Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda w Zalewie Zemborzyckim może być przejrzysta jak kryształ (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
Roman Goral opatentował metodę oczyszczania wody. Chciałby, aby została zastosowana przy oczyszczeniu Zalewu Zemborzyckiego. - Za dwa, trzy lata woda mogłaby być idealnie przejrzysta - uważa
Roman Goral opatentował metodę oczyszczania wody. Chciałby, aby została zastosowana przy oczyszczeniu Zalewu Zemborzyckiego. - Za dwa, trzy lata woda mogłaby być idealnie przejrzysta - uważa Małgorzata Genca
- Jak się nie sprząta w domu, to nie należy się dziwić, że z czasem zmieni się w śmietnik. I tak samo jest z Zalewem Zemborzyckim. Zbiornik przez 40 lat, czyli od momentu powstania, nie był czyszczony. I efekty widać - podkreśla Roman Goral, specjalista w zakresie projektowania i wykonywania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Przekonuje, że ma pomysł na oczyszczenie wody w zalewie.

A że jest problem, to widać na pierwszy rzut oka. Woda przypomina zieloną zupę. - Jest odrażająca. Śmierdzi. To nie zachęca do przyjeżdżania nad zalew. Lepiej pojechać na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. A szkoda - mówiła Beata Szczygieł, którą wczoraj spotkaliśmy nad zalewem.

- Z wodą trzeba coś zrobić. Chemicznie jest czysta, ale wizualnie nie zachęca do kąpieli - wtórował Zygmunt Piątkiewicz, wędkarz od 50 lat.

Ratusz od lat próbuje różnych metod oczyszczania wody w zalewie. M.in. zwiększana jest liczba ryb drapieżnych. Ustawiano też pływające roślinne wyspy, które miały poprawić stan czystości wody. - Te wyspy to była kompletna bzdura - oceniał Leszek Daniewski, radny PO. Daniewski chce, aby odbyła się duża debata na temat rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego. - Może do niej dojść na przełomie sierpnia i września. Zwróciłem się w tej sprawie do prezydenta Lublina. Dostaliśmy zalew 40 lat temu i musimy go przekazać naszym następcom w dobrej kondycji - argumentował.

Propozycje oczyszczenia zalewu przygotował już z własnej inicjatywy inż. Goral. - Główny problem to muł, osady, które zebrały się w zbiorniku przez 40 lat oraz niewystarczające natlenienie akwenu - wyliczał Goral.

Do rewitalizacji zbiornika chce wykorzystać własną, opatentowaną metodę. - W pierwszym etapie należy oczyścić wody Bystrzycy. Chodzi o ok. 600-metrowy odcinek od mostu w Zemborzycach do zalewu. Za pomocą specjalnych pomp usunięta zostanie ok. 3-metrowa warstwa osadów, zalegająca na dnie - wskazał Goral.

Po odwodnieniu osad można by wykorzystywać jako humus (ziemia). - Na jego sprzedaży można by poza tym sporo zarobić - dodawał Goral.

O tym, jak powstawał Zalew Zemborzycki czytaj w dzisiejszym, papierowym wydaniu Kuriera Lubelskiego

Jego zdaniem, takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć budowy zbiornika wstępnego na Bystrzycy w Prawiednikach, a taką koncepcję forsuje ratusz.

- Jest nierealna, bo zbiornik miałby stanąć na terenie objętym ochroną krajobrazową, na co nikt się nigdy nie zgodzi - stwierdził Roman Goral.

Po odmuleniu w wodzie zamontowane zostałyby pompy-reaktory napowietrzające. - Podobnie byłoby z samym zalewem. Tylko, że tam chodziłoby o usunięcie ok. półmetrowej warstwy osadów, błota - uzupełniał Goral.

W zalewie również pojawiłyby się pompy napowietrzające. - Gwarantuję, że woda byłaby przejrzysta. Przyczyn usuwanie osadów musiałoby się odbywać później stale przy pomocy specjalnego urządzenia zamontowanego na pływającej platformie - dodawał Goral.

Koszt rewitalizacji jest szacowany na ok. 90 mln zł. - Ale w 95 proc. prace mogą być sfinansowane ze środków np. Unii Europejskiej - mówił Goral.

Ratusz przekonuje, że rewitalizacja zalewu to jeden z priorytetów miasta. Prezydent Lublina powołał nawet specjalny zespół, który ma się tym zająć.

- Zależy nam, aby woda była czysta i aby wokół zalewu powstała infrastruktura służąca wypoczynkowi, rekreacji. Np. marina żeglarska, której budowa planowana przez prywatną fundację zakończyła się fiaskiem. Chcemy na ten projekt zdobyć dofinansowanie z programów unijnych - zapewniła Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski