W Markuszowie wyhaftowali bitwę pod Grunwaldem

  W Markuszowie wyhaftowali bitwę pod Grunwaldem

  Hanna Bednarzewska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W Markuszowie wyhaftowali bitwę pod Grunwaldem

  ©Jakub Pokora

  W Markuszowie można oglądać największy na świecie obraz wykonany ręcznie haftem krzyżykowym. To kopia Bitwy pod Grunwaldem. Obraz przyjechał do Markuszowa w piątek po południu. 13 marca będzie go można obejrzeć w Zespole Szkół w Markuszowie na wystawie zatytułowanej "Igłą malowane - Bitwa pod Grunwaldem".
  W Markuszowie wyhaftowali bitwę pod Grunwaldem

  ©Jakub Pokora

  Praca jest wierną kopią obrazu Jana Matejki - Bitwa pod Grunwaldem. Haft został wykonany w skali 1:1. Składa się z 8 mln krzyżyków. Mierzy ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Haftowane dzieło składa się z 40 części. Dwie z nich wykonała wspólnie z mężem Sławomirem Monika Derecka, hafciarka i wnuczka pochodzącego z Markuszowa poety ludowego Jana Pocka. Nad wykonaniem obrazu pracowało 35 osób z różnych stron Polski. Haftowanie trwało ponad 2 lata.

  - Na ogłoszenie o projekcie trafiłam na forum internetowym i włączyłam się do pracy - mówi Derecka. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Janina i Adam Panek z Działoszyna. Pan Adam zdobywał także sponsorów dzięki którym można było zakupić nici i materiały potrzebne do stworzenia obrazu. Nici dostarczyła brytyjska firma.

  Wystawa w ratuszu: Grunwald i Unia Lubelska

  Twórcy korzystali z programu komputerowego HaftX, który pozwala na przekształcenie dowolnej grafiki, obrazu, zdjęcia na wzór haftu krzyżykowego lub przygotowanie własnego, niepowtarzalnego schematu wraz z legendą.

  Pani Monika haftuje od 14 lat. Są to obrazki na ścianę, okolicznościowe kartki, ale udział w projekcie to zupełnie coś innego. - Niestety nie mamy certyfikatu, że jest to największy ręczny haft na świecie. Musielibyśmy to zgłosić do Księgi Rekordów Guinnesa, ale to koszt około 10-15 tyś złotych. To, że jest to największe tego typu dzieło na świecie wiemy z wpisów do księgi. 4 miesiące temu Chińczycy zrobili haftowany obraz mapy Chin o powierzchni 36 metrów kwadratowych. Nasz obraz ma 40 metrów kwadratowych - mówi Derecka.

  Największy taki Grunwald. Bitwa była wielka to i obraz olbrzymi

  Premierowy pokaz obrazu odbył się we wrześniu ubiegłego roku. - Haft był prezentowany podczas obchodów 50-lecia Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ma być także wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie, Brukseli i Berlinie i Wielkiej Brytanii. Na Lubelszczyźnie jest to pierwsza prezentacja obrazu. Stąd dzieło trafi do Ostrowa Lubelskiego, bo w okolicach tej miejscowości mieszka pani Derecka - mówi Sławomir Łowczak, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Markuszowie.

  Ekspozycję będzie można oglądać przez tydzień. Od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 19. Obraz będzie udostępniany dla grup zwiedzających. Zainteresowani mogą dzwonić do szkoły i umawiać się na zwiedzanie pod tel 81 881-80-06. W planach twórców bitwy pod Grunwaldem jest kolejna praca. Tym razem ma to być Hołd Pruski.


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grunwald

  HRABIA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 57

  Małe sprostowanie obraz ten nie został wyhaftowany w Markuszowie ale jedną z osób była mieszkanka gminy Markuszów wraz z mężem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam pomysł

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 41

  A może wyhaftować obraz "Kaczyński obrażony na wszystkich"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haftem malowane

  Maria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

  Chwała mieszkańcom Markuszowa za pomysł i włożenie tak wielu godzin pracy w wykonanie tego dzieła. Nie wyobrażam sobie, aby tego nie zgłosić do Księgi Guinnesa!!! Brak sponsorów -do pokrycia...rozwiń całość

  Chwała mieszkańcom Markuszowa za pomysł i włożenie tak wielu godzin pracy w wykonanie tego dzieła. Nie wyobrażam sobie, aby tego nie zgłosić do Księgi Guinnesa!!! Brak sponsorów -do pokrycia kosztów zgłoszenia tego dzieła? Przecież to jest wspaniała rzecz do promowania Lubelszczyzny!!! A może któryś z biznesmenów Lubelszczyzny -np.P.Janusz Palikot - pomoże finansowo w sponsorowaniu zgłoszenia??? Jeżeli nie będzie chętnych - to sądzę, że że władze naszego województwa ostatecznie postawią przysłowiową "kropke nad i", -poniosą koszty i doprowadzą do zgłoszenia obrazu haftem malowanego do Księgi Guinnesa!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz rację Engelbercie...

  Skuter233 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 71

  ...dostaliby za to 300 tysięcy lat odpustu jako bonus.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eee, tam. Bitwa pod Grunwaldem...

  Engelbert233 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 38

  ...gdyby wyhaftowali Arcy Pana Ż. w trumnie, to byłoby coś wielkiego i na czasie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo