Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS szykuje dla niewidomych studentów plany reliefowe miasteczka akademickiego

Ilona Leć
Katarzyna Skalska i Maciej Fidor wspierają na co dzień osoby niepełnosprawne
Katarzyna Skalska i Maciej Fidor wspierają na co dzień osoby niepełnosprawne Jacek Babicz
Agata Ziobrowska choruje na jaskrę wrodzoną. Gdy miała 15 lat choroba postąpiła tak szybko, że dziewczyna w ciągu tygodnia straciła wzrok. Mimo to, Agata nie poddała się, skończyła szkołę i od roku studiuje pedagogikę specjalną na UMCS. To właśnie ona zainspirowała swoją uczelnię do przygotowania specjalnych planów reliefowych całego miasteczka akademickiego. Wypukły druk umożliwi niewidomym studentom "zobaczenie" jak wygląda rektorat, poszczególne wydziały uczelni i akademiki. Zarysy budynków zostaną wzbogacone komentarzem w brajlu.

- Chcemy w ten sposób ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po obszarze miasteczka akademickiego oraz dostarczyć im dokładnej informacji na temat uczelni. Zainspirowała nas do tego Agata. Chcieliśmy, aby mogła w pełni poznać otoczenie, w którym funkcjonuje w trakcie roku akademickiego - zapewnia Katarzyna Skalska, pracownik zespołu ds. studentów niepełnosprawnych UMCS.

Obecnie na uniwersytecie, m.in. na kierunkach administracja, zarządzanie, ekonomia, anglistyka i prawo, uczą się 24 osoby słabowidzące i niewidome. - Już w trakcie składania dokumentów na studia, poznałam wspaniałych ludzi, którzy przekonali mnie, że warto tutaj zostać. Na początku trochę się obawiałam, ponieważ nie znam kompletnie tego miasta i nigdy tutaj nie byłam. Na szczęście uczelnia przydzieliła mi sympatycznego asystenta, którym jest moja koleżanka z roku. To ona zawsze towarzyszy mi podczas podróży na uczelnię i z powrotem - przyznaje Agata. Zdaniem dziewczyny mapy miasteczka to świetny pomysł, który spodoba się wielu osobom niepełno-sprawnym i pomoże im lepiej poznać centrum Lublina. - Sama jestem bardzo ciekawa, jak będą wyglądały - dodaje Agata.

Plany reliefowe to element projektu "Nowa jakość kształcenia w UMCS", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Powstanie ich sto. UMCS szuka obecnie firmy, która zajmie się pomiarami geodezyjnymi miasteczka, a następnie opracowaniem i wykonaniem map. Arkusze będą wykonane z tworzywa odpornego na wycieranie, promienie słońca i wilgoć. Do każdej z nich ma być dołączona minimum pięciostronicowa broszura w formacie A4, oczywiście w brajlu, w której znajdą się szczegółowe informacje na temat całego miasteczka. W pierwszej kolejności z planów będą mogli korzystać studenci UMCS.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski