Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapie genowe z Florydy trafią do Lublina. Chodzi o leczenie rzadkich chorób oczu

Gabriela Bogaczyk
materiał ilustracyjny
Klinika okulistyki SPSK1 zaczęła współpracę z uniwersytetem na Florydzie. Dzięki temu mają do nas trafić nowoczesne metody leczenia chorób oczu.

– Terapie genowe w okulistyce są niezmiernie ważne, bo najczęściej chodzi o leczenie ludzi młodych, zagrożonych nieodwracalną ślepotą – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef kliniki okulistyki ogólnej w SPSK1.

Mowa o rzadkich schorzeniach siatkówki i nerwu wzrokowego, które są uwarunkowane genetycznie. – Do tej pory nie było dla tych osób ratunku – zaznacza prof. Rejdak.

Już w ciągu kilku miesięcy właśnie tacy chorzy z Polski będą mieli dostęp do najnowszych terapii genowych. – Nawiązaliśmy współpracę z uniwersytetem na Florydzie. To będzie przełom dla pacjentów, bo w Polsce do tej pory nikt nie oferował takiego leczenia. Będziemy pierwsi w kraju – dodaje szef lubelskich okulistów.

Tym samym pojawiła się szansa dla setki chorych z rzadkimi chorobami oczu w Polsce. – Dzięki wielkiemu postępowi w medycynie udało się stworzyć takie leki, które podaje się w formie zastrzyku do ciała szklistego oka. Terapia genowa polega na wprowadzeniu do komórek obcych kwasów nukleinowych. Z takiej formy terapii mogliby skorzystać chorzy ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki albo z neuropatią nerwu wzrokowego – mówi kierownik kliniki okulistyki.

Obecnie szpital kliniczny nr 1 intensywnie przygotowuje się do realizacji tego przedsięwzięcia. – Poza tym, w SPSK1 tworzone jest właśnie Centrum Badań Genetycznych. Ta infrastruktura jest potrzebna do tego, by pacjentów odpowiednio przygotować do terapii – tłumaczy prof. Robert Rejdak.

Kto będzie mógł skorzystać z unikatowych w Polsce metod leczenia? – Niestety, nie wszystkim uda się pomóc. Będziemy starać się stosować te terapie u ludzi młodych, gdzie jeszcze nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku – mówi okulista.

Przypomnijmy, że klinika okulistyki SPSK1 jako jedyna w Polsce została włączona do Europejskiej Sieci Szpitali Referencyjnych w dziedzinie okulistyki. Ośrodek będzie współpracować z 30 szpitalami, m.in. z: Francji, Niemiec, Włoch, Belgii. Rocznie do kliniki okulistyki ogólnej w Lublinie trafia około stu pacjentów z różnymi rodzajami rzadkich chorób oczu.


Zobacz także: Szkodliwe palenie papierosów. Jak zerwać z tym nałogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski