W Lublinie o powojennej odbudowie Ukrainy. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Podczas drugiego dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza sygnowano umowę o Sieci Regionów Trójmorza
Podczas drugiego dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza sygnowano umowę o Sieci Regionów Trójmorza Łukasz Kaczanowski
Trzecia edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza dobiegła końca. Tematami przewodnimi drugiego dnia wydarzenia były wyzwania związane z odbudową powojennej Ukrainy, a także bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj (17 maja) przedstawiciele 15 regionów z państw wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza podpisało umowę o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza.

Premier Mateusz Morawiecki zdalnie otworzył drugi dzień (17 maja) III Samorządowego Kongresu Trójmorza. Podczas swojego wyemitowanego na telebimie wystąpienia szef rządu zaznaczył, że Trójmorze to konieczność w obliczu wojny na Ukrainie wywołanej przez Rosję.

- Nasza inicjatywa powinna odegrać kluczową rolę w powojennej odbudowie Ukrainy. Włączyć ją w europejski system gospodarczy i także zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale jeszcze szybszy rozwój ekonomiczny i infrastrukturalny - ocenił Mateusz Morawiecki.

Zwrócił również uwagę, że Inicjatywa Trójmorza to nie tylko nadrabianie zaległości, ale też patrzenie w przyszłość.

- Świadomi stojących przed nami wyzwań planujemy wspólnie pracować nad transformacją energetyczną i energetyką wodorową, nad cyberbezpieczeństwem czy nowymi technologiami. Chcemy rozwiązywać problemy przeszłości, ale również te które dopiero są przed nami - podsumował Morawiecki.

Temat bezpieczeństwa energetycznego kontynuowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła konsekwentną realizację projektów, które zostały zaplanowane w 2015 r.

- Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym - powiedziała minister.

Marek Dietl prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych przekazał, że giełda warszawska jest zdecydowanie największą giełdą regionu Trójmorza.

- Prawie dwa razy większą niż giełda austriacka, następnie jest giełda węgierska, czeska i rumuńska. Natomiast w pozostałych krajach Trójmorza ten rynek kapitałowy jest relatywnie mniejszy – stwierdził.

Sieć Regionów Trójmorza

Podczas kongresu została podpisana umowa o Sieci Regionów Trójmorza. Dokument sygnowali przedstawiciele 15 regionów Trójmorza z Polski, Litwy, Słowacji, Węgier. Inicjatywa poszerzyła się też o regiony z Rumunii i Ukrainy. Łącznie do sieci swój akces zgłosiły 22 regiony z sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie