Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie powstanie cmentarz dla zwierząt

Artur Jurkowski
Polskapresse
- Dla wielu osób zgon ukochanego pupila to coś więcej niż śmierć zwierzęcia, to odejście "członka" rodziny, któremu należy się szczególna pamięć i godny pochówek - podkreśla Marcin Nowak, radny PiS. W poniedziałek złożył do prezydenta Lublina interpelację w sprawie powstania grzebowiska, czyli cmentarza dla zwierząt.

- Przed rokiem otrzymałem zapewnienia, że Krzysztof Żuk jest otwarty na wszelkie inicjatywy związane z utworzeniem na obszarze Lublina miejsca pochówku dla naszych braci mniejszych, czas uwiarygodnić werbalne deklaracje - mówi Nowak.

Nikt nie wie, ile zwierząt mają w swoich domach lublinianie. - Jest ich bardzo dużo. Ja mam 14 psów - mówi Elżbieta Tarasińska, z lubelskiego Animalsa. I dodaje: Cmentarz dla zwierząt jest bardzo potrzebny. Właściciele psów, kotów mają olbrzymi kłopot, co zrobić z pupilem po jego śmierci. Na utylizację, czyli spalenie nie wszyscy mają ochotę.

- Alternatywą jest zakopanie zwłok pupila w ogrodzie, parku, na trawniku, ale w ten sposób łamiemy prawo - dodaje Nowak.

Z problemem uporało się tylko kilka gmin w Polsce. W Toruniu powstało komunalne grzebowisko, w okolicach Warszawy, Wrocławia, Białegostoku są prywatne cmentarze dla zwierząt.

Grzebowisko w Toruniu działa od stycznia 2008 r. - "Tęczowy Las", bo taką nosi nazwę cmentarz, to miejsce wyglądające jak park: ogrodzony teren z drzewami i oświetleniem. Wyznaczone są alejki i sektory do pochówku: psów, kotów oraz małych zwierząt - opisuje Piotr Możejko z MPO, które prowadzi cmentarz dla zwierząt.

Komunalna spółka zarabia na działalności cmentarza. Np. pochówek psa kosztuje 259 zł. W tej cenie jest też opieka nad grobem przez dwa lata i ustawienie kamienia polnego z tabliczką, na której jest imię zwierzęcia. - Co roku mamy ok. 100 pochówków - wylicza Możejko.

Toruń ma dwa razy mniej mieszkańców niż Lublin. - W Lublinie prowadzenie grzebowiska należy powierzyć prywatnej firmie. Gmina powinna dać na to tylko odpowiedni teren. Chodzi o działkę o powierzchni ok. jednego hektara - mówi Nowak.

Radny walczy o grzebowisko od 2009 r. Poprzednie władze Lublina zapewniały, że wskażą teren na cmentarz dla zwierząt. Na zapowiedziach się skończyło.

Obecne władze Lublina też mówią "tak" grzebowisku. Nie mówią jednak, kiedy może powstać. - Mogłoby być zlokalizowane na obrzeżach Lublina. Np. w dzielnicy Hajdów- Zadębie czy w okolicach lasu Dąbrowa - wskazuje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski