Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"W podróży ze skrzypcami", czyli opowieść o Henryku Wieniawskim

Joanna Biegalska
Na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna perełka adresowana do młodego czytelnika. Świeżutko wydana książka "W podróży ze skrzypcami" Anny Czerwińskiej-Rydel byłaby kolejną z wielu pozycji literatury młodzieżowej gdyby nie wyjątkowy temat jaki podjęła autorka. Opowieść o Henryku Wieniawskim, wybitnym kompozytorze i skrzypku rodem z Lublina ukazana przez pryzmat utalentowanego chłopca o imieniu Maciek, który zdobywa nagrody na konkursach skrzypcowych, potrafi skutecznie oderwać współczesnych nastolatków od smartfona. Swój wkład w powstanie książki miały między innymi Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Najlepszą rekomendacją książki jest recenzja Konstantego Andrzeja Kulki: „ … Ta muzyczna przygoda dwójki cudownych chłopców – Henia z okresu romantyzmu i Maćka z epoki smartfonów – trzyma w napięciu od pierwszej strony. Wciąga i daje do myślenia. Wzrusza i bawi. Sprawia, że przewraca się niecierpliwie kartki, by dowiedzieć się , co dalej…”.

Autorka „W podróży ze skrzypcami” Anna Czerwińska-Rydel jest z wykształcenia muzykiem, pedagogiem i pisarką. W swoim dorobku ma już takie tytuły jak: „Wszystko gra”, „Życie pod psem według Schopenhauera” i „Mój brat czarodziej”. Styl pisarki bardzo ciepły, obrazowy, porusza wyobraźnię czytelnika. Anna Czerwińska-Rydel w swojej książce o Henryku Wieniawskim przenosi nas z XXI wieku do czasów dziewiętnastowiecznej Europy. Dzięki temu na dwóch równoległych płaszczyznach śledzimy perypetie chłopców: Maćka - wychowanego w dobie komputerów i telefonów komórkowych i Henia – cudownego dziecka, które w wieku 8 lat zostaje studentem Konserwatorium Paryskiego. Chłopców z dwóch odległych epok połączyły niezwykłe skrzypce wykonane w XVIII wieku przez mistrza Guarneriego del Gesù.

Ważnym elementem opowieści są wplecione w narrację wątki lubelskie związane z dzieciństwem Henryka Wieniawskiego. Poznajemy jego rodzinę i pierwsze lata edukacji muzycznej, kiedy to jako trzylatek uczył się u swojej mamy Reginy Wieniawskiej poznawać nuty. Przygoda w Ogrodzie Saskim w Lublinie, gdzie Henio po raz pierwszy usłyszał dźwięk skrzypiec w składzie małej Orkiestry Symfonicznej zdecydowała o wyborze jego drogi życiowej. Lublin przewija się też we wspomnianym w książce Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego. Nie sposób tu jednak dalej streszczać książkę, którą warto przeczytać.

Także od strony estetycznej publikacja „W podróży ze skrzypcami” przyciąga uwagę. Wydana w twardych okładkach, pięknie ilustrowana książeczka cieszy oczy. Projekt okładki zawdzięczamy Katarzynie Kołodziej, a ilustracje Dorocie Łoskot-Cichockiej.

„W podróży ze skrzypcami” Anna Czerwińska-Rydel. Wydawnictwo Literatura w Łodzi i Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, 2014. Cena 24,90 zł. Do kupienia w Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie ul. Rynek 17 na Starym Mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski