Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedza na wyciągnięcie ręki – Lubelski Festiwal Nauki 2023

Paulina Przepiórka, Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL
Tomasz Koryszko/KUL
XIX Lubelski Festiwal Nauki już za niespełna miesiąc (18-24 września 2023). Po raz kolejny pięć lubelskich uczelni wyższych wraz z Miastem Lublin i instytucjami współtworzącymi LFN przygotowało szereg naukowych atrakcji. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Nauka dla przyszłości”. W tym roku zgłoszono rekordową w historii LFN liczbę projektów – 1664, a może ona jeszcze wzrosnąć.

Lubelski Festiwal Nauki to wydarzenie cykliczne, którego początki sięgają 2004 r., kiedy to ówcześni rektorzy pięciu lubelskich uniwersytetów, tj. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz dyrektor Instytutu Agrofizyki PAN podpisali deklarację o powołaniu, jak pokazał czas, największej na Lubelszczyźnie imprezy popularnonaukowej. I tak już od 19 lat organizatorzy przy wsparciu wielu współorganizatorów (ponad 30 instytucji nauki i kultury) w przystępny sposób udostępniają wyniki badań naukowych szerokiemu gronu odbiorców – zarówno tym, którzy starają się regularnie śledzić nowinki badawcze, jak i tym, którzy na co dzień nie poświęcają im wiele uwagi. Głównym celem festiwalu jest upowszechnianie zagadnień naukowych niezależnie od wieku czy poziomu wykształcenia uczestników, pokazanie im jak wygląda nauka „od kuchni”. W proponowanych projektach mogą wziąć udział nie tylko dzieci, młodzież szkolna czy studenci, ale i dorośli oraz osoby starsze.

Nauka dla przyszłości

– Poziom wiedzy akademickiej, doświadczenie i osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach naukowych skłoniły nas do postawienia pytania, w jaki sposób współczesna nauka będzie kształtować przyszłe pokolenia. Tegoroczne hasło festiwalu daje ogromne możliwości do wypowiedzenia się na zagadnienia związane także z gorącymi tematami społeczno-kulturowymi, jak np. relacja pomiędzy rozwojem technologii a rozwojem społecznym, troska o środowisko w sensie globalnym, nowe możliwości medyczne, problemy etyczne, znaczenie człowieka i jego miejsce w otaczającej go rzeczywistości, i wielu innych – wyjaśnia główny koordynator LFN, dr Anna Dutkowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który w tym roku jest głównym organizatorem wydarzenia.

Od 18 do 22 września pasjonaci nauki będą mogli wziąć udział w prezentacjach i wydarzeniach organizowanych na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN. W sobotę 23 września na terenach Targów Lublin odbędzie się cieszący się co roku dużym zainteresowaniem Lubelski Piknik Naukowy. Tegoroczny festiwal zostanie uroczyście zakończony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w niedzielę 24 września. Wszelkie informacje dotyczące LFN są na bieżąco publikowane na stronie www.festiwal.lublin.pl. Tam też można zapisywać się na poszczególne projekty.

Ucząc – bawić, bawiąc – uczyć

– W trakcie tegorocznego festiwalu będzie można uczestniczyć w licznych warsztatach, prezentacjach, wykładach i wystawach, które ukażą m.in. najnowsze odkrycia naukowe oraz wyzwania, z którymi mierzy się dzisiejsza nauka. Będzie to między innymi okazja, aby zgłębić temat gwałtownego rozwoju sztucznej inteligencji i płynących z niego korzyści oraz zagrożeń. Nie zabraknie również wydarzeń nawiązujących do trwającego właśnie Roku Mikołaja Kopernika czy tego, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Wszystko po to, aby poznać najbardziej aktualne trendy i innowacje, które kształtują przyszłość naszej cywilizacji – mówi s. dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL, prorektor ds. nauki i kadr, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego LFN.

Każda z uczelni współtworzących festiwal przygotowała szereg projektów o różnorodnej tematyce. W tym roku naukowcy z KUL pomogą uczestnikom dowiedzieć się, czy wynalazki są dziełem przemyślanej wiedzy, przypadku, czy też może błędu. Ci, których interesują tajniki kosmetologii, będą mogli nauczyć się robić kosmetyki. Niewątpliwą atrakcją będą także warsztaty z podstaw
astronawigacji, podczas których uczestnicy zyskają wiedzę, jak dotrzeć do celu bez pomocy elektroniki, takiej jak np. GPS.

– Będzie można także rozwiązać zagadkę kryminalną i zostać następcą Sherlocka Holmesa lub w ramach innego projektu poznać prawa i obowiązki osób tworzących wspólnotę sąsiedzką – informuje dr Katarzyna Dębińska-Domagała, koordynator uczelniany z KUL

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski