W Zamościu zakończyli zmagania w 64. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej

W piątek w Zamościu zakończył się 64. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej. Zwycięzcą pięcioetapowego wyścigu został Adam Kuś, reprezentujący grupę TC Chrobry Scott Głogów. Drugi był Nikodem Grzenkowicz (Cartusia Kartuzy), a trzeci Mateusz Kostański z Tarnovii Tarnowo Podgórne.

W imprezie wystartowało ponad 60 zawodników, reprezentujących osiem grup. Województwo lubelskie reprezentowała ekipa Pogoni Cycling Team Puławy.

Pierwszy etap, który liczył ogółem 153,5 km odbył się we wtorek. Wygrał go zwycięzca całego wyścigu Adam Kuś. W inauguracyjnym etapie działo się naprawdę wiele. Była piękna pogoda podczas startu, potem deszcz na początku etapu, kraksa, znów deszcz z gradem, ucieczka i poszarpany finisz. W środę odbyły się dwa etapy. Jazdę indywidualną na czas na dystansie 19 km (Żdanów - Szewnia Górna - Żdanów) wygrał Bartłomiej Proć, natomiast zwycięzcą trzeciego etapu z Kalinowic do Zamościa (117 km) został Jan Miazga z Trójki Piaseczno. Liderem po trzech etapach nadal pozostawał Adam Kuś. Za nim z 15 sekundową stratą plasował się Bartłomiej Proć, natomiast trzeci ze stratą 53 sekund był Nikodem Grzenkowicz.

W czwartek, w czwartym etapie kolarze mieli do pokonania dystans 131 km (Kalinowice-Zamość). Wygrał go Łukasz Michalski (TC Chrobry Głogów). Adam Kuś nadal utrzymał pozycję lidera, jednak nastąpiła zmiana na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Awansował na nie Nikodem Grzenkowicz, a na trzecią pozycję wskoczył Mateusz Kostański z Tarnovii Tarnowo Podgórne. Wyścig zakończył zaś piątkowy, piąty etap ze startem i metą w Zamościu (127 km), którego zwycięzcą został Bartłomiej Proć. Puławianin przed tym etapem zajmował jednak dopiero 28 pozycję, więc pomimo wygrania dwóch etapów nie udało się mu zająć miejsca na podium w "generalce".

W trakcie wyścigu, oprócz klasyfikacji generalnej indywidualnej (żółta koszulka) i drużynowej (niebieska koszulka), prowadzone były dodatkowe rankingi: na najaktywniejszego kolarza (czerwona koszulka) oraz klasyfikacje górska (zielona koszulka) i punktowa (biała koszulka).