Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, KONKURS! Rosiczki – drapieżna strona roślin

Prof. Grzegorz Grzywaczewski Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt Wydział Biologii Środowiskowej Uniwersytet Przyrodniczy
Wideo
od 16 lat
Wakacyjny konkurs „Bogdanka blisko natury”! Do zgarnięcia atrakcyjne nagrody! Co tydzień będziemy prezentować jeden gatunek ze świata zwierząt i ze świata roślin. Wszelkie podpowiedzi, jak zgłębiać temat, znajdziesz w Kurierze Lubelskim - zarówno w wersji papierowej, jak i na stronie www.kurierlubelski.pl. Dodatkowo, dla ułatwienia, przygotujemy dla Was filmy, które przybliżą prezentowane gatunki w formie wizualnej. Konkurs jest otwarty dla dzieci i młodzieży od lat 6 do 16, z województwa Lubelskiego. Dołącz do nas i zanurz się w fascynującym świecie przyrody! Odkryj tajemnice zwierząt i roślin, zgłębiaj wiedzę i zdobywaj nagrody..

Dziś zapraszamy Was do bliższego zapoznania się z Rosiczką

Rośliny to grupa organizmów żywych bez których, my ludzie, nie możemy żyć. Wytwarzają owoce, produkują nasiona, substancje lecznicze, wytworzone przez nie liście czy kwiaty, zjadane są przez zwierzęta, którymi z kolei my się odżywiamy. Warto wiedzieć, że funkcjonowanie i wzrost roślin możliwy jest dzięki genialnemu procesowi, który nazywa się fotosynteza – z czegoś nieorganicznego, czyli wody, dwutlenku węgla i świtała słonecznego, w chlorofilu, powstają związki organiczne i tlen. Popatrzmy czasem na zielone rośliny z uznaniem, ponieważ dzięki chlorofilowi, który ukryty jest w chloroplastach, możliwa jest fotosynteza i powstawanie związków organicznych, dzięki którym żyjemy. Oznacza to, że woda, dwutlenek węgla, świtało słoneczne i zieleń roślin to życie!

Oczywiście to nie wszystko, bo roślinom potrzebna jest także gleba, związki odżywcze, odpowiednia temperatura i wiele innych czynników. Istnieją jednak rośliny, które żyją w takich warunkach, gdzie dostęp do niektórych substancji odżywczych jest bardzo ograniczony. Aby móc funkcjonować, radzą sobie na przykład poprzez drapieżnictwo. Polują wówczas na owady, ślimaki, pajęczaki, skorupiaki czy inne bezkręgowce, a po ich strawieniu uzupełnią sobie w ten sposób, braki azotu w glebie.

Tych kwiatków lepiej nie wąchaj!

Rośliny drapieżne, czasem określane jako owadożerne, a nawet mięsożerne, to około 15 gatunków w naszej części świata. Należą do nich tłustosze, pływacze, aldrowanda i rosiczki. Spośród tych czterech grup, najbardziej znane są rosiczki, a najczęściej spotykanym przedstawicielem jest rosiczka okrągłolistna Drosera rotindifolia.

Rosiczka okrągłolistna to niewielka, drobna roślina, której wielkość to zaledwie 5-6 cm, a z łodygą, na której pojawiają się niewielkie białe kwiaty-ma wysokość około 25 cm. To, co wyróżnia rosiczkę spośród innych roślin, to czerwona łodyżka i czerwone liście. Liście te są okrągławe, o średnicy około jednego centymetra, które są gęsto pokryte włoskami gruczołowymi, z których wydziela się lepka ciecz. Ta wydzielina wygląda jak kropelka rosy – to z jednej strony wabik, a z drugiej strony śmiercionośna pułapka, do której przykleją się owady. W ten sposób schwytana ofiara, która próbuje się wydostać z lepkiej pułapki, podrażnia włoski czuciowe, które inicjują zamykanie się liścia. Oczywiście to zamykanie jest procesem powolnym, który może trwać około 3 godzin.

Po zamknięciu liścia, wydzielany jest kwas mrówkowy, a to z kolei powoduje wydzielanie – i tu trudne pojęcie – enzymów proteolitycznych, które trawią schwytaną ofiarę. W wyniku tego trawienia powstaje ciecz, którą wchłaniana jest przez rosiczkę. To drapieżnictwo to uzupełnienie braków azotu w środowisku gdzie występują te rośliny. Rosiczki rosną na skrajnie ubogich i kwaśnych glebach, czyli na torfowiskach wysokich, widnych borach bagiennych, brzegach jezior dystroficznych czy czasem nawet w wyrobiskach piachu.

Śladami niezwykłych roślin

Podczas wyprawy do Poleskiego Parku Nagrodowego warto kierować się na Ścieżkę Przyrodniczą „Dąb Dominik”. Tam, wyruszając od parkingu w miejscowości Łomnica, zaraz po wyjściu z lasu, tuż przy kładce na torfowisku otaczającym Jezioro Moszne, możemy spotkać te oryginale rośliny. Pamiętajcie, że zwiedzanie Poleskiego Parku Nagrodowego to możliwość odnalezienia niezwykle ciekawych roślin, odkrywanie zwierząt w ich naturalnym środowisku występowania, a także podziwianie krajobrazów, które w tej części Polski są niezwykle urokliwe i niepowtarzalne.

Bogdanka blisko natury to projekt współorganizowany przez LW Bogdanka S.A., Kurier Lubelski oraz partnerów merytorycznych: Wydział Biologii Środowiskowej Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Poleski Park Narodowy. Celem akcji jest promocja walorów przyrodniczych Polesia Lubelskiego, przestawiający najważniejsze i najciekawsze gatunki fauny i flory naszego regionu.

Projekt Bogdanka blisko natury to jedna z form realizacji Strategii ESG GK LW Bogdanka, która opiera się na takich filarach jak środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny, w tym działania na rzecz regionu, w którym funkcjonuje. Stawiając się w roli odpowiedzialnego sąsiada Spółka podejmuje m.in. inicjatywy chroniące i stymulujące bioróżnorodność, promujące edukację środowiskową, równocześnie wzmacniając turystyczny potencjał najbliższego otoczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski