Dzisiaj jest nie tylko produktem znanym oraz cenionym w kraju i na świecie, lecz także marką silnie kojarzoną z Lublinem i lubelską tradycją piwowarską. Wystawa zabierze nas w podróż w czasie, podczas której poznamy różne oblicza Perły Chmielowej na przestrzeni tych 50 lat!
Autorzy: Browary Perła S.A.

Synapsy chmielu
Instalacja świetlno-roślinna autorstwa Wojciecha Januszczyka.
Miasto przenikają energie. Wędrują przez jego tkanki i trafiają dokładnie tam, gdzie powinny. Neuroprzekaźniki i impulsy nie pozwolą im wygasnąć po drodze. Nie tej nocy! To, czego chcesz doświadczyć, może być szalone, zabawne, spokojne, relaksujące, refleksyjne czy po prostu pełne błogiego lenistwa. Między siecią synaps chmielu znajdziesz to, czego szukasz!
Autorzy: Browary Perła S.A.

Instalacje artystyczne

Heroiny | 19.00 – 2.00 | ul. Rynek 9
Pamiętacie monochromatyczne prace Jarosława Koziary? W 2019 stworzył i pomieszał trzy alfabety, które zawisły na ul. Olejnej. Tym razem zobaczymy Heroiny, czyli białe maki i makówki wyrastające z jednej z kamienic przy Rynku.
Autor: Jarosław Koziara

Gabinet Kwiatkowskiego | 19.00 – 23.00 |
Kazimierz Kwiatkowski architekt i konserwator zabytków. Uratował przed zniszczeniem Hoi An – jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Indochinach – wietnamską perłę Azji Środkowo-Wschodniej oraz świątynie My Son. Podczas tegorocznej Nocy Kultury, dzięki uprzejmości syna wielkiego architekta zaprezentowane zostaną jego zapiski, listy i wybrane zdjęcia.
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Mural | 19.00-2.00 | Jezuicka 13
Pablo Caviedes jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki latynoamerykańskiej tworzących w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Autor: Pablo Caviedes

Syndrom | 19.00 – 0.00 | ul. Jezuicka 10
Tylko tej nocy zobaczysz prace graficzne, zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. Prace te rzucają światło na trudny problem syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców.
Autorki: Magdalena Zieniewicz, Marzena Gałecka Galeria Terytorium

Japońskie patio | 19.00 – 0.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7
Chwila wytchnienia podczas nocokulturowych wędrówek. Będzie można odpocząć, słuchając dzwonków koshi, które symbolizują cztery żywioły i zrelaksować się, grabiąc fale na piaskowych ogrodach zen.
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

[b]Neurony Lublina | 19.00 – 2.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 (brama)[/b]
Czy mapa Lublina może być utkana? Oczywiście, że tak! Zobaczcie, jak wygląda nasze miasto wykonane z nitek i tekstyliów. Pomysłodawcy zwrócili uwagę, że ulice i ciągi komunikacyjne są aksonami miasta. Mieszkańcy nieustannie za pomocą nich przemieszczają się do różnych destynacji, dzięki czemu miasto żyje, rozwija się, a dokładniej – funkcjonuje.
Autorka: Sylwia Głań

Looblin City | 19.00 – 2.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 (brama)
To druga część cyklu „Co by było, gdyby…”, w którym to twórca zaprasza nas do zabawy w skojarzenia w odniesieniu do wszechogarniającego nas świata metek i logotypów. Mapa jest remiksem takowej klasycznej mapy Lublina, w której to nazwy dzielnic oraz niektórych osiedli zostały wpisane w najbardziej znane światowe logotypy. I tak oto LSM-y, z racji swej sławnej rakiety, stały się logotypem NASA, Park Saski przemienił się w Park Jurajski, zaś Abramowice w zamek z logotypu Walta Disneya.
Autorzy: Michał Jadczak / Teatr Wschodni

Zjawy | 19.00 – 2.00 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 (brama)
Plakaty inspirowane lubelskimi legendami. Tego wieczora będziecie mieli niepowtarzalną okazję przybić piątkę z łapą czarta!
Autorki: Julia Czekaj i Zuzanna Klauda

Jonasz | 19.00 – 2.00 | Plac po Farze
Wielka konstrukcja wypleciona z wikliny zaprasza, aby wejść do środka. Poczujcie się w niej jak ryby, które odłączają się od ludzkiej ławicy i dają się jej połknąć Przez kilka chwil można poczuć się jak Jonasz w brzuchu wieloryba. Makroświat zmienia się tu w mikroświat.
Autorki: Karolina Ben, Anna Elsner

AutoBór | 19.00 – 2.00 | ul. Lubartowska (na wysokości Placu Łokietka)
Tylko tej Nocy, na kilka godzin, otworzą się wrota magicznej przestrzeni. Po przekroczeniu progu naszego AutoBoru znajdziesz się w zakątku odizolowanym od powszechnego miejskiego pejzażu. Daj się porwać, tej Nocy nie sprawdzamy biletów! Realizacja możliwa dzięki wsparciu MPK Lublin i LUBELSKI RYNEK HURTOWY S.A. W ELIZÓWCE.
Autorzy: grupa studentów i studentek WA UMCS pod kierunkiem Barbary Niścior

Pokaz mody | 20.00 – 20.40 | Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć transformację: połączenie rzeczy z odzieży używanej z wizją autorów. Nie będzie to zwykły pokaz, tylko cały performance, którego celem jest pokazanie osoby współczesnej dbającej o środowisko i traktującej je w sposób ekologiczny.
Autorzy: Yahor Kazlou, Viktoria Fil, Kacper Pastuszak, Karyna Konishchuk, Anton Zubach, Anhelina Tehlivets

Naśladowanie | 19.00 – 2.00 | ul. Złota 3 (fasada)
Szukajcie fragmentów filcowanej mozaiki poukrywanej w ubytkach zabytkowej kamienicy.
Autorka: Inna Berezka


Prezentacje sztuki

Festiwal Sztuki Nad Rzeką | 19.00 – 20.30 | start: Most Kultury
Festiwal Sztuki Nad Rzeką to nowe wydarzenie Warsztatów Kultury w Lublinie, które zaprezentuje sztukę współczesną w przestrzeni publicznej. Miejsce festiwalu jest niezwykłe. To otwarty, zielony fragment nad rzeką Bystrzycą, mało znany mieszkańcom i mieszkankom miasta. Trasa festiwalu znajduje się pomiędzy dwoma zabytkowymi mostami w Lublinie: tzw. Mostem Kultury a Pierwszym Mostem M. Lutosławskiego i wiedzie przez bulwar Przyjaźni. Otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać. Festiwal Sztuki Nad Rzeką wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Zarost | 19.00 – 0.00 | Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Portrety męskie z niecodziennym zarostem – zielonym! – wykonanym z różnych rodzajów naturalnego mchu. Wielu kojarzy zarost z męskością. Uważany jest on przez niektórych za atrybut powagi oraz siły charakteru. Zarost dodaje również lat, co pozwala młodym mężczyznom wyglądać poważniej, ale przy tym elegancko i dobrze.
Autor: Paweł Adamiec

Kołtuny neuronów | 19.00 – 2.00 | Brama Ku Farze
Włosy trzymają emocje. Są jak sieć neuronów przekazujących sobie informacje. Aby odciąć się od wspomnień należy przerwać siatkę tnąc kołtuny.
Autor: Val Ziółko

Lublin w Malarstwie | 19.00 – 24.00 | Galeria TPSP „Przy Bramie”, ul. Grodzka 34/36
Na wystawie będzie można podziwiać obrazy, które ukazują uroki dawnego i współczesnego Lublina, piękno architektury, ciekawe zaułki lubelskiego Starego Miasta.
Autorzy: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie

Mikrohistorie

Domki Snów | 19.00-2.00 | Stare Miasto
Maleńkie instalacje poukrywane z zakamarkach Starego Miasta. Dzięki kodom QR poznasz senne historie prezentowanych obiektów.
Autorki: Kolektyw Lemoniadki

Font Henge | 19.00 – 2.00 | Dom Słów, ul. Królewska 17 (podwórko)
Najmniejsza nocokulturowa instalacja autorstwa Marcina Skrzypka. Całą instalację moglibyśmy zmieścić w dłoniach - szukajcie uważnie!
Autor: Marcin Skrzypek, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"

Spacer śladami współczesnych kobiet związanych z Lublinem | 19.00 – 20.30 |
start: plac przed Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Noc Kultury to wydarzenie stworzone z myślą o osobach mieszkających w Lublinie, dlatego czas przybliżyć sylwetki niektórych kobiet żyjących i działających współcześnie w naszym mieście. Przechadzając się po nim można dostrzec efekt działań artystek, kuratorek, działaczek społecznych. Jednak czy znamy ich nazwiska i dorobek? Spacerem śladami współczesnych kobiet związanych z Lublinem przybliżymy sylwetki kilku z nich.
Przewodniczka: Magdalena Łuczyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski