Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje coraz bliżej. Dłuższe kolejki w NFZ

Gabriela Bogaczyk
Pani Patrycja planuje wyjechać na wakacje do Holandii.
Pani Patrycja planuje wyjechać na wakacje do Holandii. Fot. Anna kurkiewicz
W ubiegłym roku na leczenie za granicą turyści wydali z własnej kieszeni 160 tysięcy złotych. A wystarczyło pójść do NFZ po kartę EKUZ.

- Nie warto czekać do ostatniej chwili - podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. - Zachęcamy osoby, które planują zagraniczny wyjazd, by już teraz złożyły wnioski o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W ten sposób zaoszczędzą czas. Kolejki z dnia na dzień będą się wydłużały. Teraz trzeba czekać około 30 minut.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje turystom wyjeżdżającym na zagraniczne wakacje bezpłatną opiekę medyczną na zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.

Karta jest ważna na terenie Unii Europejskiej oraz dodatkowo w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. - W sytuacji, gdy musimy skorzystać ze świadczeń zdrowotnych za granicą, należy udać się do lekarza lub placówki medycznej, która działa w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej oraz okazać kartę EKUZ wraz z dokumentem tożsamości - wyjaśnia rzeczniczka.

Przed wyjazdem za granicę warto jeszcze sprawdzić, na jaką bezpłatną pomoc medyczną, w razie wypadku, możemy liczyć. Nie we wszystkich europejskich krajach funkcjonują te same zasady opieki zdrowotnej co w Polsce.

Na przykład, w Chorwacji za pomoc lekarza rodzinnego, ginekologa i dentysty trzeba zapłacić 10 kun. Z kolei w Niemczech zapłacimy więcej za leczenie przez ordynatora. Natomiast aż 36 euro kosztuje wizyta u lekarza i leczenie stomatologiczne, a we Francji dopłacimy do pobytu w szpi-talu 18 euro dziennie za łóżko i wyżywienie.

W zeszłym roku lubelski NFZ wydał 99,2 tysiąca kart EKUZ, z czego aż 51,3 tysiąca tylko w miesiącach letnich - od czerwca do sierpnia.

- W 2015 roku do lubelskiego NFZ wpłynęły 134 wnioski o zwrot kosztów leczenia od pacjentów, którzy nie pobrali przed wyjazdem EKUZ i skorzystali ze świadczeń medycznych na terenie innych krajów - dodaje Bartoszek.

Według danych NFZ, 30 osób uległo nieszczęśliwym wypadkom, a 104 nagle zachorowały. W sumie z własnej kieszeni wydali 160 tysięcy złotych na leczenie m.in. w: Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i Włoszech.

Kartę EKUZ może otrzymać każdy ubezpieczony na co najmniej 6 miesięcy. W Lublinie wniosek o kartę należy złożyć w oddziale NFZ przy ul. Koryznowej 2D.

- Od 1 czerwca do 31 sierpnia wydłużyliśmy godziny wydawania kart EKUZ w każdą środę do godz. 18 - informuje rzeczniczka funduszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski