Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telekomunikacja rodzi się na nowo

Redakcja
Telekomunikacja rodzi się na nowoBudowa sieci światłowodowej na Osiedlu Szerokie
Telekomunikacja rodzi się na nowoBudowa sieci światłowodowej na Osiedlu Szerokie archiwum vistual telecom
Internet stał się tak powszechny, że problemem nie jest już dostęp do niego, ale prędkość i jakość sygnału. A skoro już go mamy, to chcemy by był jeszcze szybszy.

Podobnie z telewizją - marzy nam się większy ekran i lepsza jakość obrazu, a to zapewnić może tylko wysoka jakość przesyłanego do nas od operatora sygnału. Największą prędkość przesyłu zapewniają obecnie łącza światłowodowe. Problem w tym, że brakuje sieci światłowodowej. Praktycznie trzeba ją stworzyć od nowa, nie można wykorzystać istniejącej infrastruktury, a inwestycja jest bardzo kosztowna.

Technologia tradycyjna i jej wady

Tradycyjna telekomunikacja wykorzystuje okablowanie miedziane i sygnał radiowy. Technologia ta stała się już przestarzała i ma swoje ograniczenia. W sieci opartej na kablach miedzianych nie da się zagwarantować odbiorcy stałej prędkości przekazywanego sygnału ponieważ jego długość ogranicza prędkość. Im dłuższy kabel tym mniejsza prędkość na końcu. O ile w telefonii nie ma to większego znaczenia, to już w telewizji kablowej - tak, zwłaszcza że wymagania nowych technologii są coraz większe. Jeszcze niedawno cieszyliśmy się, że mamy telewizję cyfrową w standardzie HD i Full HD, a już pojawiła się technologia IPTV (Internet Protocol Television) umożliwiająca przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych. Jeszcze bardziej wymagający jest najnowszy standard telewizji - 4K umożliwiającej znacznie wyższą rozdzielczość obrazu (czterokrotnie większa liczba pikseli w porównaniu do powszechnie używanej rozdzielczości Full HD oraz dziewięciokrotnie większa od High-Definition).

Jeszcze gorzej jest w przypadku sieci radiowej. Jest ona współdzielona na wszystkich użytkowników i w  zależności od obciążenia spada jakość i prędkość sygnału. Jednak największym zagrożeniem są dla niej warunki atmosferyczne. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy odbiorcami telewizji cyfrowej z popularnego „talerza”. Leci transmisja z Ligi Mistrzów, nagle rozpętuje się burza z piorunami, obraz zaczyna śnieżyć, a w końcu znika. Nie pomogą żadne telefony na infolinię operatora - siła wyższa, usłyszymy. Włączamy komputer, żeby przynajmniej śledzić relację na żywo w popularnym portalu informacyjnym. To samo - sygnału brak, bo internet mamy także „z radia”.

Światłowody dają większe mozliwosci

Takich przykrych niespodzianek uniknęlibyśmy, gdybyśmy byli podpięci do sieci światłowodowej. - Możliwości światłowodu są znacznie większe niż tradycyjnych kabli miedzianych. Praktycznie możliwości światłowodu ogranicza jedynie ludzka myśl - mówi Dariusz Ładniak, współwłaściciel firmy telekomunikacyjnej Virtual Telecom dostarczającej usługi telekomunikacyjne dla klientów biznesowych oraz indywidualnych.

Virtual Telecom buduje właśnie sieć światłowodową na kilku lubelskich osiedlach np. Węglin, Szerokie czy Sławin ale również w blokach wykorzystując technologię FTTH (Fiber to the home).  Polega ona na wybudowaniu całkowicie nowej infrastruktury telekomunikacyjnej do przesyłania sygnału internetowego, telewizyjnego, telefonicznego i monitoringu w technologii światłowodowej.

Bez sieci światłowodowej nie działają dobrze tzw. inteligentne domy które stają się coraz bardziej popularne.

Dariusz Ładniak wylicza zalety sieci światłowodowej:

- cała sieć jest pasywna, tzn. nie występują w niej punkty zasilania

- jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne (kabel zakopany jest w ziemi, co zapewnia pełną jakość sygnału HD, 4K bez jakiejkolwiek jego straty po drodze)

- jest skalowalna tzn. pozwala na rozbudowę bez szkody dla jakości przesyłanego sygnału, prędkość internetu może osiągnąć nawet 1Gb/s.

Jednak największą zaletą budowanej przez Virtual Telecom sieci jest to, że jest to sieć multi operatorska. To znaczy, że poprzez budowę tej infrastruktury mieszkaniec będzie mógł wybrać docelowo operatora, z którego usług będzie chciał korzystać.

Ponadto wykorzystując technologię światłowodową likwiduje się wszelkie anteny zewnętrzne służące do odbioru sygnału drogą radiową, co zmniejsza zagrożenie dla budynków w przypadku wyładowań atmosferycznych a także zmniejszamy promieniowanie radiowe.

Jest drogo, ale warto zainwestować

Jedyną wadą technologii światłowodowej jest to, że jest droga. Podłączenie jednego odbiorcy (domu jednorodzinnego) kosztuje od 5 do 8 tys. zł, a to dla inwestora oznacza, że koszt inwestycji zwróci się po 6-8 latach przy założeniu, że odbiorca będzie systematycznie płacił abonament.

- Warto jednak takie pieniądze zainwestować - podkreśla Dariusz Ładniak. - Technologia światłowodowa to przyszłość. Dziś przyświeca nam hasło „Światłowód w Twoim domu”. Co będzie jutro, zobaczymy.
 

Stefan Jaworski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski