MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie mniej piją i ćpają, ale częściej palą i uprawiają seks

Joanna Ćwiek
Dobry kontakt z dziećmi to mniej kłopotów wychowawczych. Uczniowie, którzy mało czasu spędzają w domu, mają zły kontakt z rodzicami i rzadko szukają u nich wsparcia, częściej niż inne dzieci sięgają po papierosy, alkohol i narkotyki.

Takie wnioski płyną z raportu "Diagnoza szkolna" podsumowującego badania przeprowadzone w ramach naszej akcji "Szkoła bez przemocy".

Martwić może, że problem ten dotyka coraz mniejszych dzieci. I mimo że liczba uczniów sięgających po alkohol, papierosy i narkotyki w ostatnim roku spadła, to coraz młodsi sięgają po używki i uprawiają seks.

W 2007 r. do kontaktu ze środkami odurzającymi przyznawał się 1 proc. dwunastolatków i 3 proc. trzynastolatków. Dwa lata później po narkotyki sięgało już 3 proc. dwunastolatków i 5 proc. trzynastolatków.

Zdecydowanie rzadziej sięgają po nie starsi uczniowie. W 2007 r. przyznawał się do tego co czwarty osiemnastolatek. Dziś - o 8 proc. mniej. Popularność narkotyków wzrasta w momencie rozpoczęcia nauki w szkole średniej. Z naszych badań wynika, że narkotyki zażywa co czwarty siedemnastolatek. W gimnazjum bierze je średnio 15 proc. chłopców.

Ostrożniej do środków odurzających podchodzą dziewczęta. W wieku 16 lat sięga po nie niespełna 6 proc. uczennic, natomiast rok później - zaledwie 4 proc. Zmniejsza się także problem alkoholizmu wśród młodzieży. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba gimnazjalistów sięgających po napoje wyskokowe spadła. W 2008 r. do picia przyznawało się 56 proc. czternastolatków. W ubiegłym roku było to 49 proc. Co ważne, liczba osób starszych klas (koniec gimnazjum, liceum) utrzymała się na dotychczasowym poziomie. Inna sprawa, że sięga po nie aż 9 na 10 uczniów.

Natomiast coraz więcej nastolatków pali papierosy. Liczba palaczy zwiększa się zwłaszcza po ukończeniu 15. roku życia. Dziś pali aż co trzeci siedemnastolatek.

Zwiększyła się także liczba wypalanych papierosów. W 2007 r. było to średnio 50 papierosów tygodniowo, dziś - 53. Coraz więcej palą zwłaszcza uczniowie pierwszych klas gimnazjum. Przeciętny trzynastoletni palacz wypala tygodniowo 42 papierosy, czyli przeszło dwie paczki na tydzień. Dwa lata temu palił półtorej.

Obniża się także wiek inicjacji seksualnej. Podobnie jak w ubiegłych latach pierwsze doświadczenia seksualne ma za sobą co drugi uczeń szkoły średniej. Przed maturą współżycie rozpoczyna 73 proc. uczniów. Co trzeci decyduje się na nie w wieku 14 lat. Pod koniec gimnazjum ma to już za sobą przeszło połowa uczniów.

Seks w wieku szkolnym nie daje im jednak zbyt dużej satysfakcji. Odczuwa ją zaledwie ok. 5 proc. uczniów. Zadowolenie wzrasta wraz z wiekiem - odczuwają je dopiero uczennice powyżej 15. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski