Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jedyny taki zabytek na Lubelszczyźnie! Kraśnicki średniowieczny piec do wypału cegieł został zrekonstruowany

OPRAC.: Redakcja
Urząd Miasta Kraśnik
Kraśnicki piec do wypalania ręcznie formowanej cegły jest jedynym zrekonstruowanym tego typu obiektem na Lubelszczyźnie, który w piątek (29.10) doczekał się oficjalnego odsłonięcia.

To jeden z historycznych symboli Kraśnika. Pochodzący z końca XV w. obiekt odkryty został w 2007 r. podczas prac związanych z budową infrastruktury przy Zalewie Kraśnickim. Należał do właściciela dworu i stanowił zaplecze gospodarcze miejscowości. W piecach takich jak ten wypalano dawniej tzw. cegłę palcówkę, na której zostawiano podłużne ślady palców. Miały one pomagać w łączeniu cegieł zaprawą.

Kraśnicki obiekt, który został odsłonięty w piątek, 29 października, po renowacji z detalami odwzorowuje wygląd średniowiecznego pieca.

- Dzisiaj w sposób symboliczny udostępniliśmy dla mieszkańców Kraśnika i turystów średniowieczny piec do wypału cegieł i ceramiki budowlanej, który znajduje się nad kraśnickim zalewem. Jestem przekonany, że będzie on jednym z ważnych punktów na mapie zabytków naszego miasta - mówi burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk.

Przy pracach renowacyjnych historia zatoczyła koło. Podczas odbudowy wykorzystane zostały odzyskane elementy z których piec był skonstruowany, ale także specjalnie wyprodukowane, wzorowane na tych historycznych, cegły wykonane w kraśnickiej Cegielni Hoffmanowskiej pana Mariusza Osiniaka.

Remont zabytkowego pieca możliwy był dzięki unijnemu wsparciu otrzymanemu za pośrednictwem lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski