Ulga rehabilitacyjna: Odpisz wydatki na leczenie

MAG MACIEJ KACZANOWSKI
Na rozliczenie z fiskusem zostało nam jeszcze dwa tygodnie. Pamiętajmy, żeby skorzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg
Na rozliczenie z fiskusem zostało nam jeszcze dwa tygodnie. Pamiętajmy, żeby skorzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg
Jeśli mamy na utrzymaniu osobę niepełnosprawną lub sami do takich osób należymy, rozliczając się z fiskusem za 2011 możemy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Ale musimy dokładnie wiedzieć, ile i na co możemy odpisać.

Ulga rehabilitacyjna to możliwość „odpisania sobie” przez określoną grupę osób niektórych wydatków od dochodu w zeznaniu rocznym. Skorzystanie z niej spowoduje, że zapłacimy mniejszy podatek, a nawet dostaniemy jego zwrot. To jedna z najbardziej popularnych ulg. Już w tym roku w województwie lubelskim podatnicy odpisali w ramach tej ulgi wydatki na łączną kwotę 12 mln zł.

Na dzieci i rodziców

Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać osoba niepełnosprawna lub podatnik, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł.

– Dodatkowo, o czym rzadko się wspomina, z odpisu dwóch rodzajów wydatków mogą skorzystać pełnosprawne dzieci osób niepełnosprawnych, jeżeli nie przekroczyły one 25 roku życia – dodaje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Chodzi o odpis na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży oraz na odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na takich koloniach lub obozach.

Potrzebna decyzja

Aby skorzystać z odliczeń wydatków na rehabilitację trzeba posiadać jeden z trzech dokumentów: orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności; decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową; orzeczenie o rodzaju stopnia niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Co możemy odpisać

Na cele rehabilitacyjne odpisujemy wydatki na:

*przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb niepełnosprawnego,

*adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych do potrzeb niepełnosprawnych,

*zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji,

*pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,

* pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,

*opłacenie przewodników osób niewidomych

*utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika

*opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną,

*opłacenie tłumacza języka migowego,

*leki, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna je stosować,

*używanie samochodu osobowego.

Nie musisz mieć faktury

Nie ma obowiązku dokumentowania wydatków fakturami. – Przepisy mówią jedynie o „dokumentach stwierdzających poniesienie wydatków”. Mogą więc być to zwykłe rachunki – dodaje Szpakowska.

Opłacenie przewodników osób niewidomych, utrzymanie psa przewodnika i używanie samochodu to te wydatki, na które nie musimy mieć nawet rachunków.

Na samochód

Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne, które pomniejszają swój dochód o wydatki związane z używaniem samochodu, żeby skorzystać z tej ulgi muszą spełnić łącznie 3 warunki:

*posiadają orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów,

*są właścicielem lub współwłaścicielem samochodu,

*faktycznie korzystały z zabiegów rehabilitacyjno-leczniczych.

Ponadto kwota 2280 zł jest górnym limitem tej ulgi i w przypadku weryfikacji przez urząd skarbowy należy uprawdopodobnić, że podatnik poniósł wydatek w kwocie wykazanej w zeznaniu.

LIMIT ODLICZEŃ OD DOCHODU Opłacenie przewodników – 2280 zł/rocznie

Utrzymanie psa przewodnika – 2280 zł/rocznie

Leki zlecone przez lekarza – nadwyżka ponad 100 zł/miesiąc

Używanie samochodu osobowego – 2280 zł /rocznie

ZADZWOŃ DO EKSPERTA Na pytania naszych Czytelników związane z ulgą rehabilitacyjną we wtorek odpowiadać będzie Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. Można dzwonić w godz. 1213. Tel. 81 532 21 09.

 

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie