Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[USTAWA O IPN] W czwartek Polska i Izrael będą rozmawiać na temat ustawy o IPN. Do Tel-Awiwu leci polska delegacja rządowa

Aleksandra Gersz AIP
Andrzej Banaś
Polska delegacja rządowa leci do Izraela - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rozmowy zaplanowano na czwartek. Do spotkania dojdzie w obliczu sporu wokół ustawy o IPN.

"Polska delegacja rządowa, pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego uda się do Izraela – na zaproszenie strony izraelskiej – gdzie w czwartek dojdzie do spotkania zespołów", czytamy w komunikacie. MSZ dodało, że "zarówno Polska, jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, które od miesiąca znajdują się w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw". O zorganizowaniu polsko-izraelskich rozmów rozmawiali wcześniej telefonicznie premier Mateusz Morawiecki z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu.

CZYTAJ TAKŻE: Uniwersytet Warszawski: Debata o konflikcie Polska - Izrael. Szewach Weiss: Holokaust stał się religią. To nie jest zwyczajna sprawa

Jak poinformował na Twitterze Jacek Tacik, dziennikarz TVN24, polska delegancja poleci do Tel Awiwu w środę. "Wieczorem w Jerozolimie wspólna kolacja ze stroną izraelską, a w czwartek - praca", dodał dziennikarz. Wraz z wiceszefem MSZ Bartoszem Cichockim do Izraela pojadą: wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, dyrektor Departamentu Prawnego kancelarii premiera Armen Artwich oraz publicysta Bronisław Wildstein, a także ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Z kolei na czele delegacji izraelskiej stać będzie dyrektor generalny izraelskiego MSZ Juwal Rotem - poinformował rzecznik ministerstwa Emmanuel Nahszon.

CZYTAJ TAKŻE: O co chodzi w trójkącie Polska - Izrael - USA? [WYWIAD]

Obie strony podkreślają, że celem czwartkowego spotkania ma być "dialog". "Dyskusje będą dotyczyć polskiej ustawy, ochrony pamięci historycznej oraz wspólnych wysiłków, by uniknąć szkody dla badań naukowych i wolności słowa", napisał na Twitterze Emmanuel Nahszon. Z kolei Bartosz Cichocki powiedział na antenie Programu IV Polskiego Radia 24, że ma nadzieję, że rozmowy w Tel Awiwie "doprowadzą do deeskalacji niepotrzebnego napięcia", podkreślił jednak, że treść ustawy o IPN nie będzie negocjowana. - [Spotkanie] rozpocznie proces, w którym zbudujemy więcej zaufania we wzajemnych relacjach i który spowoduje upewnienie się obu naszych społeczeństw, polskiego i izraelskiego, że stoimy na gruncie prawdy historycznej i że nie ma wątpliwości co do gwarancji dla wolności badań historycznych - mówił wiceszef MSZ.

Spór na linii Polska-Izrael wywołała ustawa o IPN, która zakłady kary (więzienia do lat trzech oraz grzywny) dla osób i instytucji, które sugerują, że polskie państwo lub polski naród są odpowiedzialne współodpowiedzialne za Holokaust. Według strony izraelskiej nowelizacja ta uniemożliwi m.in. badania naukowe. Ustawę podpisał już prezydent Andrzej Duda, skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa o IPN. "Prezydent uległ naciskom prezesa PiS i narodowców"

AIP/x/-news

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: [USTAWA O IPN] W czwartek Polska i Izrael będą rozmawiać na temat ustawy o IPN. Do Tel-Awiwu leci polska delegacja rządowa - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski