Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w Lublinie: Nie siedź w domu, idź na imprezę

SH, KO
"Lustro" w Scenie Plastycznej KUL
"Lustro" w Scenie Plastycznej KUL Aleksander Wolak
Jak co tydzień przygotowaliśmy dla Was imprezowy rozkład jazdy w Lublinie. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Teatr Andersena: Spowiedź w drewnie
Teatr Andersena zaprasza na "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego w wykonaniu Teatru Remiza z Borzechowa. Stacho, wiejski świątkarz, prowadzi ostatnią rozmowę z wystruganym przez siebie Chrystusem. W chacie Stacha mieszkają również inni drewniani święci, niekoniecznie zadowoleni z wyglądu, przez co oskarżają swego twórcę o brak talentu. Pełna humoru sztuka mówi o twórczym niespełnieniu i ostatnim rozrachunku z życiowymi sprawami. Wilkowski napisał ją zainspirowany gawędami Jędrzeja Wowry, beskidzkiego rzeźbiarza ludowego.
Sobota, Teatr Andersena, godz. 18.00, bilety 20 zł

Scena Plastyczna KUL: "Lustro"
"Lustro" to najnowszy spektakl Leszka Mądzika. Czerpie w nim inspiracje z prozy Brunona Schulza. Po raz kolejny widz zanurza się w czerń oraz w świat lęków, obsesji i fascynacji drohobyckiego pisarza. Tym razem na plan pierwszy wysuwa się samotność. Fragmenty opowiadania pod tym samym tytułem czyta Jerzy Radziwiłowicz, muzykę skomponował Piotr Klimek. Z kolei sam reżyser o swoim spektaklu pisze w ten sposób: "Ożywiony obraz przywołujący przeczucia ogarniające tego niepozornego nauczyciela rysunku drohobyckiego gimnazjum pragnie wraz z widzem udać się w tę wędrówkę, u której końca jawi się otchłań".
Sobota, Scena Plastyczna KUL, godz. 18.00 i 19.30, bilety 20 zł do nabycia przed spektaklem

W Chatce Żaka - festiwal bluesowy
W ACK wystąpią trzy zespoły. Carlos Johnson and HooDoo Band zaprezentuje mieszankę chicagowskiego bluesa, soulu oraz funku, zagra również nawiązujący do muzyki lat 70. Adam Blues Band oraz duet Schau Pau Acoustic Blues.
Sobota, ACK Chatka Żaka, godz. 20.00 bilety 25-30 zł

W Centrum Kongresowym UP - kabaret Jurki
Tematem skeczów będzie rodzina borykająca się z problemami dnia codziennego. Na scenie zagoszczą nieporadni życiowo mężowie, zdradzające ich żony i nieznośne dzieci. Kabaret Jurki powstał w 1994 roku w Zielonej Górze. Może się poszczycić m.in. pierwszą nagrodą na przeglądzie kabaretów PaKA w Krakowie.
Niedziela, Centrum Kongresowe UP, godz. 19.00, bilety 30-60 zł

W Teatrze Osterwy - Komedia teatralna
Skandynawska komedia Bengta Ahlforsa w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego pozwala zajrzeć za kulisy i poznać mechanizmy rządzące teatralną kuchnią. Jak mówi w sztuce inspicjent Oskar, najciekawsze jest zupełnie nie to, co widać na scenie. Rzecz dzieje się w drugorzędnym teatrze, trwają gorączkowe i ocierające się o farsę przygotowania do premiery. Koterie, romanse i antagonizmy, demony próżności i chałtury - wszystko to twórcy odsłaniają bez cienia litości.
Niedziela, Teatr Osterwy, ul. Narutowicza 17, godz. 19.00, bilety 15-40 zł

Na Czubach - wielopokoleniowy rajd rodzinny
Konkurencje zręcznościowe dla całych rodzin będą atrakcją I Pieszego Rajdu Rodzinnego, który odbędzie się w sobotę na terenie parku im. Jana Pawła II. Celem wspólnych zmagań rodzinnych są międzypokoleniowa współpraca oraz wzmocnienie przydatności seniorów. Na zakończenie odbędzie się integracyjny piknik z udziałem animatorów sztuki, sportu i rekreacji
Sobota, park im. Jana Pawła II, godz. 11.00-17.00, udział bezpłatny

W Teatrze Starym - koncert dla Sobiboru
Z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w obozie zagłady w Sobiborze organizatorzy zapraszają na bezpłatny koncert.
Holenderski pianista, Marcel Worms, wykona utwory polskich i holenderskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego, których losy zostały ukształtowane przez drugą wojnę światową. W 1996 r. muzyk rozpoczął projekt New Blues for Piano, w ramach którego zebrał kompozycje ponad 200 kompozytorów z całego świata. Podczas koncertu zaprezentuje utwory wybrane z tego repertuaru.
Sobota, Teatr Stary, ul. Jezuicka 18, godz. 19.30, po bezpłatne bilety należy się zgłaszać w siedzibie teatru.

Pod Bramą Krakowską - noc jagiellońska
Comiesięczne spacery są okazją do poznania historycznego Lublina. Tym razem prezentacja miasta, związanego poprzez "Szlak Jagielloński" z Krakowem i Wilnem, dotyczyć będzie wielkich odkryć w sztuce. Uczestnicy będą mogli podziwiać wyjątkowe freski, polichromie oraz historyczne panoramy miasta. Na zakończenie podróży do przeszłości przewidziany jest wstęp za biletami na ekspozycję w kościele pobrygidkowskim, m.in. w celu odkrywania tajemnic fresków z czasów Kazimierza Jagiellończyka
Sobota, Brama Krakowska, godz. 17.00, zwiedzanie z przewodnikiem jest płatne, bilety 6-10 zł

W Galerii Labirynt - małe laboratorium chemiczne
Specjalny zespół Mobilnej Nauki w prosty i przyjemny sposób przybliża poszczególne dziedziny nauki jak fizyka, chemia, biologia, matematyka, technika. Podczas warsztatów dzieci w wieku od 10 do 13 lat będą rozszczepiały światło białe i zaobserwują, z jakich barw jest ono złożone. Samodzielnie wykonają krążek Newtona i model światłowodu oraz dowiedzą się do czego jest on wykorzystywany. Zobaczą też, w jaki sposób uginają się i nakładają na siebie fale świetlne.
Niedziela, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, godz. 12, udział bezpłatny, obowiązują zapisy na maila: [email protected]

W Szkole Podstawowej nr 30 - warsztaty kuglarskie
W małej sali gimnastycznej odbędą się zajęcia kuglarskie przewidziane dla młodzieży z dzielnicy. Po ich zakończeniu uczestnicy będą mogli zaprezentować świeżo nabyte umiejętności publicznie. Dla każdego przewidziany jest poczęstunek i upominek.
Sobota, SP nr 30, ul. Nałkowskich 110, godz. 13.30-16.30, udział bezpłatny

W kinie ACK - "Truskawki i czekolada"
Akcja filmu toczy się na Hawanie, w końcu lat 70. David, heteroseksualny student poznaje Diega, który jest zdeklarowanym gejem, zdającym sobie sprawę z niechętnego stosunku komunistów, w tym Fidela Castro, do mniejszości seksualnych. Wkrótce uświadamia sobie, że łączy ich coś więcej niż koleżeńskie relacje. Ich wspólny znajomy, Miguel, który jest homofobem, próbuje przekonać Davida, żeby inwigilował swego przyjaciela. Obraz zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i w był nominowany do Oskara w 1994 roku jako najlepszy film nieanglojęzyczny. "Truskawki i czekolada" w reżyserii Tomása Gutierreza Alea i Juana Carlosa Tabio to pierwszy w historii kubański film poruszający temat homoseksualizmu.
Niedzieka, ACK Chatka Żaka, godz. 20.00 bilet 10-12 zł, karnet na całą replikę LAF 50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski