Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z niepełnosprawnościami będą mogli dłużej się kształcić. Jest projekt rozporządzenia MEiN. Wiemy, od kiedy ma obowiązywać zmiana

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Rozporządzenie ministra edukacji ws. ramowych planów nauczania zakłada możliwość wydłużenia nauki w szkołach ponadpodstawowych dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz osobom uczęszczającym do ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
Rozporządzenie ministra edukacji ws. ramowych planów nauczania zakłada możliwość wydłużenia nauki w szkołach ponadpodstawowych dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz osobom uczęszczającym do ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Młodzi ludzie będą dłużej chodzi do szkoły? Taką możliwość mają zyskać uczniowie z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych oraz osoby uczęszczające do ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada m.in. przedłużenie o dwa lata nauki określonym uczniom, którzy uczęszczają do wyżej wymienionych placówek.

Spis treści

Zmiany w kształceniu uczniów z niepełnosprawnościami i nie tylko

Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół możliwe będzie przedłużenie o dwa lata okresu kształcenia w szkole ponadpodstawowej uczniom mającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.

Gdy uczniom tym przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, zostanie zachowana dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.

W projekcie zaproponowano też możliwość wydłużenia o dwa lata okresu kształcenia w szkole ponadpodstawowej uczniom w szkołach w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, którzy nie skorzystali z przedłużenia okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym.

Tak jak uczniom z niepełnosprawnościami, gdy przedłużono im okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym, zostanie zachowana dotychczasowa możliwość przedłużenia okresu nauki w szkole ponadpodstawowej o jeden rok. Proponowane zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2023 roku.

Zobacz inne zmiany, które mają pojawić się w roku szkolnym 2023/2024:

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jest to odpowiedź na postulat zgłaszany przez przedstawicieli środowiska szkół specjalnych, w tym rodziców uczniów z niepełnosprawnościami, którzy wskazali na potrzebę przedłużenia okresu nauki uczniom z niepełnosprawnościami w szkołach ponadpodstawowych, w tym w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, więcej niż o jeden rok.

Dłuższa edukacja dla uczniów z niepełnosprawnościami

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami uczniowie mający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, i uczniowie szkół w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich mają możliwość dłuższej edukacji niż pozostali uczniowie: w szkole podstawowej o jeden rok na I etapie edukacyjnym (klasy I–III), o dwa lata na II etapie edukacyjnym (klasy IV–VIII), w szkole ponadpodstawowej o jeden rok.

Na etapie wychowania przedszkolnego dzieci z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego o dwa lata, czyli do dziewiątego roku życia.

Jeżeli uczniowie z niepełnosprawnościami skorzystali ze wszystkich możliwości przedłużenia nauki, mają prawo kontynuować ją do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończą 20 lat (w przypadku szkoły podstawowej) i 24 lata (w przypadku szkoły ponadpodstawowej).

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie z niepełnosprawnościami będą mogli dłużej się kształcić. Jest projekt rozporządzenia MEiN. Wiemy, od kiedy ma obowiązywać zmiana - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski