Udany debiut amerykańskiej rozgrywającej, ale AZS minimalnie gorszy do Włoszek (FOTO)

W meczu z Beretta Familia Schio w zespole Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin zadebiutowała amerykańska rozgrywająca, Veronica Burton Wojciech Szubartowski
W ósmym meczu w Eurolidze koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin były bliskie drugiej wygranej. W hali MOSiR lepsze okazały się jednak Włoszki z Beretta Familia Schio (70:67). Ostatni rzut, niestety niecelny, oddała debiutująca w akademickiej drużynie Veronica Burton.

Amerykańska rozgrywająca dopiero w tym tygodniu przyleciała do Polski, więc nie miała czasu na zgranie się z nowymi koleżankami. Szybki kurs systemu gry nie przyniósł jeszcze efektów i Burton swoją grę opierała głównie na indywidualnych umiejętnościach. To ona zdobyła dla akademiczek pierwsze punkty, gdy odważnie weszła pod kosz i trafiła z faulem, który po chwili zamieniła na dodatkowy punkt.

23-latka miała warunki, aby uczyć się gry lubelskiego zespołu, ponieważ na parkiecie spędziła ponad 35 minut. W tym czasie zdobyła nie tylko najwięcej punktów (18), ale była bliska triple-double, notując 9 asyst oraz 7 zbiórek.

Po 15 punktów dołożyły Kylee Shook, która do AZS UMCS dołączyła przed miesiącem oraz Elin Gustavsson, jedyna zagraniczna zawodniczka z kwartetu zakontraktowanych przed sezonem, która pozostała w zespole. Obie na parkiecie spędziły aż po 38 minut. Podobnie, jak Aleksandra Zięmborska.

Jedyną wartościową zmienniczką dla wyjściowego składu była Dominika Fiszer. Borykająca się z urazem nogi Magdalena Ziętara nie weszła na boisko, a Emily Kaletnik jest wyłączona z gry po złamaniu nosa. W efekcie ławka lubelskiej drużyny nie zdobyła żadnego punktu, a zmienniczki we włoskiej ekipie dołożyły dokładnie połowę zdobyczy całej drużyny.

Przyjezdne długo nie potrafiły się wstrzelić w rzutach zza łuku. Dopiero ich 10. taka próba zakończyła się zdobyciem punktów. Natomiast gdy pod koniec pierwszej kwarty „trójkę” trafiła Burton akademiczki wyszły na prowadzenie 20:12.

Losy spotkania zmieniły się na przełomie drugiej i trzeciej kwarty. Włoszki po raz pierwszy uzyskały prowadzenie w 17. minucie (35:34) i do 23. minuty wynik oscylował wokół remisu. Ale jeszcze przed końcem trzeciej kwarty rywalkom udało się odskoczyć na 11 punktów. W ostatniej części nie były już jednak tak skuteczne i na minutę przed końcem spotkania Burton akcją 2+1 doprowadziła do wyrównania (67:67).

Decydujący rzut zza linii 6,75 m oddała Giorgia Sottana. W ostatnich sekundach tym samym próbowały odpowiedzieć Zięmborska oraz Burton, ale bez powodzenia.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Beretta Familia Schio 67:70 (22:15, 17:25, 14:21, 14:9)

AZS UMCS: Burton 18, Gustavsson 15, Shook 15, Zięmborska 11, Ullmann 8, Adamczuk, Fiszer, Jeziorna. Trener: Krzysztof Szewczyk

Beretta: Reisingerova 14, Bestagno 10, Keys 9, Sottana 9, Penna 7, Crippa 6, Sivka 6, Verona 5, Parks 4, Chagas. Trener: Georgios Dikaioulakos