MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie rusza dzisiaj Europejski Miesiąc Kreatywności

Jakub Sarek
UM Lublin
Cyrkowa gra miejska, wystawy, turniej poezji - to tylko część imprez, które czekają na uczestników rozpoczynającego się dzisiaj Europejskiego Miesiąca Kreatywności w Lublinie.

- To najważniejszy krok do tego, aby Lublin uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - przekonywał w kwietniu Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

Chodzi o startujący dzisiaj Europejski Miesiąc Kreatywności. Podzielono go na pięć bloków tematycznych: wystawa, teatr, poezja, cyrk, przemysły kreatywne. EMK zainauguruje szkolenia z prawa autorskiego w Fundacji Rozwoju Designu LuCreate przy ul. Krakowskie Przedmieście 53 (I piętro).

- Wychodzimy z galerii, miejsc kultury do przestrzeni nieoczywistych, takich jak dawne Lubelskie Zakłady Tytoniowe przy ul. Smoluchowskiego - mówiła w ub. miesiącu Magdalena Zaręba-Opalińska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

W ramach bloku teatr przewidziano warsztaty sceniczne dla młodzieży w teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

W LZT od 16 do 29 maja eksponowane będę prace studentów Wydziału Artystycznego UMCS.

W ramach bloku teatr przewidziano warsztaty sceniczne dla młodzieży w teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

W sumie odbędzie się pięć takich spotkań: trzy 13 maja, a dwa 25 maja. Z kolei w Galerii Labirynt 17 maja zaplanowano warsztaty performance.

Blok poezja to część adresowana do młodych poetów.

- Chcemy zaprezentować poezję w bardzo różnych jej odsłonach i bardzo różnych formułach, wychodząc poza tradycyjne wyobrażenie o nie. 25 maja na patio pubu "Bałagan" odbędą się trzy wydarzenia. Jednym z nich slam poetycki, który będzie okazją do pokazania swojej twórczości i kreatywności - wskazuje Magdalena Krasuska, koordynatorka bloku tematycznego Cre-AKCJA poezja.

Czym jest slam poetycki?

- To rodzaj turnieju, na którym występują osoby przedstawiające przed publicznością teksty poetyckie, ale nie tylko. I te dwa elementy w slamie poetyckim są bardzo istotne, bo to publiczność wybiera swojego zwycięzcę, który otrzyma nagrodę - wyjaśnia Krasuska.

Co jeszcze czeka zainteresowanych tym blokiem EMK? Czytanie performatywne z muzyką na żywo Ivana Davydenki, pochodzącego z Ukrainy poety oraz koncert duetu Monika Kowalczyk-Jan Wąsak.

W ramach części poświęconej cyrkowi na błoniach pod Zamkiem 11 maja odbędzie się gra miejska. To nie wszystko.

- Odpowiedzi na pytania: „skąd nad ulicą Grodzką człowiek na linie?” czy „co na ulicy Królewskiej spowodowało zachwyt oraz przerażenie przechodniów?” poznamy natomiast podczas spaceru „O cyrku i kuglarzach w Lublinie” (26 maja. Trasa wiedzie od pl. Singera pod Centrum Kultury - dop. red.). W ramach wydarzenia odbędzie się także spektakl „Cyrkowe improwizacje” (25 maja, Plac Po Farze - dop. red.), będący widowiskiem dla całych rodzin, współtworzonym przez publiczność - zapowiada Katarzyna Duma.

W programie bloku przemysły kreatywne znalazły się m.in. spacery śladami rzemieślników i twórców kreatywnych.

Jak informuje ratusz, udział we wszystkich wydarzeniach EMK jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązują zapisy. Te ruszają 30 kwietnia na stronie lublin.eu/creart. Europejki Miesiąc Kreatywności w Lublinie potrwa do 29 maja.

Europejski Miesiąc Kreatywności. To część projektu CreArt 3.0 #stringing_together.

- Jego celem jest wspieranie działalności twórczej poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracę środowisk artystycznych z różnych państw i o różnych tradycjach kulturowych, w zakresie opracowywania wspólnych metod kształcenia poszczególnych grup odbiorców i ustanowienia stałego i profesjonalnego systemu wymiany i współpracy artystów oraz kuratorów sztuki - tłumaczy Katarzyna Duma.

CreArt 3.0 zrzesza miasta oraz publiczne i prywatne instytucje kulturalne. W edycji 2024-26 partnerami projektu - oprócz Lublina - są m.in. Wenecja i stolica Macedonii Północnej - Skopje.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski