MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Umowy z Funduszów Europejskich już wręczone. Poszły na to przeszło 93 miliony złotych

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wyróżnionych w konkursie "Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturalnego" znalazło się 28 podmiotów (na 46 zgłoszonych), a w sumie dofinansowanie dla nich wyniosło 93 mln zł, ogólna wartość projektów wyniosła zaś 118 mln zł. Jakiego rodzaju projekty zostały wsparte? W gronie szczęśliwców znalazło się wiele zabytkowych parafii, zarówno katolickich, jak i protestanckich czy prawosławnych, które pozyskane fundusze chcą wydać na renowacje (niekiedy bardzo gruntowne) swoich zabytkowych świątyń, dzwonnic i plebanii.
Wyróżnionych w konkursie "Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturalnego" znalazło się 28 podmiotów (na 46 zgłoszonych), a w sumie dofinansowanie dla nich wyniosło 93 mln zł, ogólna wartość projektów wyniosła zaś 118 mln zł. Jakiego rodzaju projekty zostały wsparte? W gronie szczęśliwców znalazło się wiele zabytkowych parafii, zarówno katolickich, jak i protestanckich czy prawosławnych, które pozyskane fundusze chcą wydać na renowacje (niekiedy bardzo gruntowne) swoich zabytkowych świątyń, dzwonnic i plebanii. Małgorzata Genca
Przedstawiciele podmiotów z całego województwa, które otrzymały europejskie dofinansowania, mają już w rękach umowy. Otrzymali je podczas czwartkowej (4 kwietnia) uroczystości w Teatrze im. Osterwy.

Umowy na Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 wręczali marszałkowie Jarosław Stawiarski i Zbigniew Wojciechowski oraz dyrektorka departamentu zarządzania programami regionalnymi Anna Brzyska. Miejsce do tej ceremonii zostało wybrane nieprzypadkowo.

- Spotykamy się w Teatrze Osterwy, który sam w sobie był darem dla miasta i powstał ze składek kupców, przedsiębiorców, drobnych rzemieślników. Czeka on obecnie na swoją przebudowę i restaurację, mamy na to przeznaczone już 70 milionów dofinansowania - mówił marszałek Stawiarski. - 550 lat województwa lubelskiego to przede wszystkim 550 lat funkcjonowania naszych małych ojczyzn pełnych zabytków, o które trzeba dbać.

Wyróżnionych w konkursie "Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturalnego" znalazło się 28 podmiotów (na 46 zgłoszonych), w sumie dofinansowanie dla nich wyniosło 93 mln zł, a ogólna wartość projektów opiewa zaś 118 mln zł. Jakiego rodzaju przedsięwzięcia zostały wsparte? W gronie szczęśliwców znalazło się wiele zabytkowych parafii, zarówno katolickich, jak i protestanckich czy prawosławnych, które pozyskane fundusze chcą wydać na renowacje (niekiedy bardzo gruntowne) swoich zabytkowych świątyń, dzwonnic i plebanii.

- Czego nie dotknę w naszej bazylice, to się sypie - żartował jeden z wdzięcznych kapłanów, ks. proboszcz Andrzej Juśko z parafii Świętej Anny w Lubartowie.

Wśród zakwalifikowanych znalazło się także wiele gmin, m. in. Zofibór, Leśna Podlaska, Kąkolewnica, Mełgiew, Uścimów czy Wisznice, które dofinansowanie w znakomitej większości planują przeznaczyć na remonty, doposażenia lub w ogóle stworzenie regionalnych centrów kultury.

Nie zabrakło też podmiotów ze stolicy województwa.

- Filharmonia Lubelska tak wielkich środków jeszcze nie widziała - mówił dyrektor Dominik Mielko, którego placówka otrzymała 5,5 mln zł. - Zakupimy za nie mistrzowskie instrumenty dla naszych muzyków, zmodernizujemy też foyers i scenę sali koncertową. To naprawdę piękny prezent na 80. jubileusz, który obchodzimy w tym roku.

Dofinansowanie na wysokość 7 milionów dostało także Centrum Spotkania Kultur.

- CSK ma specjalną misję - chcemy integrować to, co się dzieje w regionie, ale i promieniowania poza niego, dzielić się naszym dorobkiem - mówił dyrektor Marek Krakowski. - W czasie pandemicznym podjęliśmy decyzję, że chcemy przeciwdziałać wykluczeniu na różnych poziomach, ale przede wszystkim na kulturze. Fundusze przeznaczymy na doposażenie naszego centrum w narzędzia, które pozwolą takiemu wykluczeniu przeciwdziałać tak, by każdy, szczególnie osoby chore lub takie, które z różnych przyczyn nie mogą na wydarzenia dojechać mogły w nich uczestniczyć.

Dofinansowanie otrzymała także parafia ewangelicko -augsburska w Lublinie, a także samo miasto - na 7 mln.

- Dzięki tym pieniądzom Park Bronowicki zostanie w końcu poddany gruntownej renowacji, to piękna historia naszego miasta, a w tym i dzielnic przemysłowych - mówił prezydent Krzysztof Żuk. Pogratulował także innym wyróżnionym, a w szczególności Piotrowi Draganowi, wójtowi gminy Wisznice. - Traktuję go jako prawdziwy symbol, bo to jeden w pionierów zmieniających swoją społeczność od samego początku, konsekwentnie. Pokazuje, że chcieć to móc i że warto sięgać po środki europejskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski