MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ten weekend zmiana czasu z zimowego na letni. Jak przestawiamy zegarki? To ostatnia taka zmiana?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Zegarki przestawimy z godziny 2 na 3.
Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Zegarki przestawimy z godziny 2 na 3. Khadeeja Yasser/Unsplash.com
Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w najbliższy weekend 25- 26 marca. Tym razem będziemy spali krócej, ponieważ wskazówki zegarka przesuwamy z 2:00 na 3:00. Czy to będzie ostatnia taka zmiana? W Parlamencie Europejskim cały czas trwa dyskusja na temat tego, czy wkrótce przestaniemy przestawiać zegarki. Głos w tej sprawie zabrała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska, która wyjaśniła jak wygląda obecna sytuacja.

Spis treści

Zmiana czasu z zimowego na letni 2023. Zegarki przestawiamy z soboty na niedzielę

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. W najbliższy weekend, w nocy z 25 na 26 marca przestawimy wówczas wskazówki zegara z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Jednak przyzwyczajenie do nowego czasu może także nastręczać problemów natury zdrowotnej.

Fachowo powinniśmy powiedzieć, że:

  • Czas zimowy to po prostu czas środkowoeuropejski.
  • Czas letni to czas środkowoeuropejski letni.

Zanim organizm odnajdzie się w ;nowej rzeczywistości, co zwykle zajmuje około tygodnia, pojawić się mogą:

  • problemy z koncentracją,
  • rozdrażnienie i nadmierna senność,
  • brak apetytu.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Jak rozliczyć dodatkową godzinę pracy?

Zmiana czasu jest także wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ nagle pojawia się jedna dodatkowa godzina czasu pracy. Co na ten temat mówią przepisy? Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za taką ilość godzin, jaką był zobowiązany przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Zmiana czasu nie następuje bowiem z winy pracownika, a z powodu odgórnych przepisów.

Kiedy przestaniemy przestawiać godzinę? Wiceminister tłumaczy

Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy miała mieć miejsce 25 października 2020 roku, a czasem, jaki miał pozostać z nami na stałe, miał być czas letni. Takie wydarzenia jak pandemia koronawirusa spowodowały jednak, że zapowiadane zmiany nie zostały wdrożone. Równocześnie do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada zawieszenie zmian czasu. Inicjatywa posłów Koalicji Polskiej trafiła do sejmowej zamrażarki.

Kiedy koniec ze zmianą czasu? Fakt przypomina, że wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska ostatnio przyznała, że „Polska również, tak jak i inne kraje członkowskie Unii Europejskiej uważa, że z ekonomicznego punktu widzenia najważniejsze jest zachowanie harmonizacji w kwestii czasu pomiędzy państwami członkowskimi”.

To musisz wiedzieć o zmianie czasu. Sprawdź w galerii:

– Tym samym wszystkie kraje członkowskie, przy odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian czasu, musiałyby mieć czas konieczny na wypracowanie stanowiska co do tego, jaki czas powinien obowiązywać w danym kraju w powiązaniu z tym, jaki czas będzie obowiązywał w danym regionie UE – tłumaczyła. Jednocześnie nie ukrywała, że „jest to zadanie niezwykle trudne, bowiem tak jak w Polsce, tak i w innych krajach UE są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przejścia na czas letni lub czas zimowy”.

– Na chwilę obecną nie jest wiadome (...) czy ostatecznie odejdziemy w najbliższych latach od sezonowych zmian czasu. W związku z tym również w Polsce nie były prowadzone prace zmierzające do wypracowania ostatecznego stanowiska Polski w sprawie przyjęcia w naszym kraju jednego czasu. Nie były również prowadzone analizy z zakresu wpływu zmian czasu na procesy gospodarcze i zmiany kulturowe w Polsce – dodała wiceminister cytowana przez portal.

Zmiana czasu w najbliższych latach. Kiedy wypada?

Z czasu zimowego na czas letni:

  • w 2023 r. – 26 marca,
  • w 2024 r. – 31 marca,
  • w 2025 r. – 30 marca,
  • w 2026 r. – 29 marca.

Z czasu letniego na zimowy:

  • w 2023 r. – 29 października,
  • w 2024 r. – 27 października,
  • w 2025 r. – 26 października,
  • w 2026 r. – 25 października.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski