MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie ruszyły egzaminy radcowskie i adwokackie. Potrwają przez kilka dni [GALERIA]

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Od dzisiaj startuje egzamin dla przyszłych radców prawnych i potrwa 4 dni. Aplikanci zmierzą się z zagadnieniami z prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, administracyjnego i gospodarczego.
Od dzisiaj startuje egzamin dla przyszłych radców prawnych i potrwa 4 dni. Aplikanci zmierzą się z zagadnieniami z prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, administracyjnego i gospodarczego. Roman Wesołowski
We wtorek (23 kwietnia) w Lublinie rozpoczęły się egzaminy dla przyszłych radców prawnych oraz adwokatów. W tym roku do egzaminu radcowskiego przystąpiło 80 osób, do adwokackiego 26.

W dniach 23-26 kwietnia w Lublinie odbywają się dwa egzaminy - zawodowy dla przyszłych radców prawnych oraz egzamin adwokacki. Przez cztery dni z zadaniami zmagać się będzie ponad 100 osób - 80 przyszłych radców oraz 26 adwokatów.

- Egzamin radcowski składa się z pięciu części. W pierwszym dniu zdający rozwiązują zadanie z zakresu prawa karnego, w drugim z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w trzecim z zakresu prawa gospodarczego. W czwartym dniu egzaminu zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub z zasad etyki - mówi Ewa Urbanowicz, rzecznik prasowy OIRP w Lublinie.

Zdający piszą egzamin na własnych komputerach z wykorzystaniem specjalnej aplikacji, która blokuje możliwość kontaktu z innymi programami komputerowymi. Wyniki egzaminu są ogłaszane miesiąc po jego zakończeniu. Aby uzyskać wynik pozytywny, zdający musi uzyskać z każdej części egzaminu ocenę pozytywną.

- W ostatnich latach zdawalność przekraczała 90 proc., z czego zwykle 60‑65 proc. stanowią absolwenci Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Zdawalność na egzaminie radcowskim w Lublinie jest jedną z najwyższych w całym kraju - podkreśla Urbanowicz.

Egzamin adwokacki podzielony jest na część karną, cywilną, gospodarczą oraz z etyki i zasad wykonywania zawodu, a także z prawa administracyjnego.

- Zdanie egzaminu jest wstępem do wykonywania zawodu adwokata, podsumowującym 3-letnią naukę na aplikacji adwokackiej. Sam egzamin trwający wiele dni i godzin jest wyjątkowo stresujący i wyczerpujący fizycznie. Jest to bardzo duże wyzwanie dla aplikantów adwokackich - mówi Maciej Chorągiewicz, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

Zobacz naszą fotorelację z pierwszego dnia egzaminu radcowskiego w Lublinie. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski