Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie Żydowskie Wesele wraca na Stare Miasto

Anna Pawelczyk
Weselny korowód uliczkami Starego Miasta, tradycyjny żydowski stół oraz wydarzenia towarzyszące. Tegoroczna edycja Naszego Wielkiego Żydowskiego Wesela już w niedzielę.

W tym roku na Nasze Wielkie Żydowskie Wesele powróci, nieobecny podczas ostatniej edycji, weselny korowód, który według zwyczajów zaprowadzi pana młodego do przyszłej żony.

- Inscenizacja ślubu żydowskiego rozpocznie się korowodem o godzinie 18 z Bramy Grodzkiej, a śpiewając wspólnie weselną pieśń ‘Simon Tov Mazal Tov!’ zebrani goście będą towarzyszyli panu młodemu aż do chuppy, czyli baldachimu, pod którym odbędą się zaślubiny, zaś ostatecznie orkiestra dęta poprowadzi korowód do ulicy Złotej - zapowiada Izabela Kozłowska-Dechnik, właścicielka Mandragory i organizatorka festiwalu.

Na scenie ustawionej obok Mandragory, jak co roku, zaprezentuje się Teatr Żydowski w Warszawie, który zabierze lubelską publiczność w podróż do przedwojennego, żydowskiego świata.

Nowością będzie wielki stół, nakryty tradycyjnymi daniami żydowskimi, podawanymi na weselach.

- Jak co roku ideą projektu jest przybliżenie poprzez muzykę i kuchnię tradycji przedwojennych Żydów z Lublina, to lekcja historii o naszym mieście, zwanym niegdyś Małą Jerozolimą. W tym roku po raz pierwszy impreza przybierze charakter typowego wesela żydowskiego – zasiadanej uroczystości. Zadaniem naszym jest, by goście w pełni poczuli się jak goście weselni, stąd podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu niezwykłej formy organizacji wydarzenia przy stole przeznaczonym dla blisko 100 osób - zapowiada Izabela Kozłowska-Dechnik.

Miejsca przy stole będą biletowane, wokół niego pozostanie jednak strefa otwarta dla publiczności, niewymagająca rezerwacji miejsca.
W tym roku do Naszego Wielkiego Żydowskiego Wesela dołączą jeszcze dwa święta, obchodzone kolejno dwa i jeden dzień wcześniej w Mandragorze.

- Świętowanie rozpoczynamy już w piątek o godz. 19.30 uroczystą kolacją połączoną z Szabatem, który kończymy w sobotę, uroczystością Hawdala o godz. 20.30. Oba wydarzenia poprowadzą Symcha i Szoszana Keller. Liczba miejsc jest ograniczona, ale wciąż można się zgłaszać do Mandragory, postaramy się znaleźć miejsce dla każdego. To niecodzienna okazja, żeby zobaczyć, jak wyglądają święta w innej kulturze - zachęca Izabela Kozłowska-Dechnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski