MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga dla samotnego rodzica w 2023 roku. Jak zastosować rozliczenie preferencyjne i jakie warunki trzeba spełnić?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Statusu osoby wychowującej dziecko samotnie nie utracimy, jeśli mieszkamy z dziadkami, partnerem, który nie jest ojcem lub innymi członkami rodziny. Samotnie oznacza w tym przypadku bez wpływu drugiego partnera.
Statusu osoby wychowującej dziecko samotnie nie utracimy, jeśli mieszkamy z dziadkami, partnerem, który nie jest ojcem lub innymi członkami rodziny. Samotnie oznacza w tym przypadku bez wpływu drugiego partnera. Bruno Fidrych / Polska Press
Osoby, które samotnie wychowują dzieci, mają możliwość skorzystania z ulgi dla samotnego rodzica w zeznaniu PIT za 2022 roku. Rozwiązanie to zapewnia wyższą kwotę od podatku, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jak skorzystać z rozliczenia preferencyjnego.

Spis treści

Rozliczenie PIT dla samotnych rodziców w 2023 roku

Samotni rodzice, ze względu na sytuację życiową, mają możliwość rozliczenia PIT na zasadach preferencyjnych, co sprawia, że zobowiązanie podatkowe jest mniejsze. Z wnioskiem może wystąpić opiekun lub rodzic, który jest:

  • panną lub kawalerem,
  • rozwódką, rozwodnikiem lub w stosunku do której wymiar sprawiedliwości orzekł separację,
  • wdową lub wdowcem,
  • osobą, której małżonek odbywa karę więzienia lub został pozbawiony praw rodzicielskich.

Niewystarczające jest samo legitymowanie się określonym stanem cywilnym. Równie istotne jest samotne troszczenie się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka bez udziału innej osoby, tj. w szczególności ojca lub matki dziecka – czytamy na portalu podatki.gov.pl.

Co ciekawe, powyższych warunków nie musimy spełniać przez cały rok. Wystarczy zatem przez jeden dzień być panną lub kawalerem, pod warunkiem że wtedy faktycznie wychowujemy dziecko samotnie. Z rozliczenia nie skorzystają zatem osoby, które cały czas mieszkają z konkubiną (będącą matką) lub opiekują się wspólnie dzieckiem w związku nieformalnym.

Statusu osoby wychowującej dziecko samotnie nie utracimy, jeśli mieszkamy z dziadkami, partnerem, który nie jest ojcem lub innymi członkami rodziny. Samotnie oznacza w tym przypadku bez wpływu drugiego partnera.

Kiedy możemy skorzystać z ulgi dla rodzica?

Rodzice, którzy chcą skorzystać z ulgi, muszą w danym roku podatkowym wychowywać dzieci:

  • niepełnoletnie,
  • pełnoletnie, które zgodnie z przepisami otrzymywały rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny,
  • pełnoletnie do 25. roku życia, które się uczą i nie osiągnęły dochodów opodatkowanych lub przychodów zwolnionych z podatku (ulga na powrót i ulga dla młodych) w wysokości wyższej niż 16 061,28 złotych. Wyjątek stanowi renta rodzinna.

Omawiana ulga nie przysługuje rodzicom, którzy nie są w związku, ale opiekują się dzieckiem naprzemiennie. Rozwiązanie te wyklucza też osoby, które płacą ryczałt lub wykorzystują podatek liniowy (19 proc.).

Ulga dla samotnego rodzica - jak skorzystać?

Resort finansów wyjaśnia, że „preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci”. Oznacza to, że kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł zostanie zrealizowana dwukrotnie.

Jeśli chcemy wyliczyć preferencyjny podatek, należy:

  • uzyskane dochody podzielić na pół,
  • odliczyć od nich podatek (zgodnie ze skalą podatkową),
  • wynik pomnożyć przez 2.

Przykładowo, dochód 100 tys. dzielimy na dwa. Uzyskane 50 tys. mnożymy np. przez 12 proc. i odejmujemy kwotę zmniejszającą podatek (3600 zł), więc wynik, jaki uzyskamy to 2400. Teraz pozostaje to pomnożyć przez 2, co daje nam wysokość podatku na poziomie 4800 złotych.

Podatnicy rozliczający się ryczałtem lub podatkiem liniowym mogą zmienić formę opodatkowania za ubiegły rok na skalę podatkową. W ten sposób możliwe będzie skorzystanie z rozliczenia wspólnego z dzieckiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulga dla samotnego rodzica w 2023 roku. Jak zastosować rozliczenie preferencyjne i jakie warunki trzeba spełnić? - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski