Ocena czy oprocentowanie lokat jest jednak wyższe od oprocentowania obligacji jest trudna. W przypadku obligacji sprawa jest jasna: oprocentowanie znane, a "do gry" można wejść bez żadnych warunków wstępnych, inwestując choćby tylko 100 zł. Lokaty mogą być nawet nominalnie oprocentowane wyżej, ale poznajmy najpierw szczegóły, by oceniać: czy trzeba mieć konto w banku, ile co najmniej trzeba zainwestować (bo raczej nie 100 zł przy lokatach oprocentowanych najwyżej). Poza wszystkim jednak jeśli zawrzemy lokatę na rok nawet za 6,5 procent, to tyle będzie przez 12 miesięcy. Tymczasem obligacja kupiona w lipcu w sierpniu prawdopodobniej będzie oprocentowana wyżej, jeśli stopy pójdą w górą, a niewykluczone że we wrześniu jeszcze wyżej. To tak do uwzględnienia, jeśli ktoś będzie przekonany, że lokaty jednak dają więcej...
Na samym początku warto zaznaczyć fakt, że zaproponowane nowe oprocentowanie obligacji jest efektem oczekiwań inwestorów komercyjnych. Coraz częściej oczekują oni większego oprocentowania przy sprzedawaniu papierów wartościowych. Czy więc nowy typ obligacji detalicznych, opartych na stopie referencyjnej NBP, pozwoli chronić oszczędności Polaków przed utratą ich wartości wskutek inflacji?
Obligacje roczne, dwuletnie i inne: wyższe oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych w lipcu
W lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,00%, a 2-letnich 6,25%.