Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierni w Lublinie poświęcili palmy wielkanocne. Rozpoczął się Wielki Tydzień. Zdjęcia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień. Dla chrześcijan jest to wyjątkowy i uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa i przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego.
Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień. Dla chrześcijan jest to wyjątkowy i uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa i przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. KL
Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień. Dla chrześcijan jest to wyjątkowy i uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa i przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Lublinianie zebrali się dzisiaj (24 marca) w Muzeum Wsi Lubelskiej, aby poświęcić przyniesione ze sobą palmy wielkanocne.

Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, rozpoczyna Niedziela Palmowa, zwana inaczej „Niedzielą Męki Pańskiej”, „Kwietną” lub „Wierzbną”. Święto upamiętnia przybycie Chrystusa do Jerozolimy na ośle. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu.

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

Triduum Paschalne najważniejszym okresem dla chrześcijan

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu. Najważniejszym okresem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Obejmuje ono czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.

Triduum Paschalne w tradycji katolickiej rozpoczyna się w Wielki Czwartek. Milkną wtedy dzwony zastąpione klekotaniem kołatek, a po mszy wieczerzy Pańskiej ołtarz pustoszeje.

Wielki Piątek jest dniem powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały ten dzień katolików obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W kościołach nie odprawiane są msze, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu oraz odbywa się droga krzyżowa i liturgia Męki Pańskiej.

W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją, wierni przynoszą w koszach potrawy wielkanocne, aby je poświęcić. Do obrzędów Wielkiej Soboty należy m.in. poświęcenie nowego ognia i procesję z triangułem, od którego później odpala się paschał, poświęcenie wody do chrztu i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

W tym roku Wielkanoc przypada na ostatni dzień marca.

Zobacz naszą fotorelację. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski