Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Lublina podsumowały sport w 2016 roku i nagrodziły najlepszych sportowców

Krzysztof Nowacki
Na zaproszenie prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, w miejskim podsumowaniu roku sportowego 2016 uczestniczyli przedstawicieli środowiska sportowego, dyrektorzy lubelskich szkół, trenerzy oraz sportowcy reprezentujący Lublin na arenach krajowych i międzynarodowych. W tym gronie znaleźli się m.in. medaliści mistrzostw Polski, Europy i świata oraz uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Władze miasta wyróżniły i nagrodziły kilkudziesięciu sportowców z Lublina, w tym dużą grupę młodych zawodników, przed którymi obiecująca przyszłość. – Staramy się dostrzegać wszystkie dyscypliny. Patrzymy na sport profesjonalny oraz na sport dzieci i młodzieży, na którym bardzo nam zależy. Chcemy bowiem opierać sukcesy lubelskiego sportu na wychowankach – podkreślał Krzysztof Żuk.

Podczas uroczystości w Lubelskim Centrum Konferencyjnym wyróżnieni zostali m.in. niedawni uczestnicy igrzysk olimpijskich oraz paraolimpijskich, na których kolarski tandem: Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław, zdobył pierwszy dla Lublina złoty medal.

Nowoczesna infrastruktura ma być ogólnodostępna dla wszystkich klubów, stowarzyszeń i dla każdego, kto chce uprawiać sport

- Podsumowujemy miniony rok, ale tak naprawdę rozmawiamy już o tym, co przed nami. Wracamy do ligi żużlowej. To ostatnia dyscyplina tak popularna w Lublinie, która na pewno sprawi kibicom wiele radości – mówi Krzysztof Żuk. – Budowę infrastruktury sportowej rozpoczęliśmy od stadionu piłkarskiego, ale pierwsze rozmowy dotyczyły modernizacji stadionu lekkoatletycznego. Gdy oddamy ten stadion w sierpniu tego roku, wówczas Lublin będzie miastem dysponującym nowoczesną infrastrukturą, która w swoim założeniu ma być ogólnodostępna dla wszystkich klubów, stowarzyszeń i dla każdego, kto chce uprawiać sport – zapewniał prezydent.

Jednym z klubów, który niecierpliwie czeka na ukończenie budowy stadionu lekkoatletycznego jest Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, którego sekcja lekkoatletyczna odnosi coraz większe sukcesy. – Nasi lekkoatleci zajęli w ekstraklasie piąte miejsce. Jesteśmy jedną z najlepszych drużyn w kraju – zauważa prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS. – Mamy w klubie wiele dyscyplin i poprzedni rok był dla nas bardzo udany. Koszykarki pierwszy raz w historii Lublina wywalczyły Puchar Polski.

Sportowcy UMCS odnoszą sukcesy także w rywalizacji akademickiej. Uczelnia w 2016 roku zajęła drugie miejsce wśród uniwersytetów, a szóste w kraju.

Zbudowaliśmy chyba najsilniejszy klub na Lubelszczyźnie. Wielosekcyjny, w którym bardzo ważny jest sport akademicki

- Zbudowaliśmy chyba najsilniejszy klub na Lubelszczyźnie. Wielosekcyjny, w którym bardzo ważny jest sport akademicki. Prowadzimy badania, z których wynika, że młodzież po ukończeniu szkół średnich jest słaba kondycyjnie. Podejmujemy różne działania, aby miała ona więcej ruchu. Proponujemy im wiele dyscyplin i każdy znajdzie coś dla siebie. To jest ta filozofia i strategia działania. Dziękuję sponsorom bez których nie dalibyśmy rady – podkreśla prof. Michałowski.

O problemach z pozyskiwaniem pieniędzy dla sportu mówił prezydent Żuk. – Biznes nie garnie się do współfinansowania sportu. Bardzo trudno jest nam pozyskać umowy sponsorskie na satysfakcjonującym poziomie – twierdził.

Jedną z istotnych inicjatyw w 2016 roku było powstanie Centrum Historii Sportu. - Wiem, że było to marzenie wielu byłych sportowców, którzy w przeszłości budowali potencjał lubelskiego sportu - przyznał prezydent Żuk.

W 2017 roku czekają nas kolejne duże sportowe emocje. Lublin będzie jednym z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21, których mecz otwarcia rozegrany zostanie na Arenie. Kompleks pływalni Aqua będzie areną mistrzostw Polski, a jesienią, gdy gotowy będzie stadion lekkoatletyczny, Lublin ma zorganizować prestiżowe zawody.

Sport w Lublinie w 2016 roku w liczbach przedstawia się następująco:
19 – medalistów młodzieżowych i juniorskich mistrzostw Europy,
30 – medalistów seniorskich mistrzostw świata i Europy,
10 – uczestników Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro,
49 – klubów prowadziło szkolenie dzieci i młodzieży (26 w sportach indywidualnych i 23 w grach zespołowych),
125 – klas profilowanych, 33 klasy sportowe i 1 liceum mistrzostwa sportowego,
a także m.in.: 13 pływalni, 24 boisk wielofunkcyjnych, 13 orlików i 4 stadiony piłkarskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski