To był niezwykle udany rok dla przedstawicieli królowej sportu z województwa lubelskiego

(Sprinter Agrosu Zamość Dominik Kopeć, razem z Leszkiem Duneckim - wicemistrzem olimpijskim z Moskwy w sztafecie 4x100 m) szupti
Rok 2023 dla przedstawicieli królowej sportu z Lubelszczyzny był niezwykle udany i obfitował w wiele sukcesów. Zdobyli oni miedzy innymi 44 medale w krajowych imprezach rangi mistrzowskiej.

– Mijający 2023 rok to pasmo sukcesów zawodniczek i zawodników z województwa lubelskiego. Od wielu wielu lat nie było tylu medali w mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych – podkreśla Urszula Jaros, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki i wiceprezes PZLA.

Przedstawiciele Lubelszczyzny zdobyli ogółem 44 medale, co przełożyło się na wysokie, piąte miejsce w kraju wśród województw. Seniorzy wywalczyli aż 17 medali, młodzieżowcy U23 o sześć mniej, juniorzy U20 zakończyli rok z pięcioma krążkami, juniorzy młodsi U18 z ośmioma, natomiast młodzicy w kategorii U16 z trzema. Chciałabym także podkreślić, że we współzawodnictwie dzieci i młodzieży lekkoatletyka uplasowała się na zaszczytnym, drugim miejscu w Lubelskiem, spośród wszystkich dyscyplin naszego województwa, gromadząc prawie 1000 punktów. W 2022 roku była to trzecia lokata, więc mamy progres – dodaje.

Świetnie wypadli przedstawiciele Lubelszczyzny podczas seniorskiego czempionatu, który odbył się na stadionie w Gorzowie Wielkopolskim, stając sześć razy na najwyższym stopniu podium. Zdobyli ponadto cztery srebrne i siedem brązowych krążków.

Na gorzowskim stadionie złote medale wywalczyli: Dominik Kopeć z Agrosu Zamość (100 m) oraz reprezentanci AZS UMCS Lublin - Daria Zabawska (rzut dyskiem), Michał Rozmys (800 m), Krzysztof Hołub (400 m przez płotki), Andrzej Kuch (skok w dal) i Oskar Stachnik (rzut dyskiem)

Fantastyczny sezon zanotował zamojski sprinter - Dominik Kopeć, który znalazł się w gronie pięciu najlepszych w 2023 r. polskich lekkoatletów w prestiżowym rankingu "Złote Kolce”

Podopieczny trenera Andrzeja Gdańskiego nie tylko został mistrzem Polski na "setkę". Reprezentował biało-czerwone barwy podczas mistrzostw świata seniorów w Budapeszcie, a także w wielu innych zawodach międzynarodowych, jak m.in. w drużynowych mistrzostwach Europy pierwszej dywizji. Z kolei na mityngu w niemieckim Dessau-Rosslau, ustanowił znakomity rekord życiowy – 10.05, osiągając drugi w historii polskiej lekkiej atletyki wynik na 100 m.

Ogromne powody do zadowolenia ma również Angelika Mach. Lekkoatletka AZS UMCS na początku grudnia wywalczyła minimum w maratonie na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wychowanka Znicza Biłgoraj po przepustkę do startu w stolicy Francji, sięgnęła podczas biegu maratońskiego w Walencji.

Trenująca pod okiem Jacka Kostrzeby zawodniczka, ustanowiła w Hiszpanii swój nowy rekord życiowy, który wynosi aktualnie 2 godz. 26 min. i 19 sek. Dla Mach będą to już drugie igrzyska olimpijskie w karierze sportowej. Lublinianka w 2021 r. w stolicy Japonii zajęła 59. miejsce w tej konkurencji. Debiut nie był więc wymarzony.

Na uwagę zasługują także kolejne po reaktywacji medale młodych i utalentowanych lekkoatletów TS Startu Lublin, niezwykle zasłużonego klubu ze stolicy województwa. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość królowej sportu w "Kozim Grodzie".

– W 2023 roku możemy pochwalić się kilkoma sukcesami na arenach krajowych. Do najważniejszych należy zaliczyć udane występy Wiktora Procia, który na Stadionie Śląskim w Chorzowie sięgnął po tytuł mistrza Polski U18, zostając ponadto w Rzeszowie srebrnym medalistą halowego czempionatu w tej samej konkurencji. Z kolei pochodząca z Zimbabwe Prissy Mprofu została mistrzynią województwa w skoku w dal i trójskoku, a Stanisław Bobrzyk legitymuje się najlepszym wynikiem w kraju w skoku wzwyż, wśród 12-latków – zaznacza Wojciech Bobrzyk, szkoleniowiec TS Startu.

Oprócz sukcesów sportowych były także organizacyjne.

– 28 maja zorganizowaliśmy Mityng Gwiazd "Lubelskie Koziołki", który został sklasyfikowany na wysokim, piątym miejscu w Polsce, po Diamentowej Lidze, memoriałach Ireny Szewińskiej, Janusza Kusocińskiego i Czesława Cybulskiego, otrzymując wyróżnienie marszałka województwa, Jarosława Stawiarskiego. PZLA i uczestnicy wysoko ocenili organizację zawodów, pogoda dopisała, padło wiele rekordów życiowych, więc impreza w Lublinie weszła na stałe do kalendarza PZLA i LOZLA – mówi Urszula Jaros.

W 2024 r. "Lubelskie Koziołki" odbędą się 30 czerwca. W imprezie swój udział zapowiedziało już wiele gwiazd, na czele z Malwiną Kopron i Dominikiem Kopciem. Wzorem ubiegłego roku mityng został zgłoszony do kalendarza World Athletics i startując w nim, można gromadzić punkty do rankingu, który umożliwia start w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy.