Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę w Kurierze: Reprint gazety z czasów rządu lubelskiego. O czym pisano w listopadzie 1918 r.

Witold Michalak
W sobotę z okazji Święta Niepodległości razem z Kurierem Lubelskim ukaże się specjalny 8-stronicowy dodatek - reprint wydań Dziennika Lubelskiego z 8, 11 i 14 listopada 1918 roku.

To, co działo się w Lublinie w pierwszych dniach niepodległości było jednym z najważniejszych momentów toczącej się wówczas wielkiej historii. Tutaj, w naszym mieście, powstał pierwszy ogólnopolski rząd. Działał krótko, ale był bardzo istotnym elementem w staraniach o odbudowę kraju.

Z lokalnych gazet najwięcej miejsca temu wydarzeniu poświęcał właśnie Dziennik Lubelski. Gazeta ukazywała się raz, bądź dwa razy dziennie. W 1918 roku jej redaktorem naczelnym był Zygmunt Dreszer. - Było to pismo prowadzone przez działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Powstało w 1916 r. i ukazywało się do 1919 - mówi Ziemowit Karłowicz, historyk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Trudno zatem się dziwić, że lewicowa gazeta chętnie i obszernie donosiła o szczegółach związanych z powstaniem i działalnością lewicowego rządu lubelskiego.

Czytaj nasz serwis DAWNY LUBLIN i oglądaj stare zdjęcia Lublina!

- Dziennik Lubelski był często traktowany przez PPS jako tuba propagandowa lewicy niepodległościowej - dodaje Karłowicz.
Wiele wskazuje na to, że zamknięcie tego tytułu było świadomą decyzją PPS, która po odzyskaniu niepodległości nie potrzebowała już takiego środka przekazu.

Stronniczość polityczna lubelskich gazet z 1918 r. nie była niczym wyjątkowym. Wystarczy przyjrzeć się, jak o rządzie lubelskim pisał Głos Lubelski.

To był tytuł związany z Narodową Demokracją - wyjaśnia Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Wiadomość o wydarzeniach w Lublinie endecka gazeta ukryła w środku wydania, pisząc o rządzie lakonicznie i krytycznie. "Jest to więc rząd wybitnie partyjny, jednostronny. Rząd taki może się wprawdzie jakiś czas utrzymać, ale nie może bezwarunkowo podołać temu ogromowi zadań, jakie obecnie na rząd spadają, nie może zyskać zaufania całego narodu" donosił Głos Lubelski z 9 listopada. Na czołówkach tej gazety, każdego listopadowego dnia, widniały reklamy teatru Corso. Dopiero poniżej można było znaleźć krótkie wiadomości. 11 listopada 1918 roku dla redakcji Głosu najważniejsze były wydarzenia w Berlinie. Wiadomość o uwolnieniu Józefa Piłsudskiego i jego przyjeździe do Warszawy trafiła na drugą stronę gazety.

W podobnym duchu wydarzenia nad Bystrzycą relacjonowała Ziemia Lubelska, także powiązana z endecją. Dla niej utworzenie lewicowego rządu lubelskiego było niczym innym jak tylko zamachem stanu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski