Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek z Kurierem: Widokówka z pl. Litewskiego

Ewa Czerwińska
W miejscu czerwonoarmisty obecnie stoi pomnik Marszałka
W miejscu czerwonoarmisty obecnie stoi pomnik Marszałka Jacek Babicz
Plac Litewski pełni honory odświętnego miejsca w Lublinie. Nic dziwnego - plac to przecież przestrzeń, w sam raz na obchody patriotycznych świąt, jak i sylwestra pod chmurką. A także na zdarzenia handlowo-prozdrowotne, jak mały kiermasz czy akcja badania ciśnienia.

Plac nigdy nie narzekał na pustkę. W wiekach dawnych staropolska szlachta biwakowała tu, zbierając siły na obrady sejmu. W XIX wieku paradowali tu - wówczas Polu Marsowym lub placu Musztry - żołnierze generała Zajączka, carskiego namiestnika. Zawsze stanowił dobre miejsce na lokalizację pomników.

W czwartek razem z Kurierem Lubelskim ostatnia widokówka. Kończymy II edycję fotograficznej panoramy Lublina z lat 1954 - 1970

W końcu 1945 roku plac uświetnił pomnik wdzięczności. Pamiętamy ten monument z żołnierzem na wysokim cokole z łopocącą na wietrze flagą ZSSR w ręku. Jak dokładniej wyglądał? Małolaty nie mają prawa pamiętać, bo rozebrano go, na fali transformacji, w 1990 roku (podobny los spotkał też pomnik Bolesława Bieruta). Przypomnijmy, że na cokole umieszczono tablicę z datami 1941 i 1945, czyli początku wielkiej wojny ojczyźnianej i kapitulacji Niemiec, a także płaskorzeźby przedstawiające żołnierzy radzieckich i polskich podczas walki. Napis głosił: "Wieczna chwała bohaterom poległym w bitwach za wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i demokratycznej Polski". Autorem pomnika był bliżej nieznany rzeźbiarz rosyjski.

Zmieniły się epoki i z placu zniknął radziecki sołdat, a na jego miejscu stanął pomnik Józefa Piłsudskiego. Na jeźdźcu Marszałku z upodobaniem przesiadują gołębie, na ławeczkach wokół fontanny przesiadują lublinianie. Dzieci i studentów przyciąga fontanna, miłośnicy ptactwa wytrwale karmią gołębie, a baobab przechodzi rekonwalescencję. Na przebudowę czeka też cały plac.
I to ostatni widok II serii kolekcji Kuriera. Ale nie ostatniej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski