Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół dawnych murów Lublina

Kamil Nadolski
Podwale - jedna z najstarszych ulic w mieście.
Podwale - jedna z najstarszych ulic w mieście. Fot. Małgorzata Genca
Ulica Podwale jest jedną ze starszych ulic w naszym mieście. Nazwę wzięła od miejsca, w którym została usytuowana - podnóża skarpy staromiejskiej. Obecna nazwa funkcjonowała niezmiennie przez wieki, na krótko przekształcając się w Podwal i Podwalną.

Warto wiedzieć, że nazwą Podwale określano również ulicę biegnącą wzdłuż skarpy po przeciwnej stronie (dzisiejsza ulica Kowalska). Ulica początkowo otoczona była ogrodami i browarem dominikanów.

Na przełomie XVIII i XIX wieku rozebrano mury obronne Lublina. W ich miejscu narosły płoty, przybudówki i oficyny wieńczące dolny bieg ulicy.

Kolejne etapy prac konserwatorskich wprowadziły nowy ład w panoramie ulicy. Kompletnej przebudowie uległ widok na Podzamcze, gdy usunięto kamienicę, która do 1943 r. zamykała róg Krawieckiej i Zamkowej.

Z końcem XVI wieku górny odcinek Podwala (przy Królewskiej) zabudowywany był przez dworki szlacheckie. Jednym z pierwszych był pałacyk De Chejnów, przekształcony w 1824 r. w Pałac Biskupi. Ciekawostką jest, że zanim trafił w ręce duchownych, był siedzibą lubelskiej loży masońskiej "Wolność Odzyskana" (1817-1823).

Będąc na Podwalu nie sposób nie wspomnieć o kościele św. Wojciecha i szpitalu jego imienia, wybudowanych w XVI wieku. Samą świątynię zamknięto trzy wieki później, a kompleks budynków klasztornych przekształcono w mieszkania dla najuboższych Żydów (nazywano go wówczas "żydowskim klasztorem"). Obecnie jest to kościół rektoralny.

Do dziś zabytkowa ulica nie straciła dawnego uroku, chociaż pojawiła się na niej współczesna zabudowa miejska.

Blaski i cienie ulicy Podwale

* Blisko do centrum: Ulica Podwale graniczy z ulicą Królewską i placem Zamkowym.

* Piękne widoki Zabytkowe i klimatyczne kamienice przyciągały i przyciągają wielu artystów, chcących uwiecznić tę część miasta.

* Problem z parkowaniem: Ulica jest jednokierunkowa i bardzo wąska. Mieszkańcy mają problem z zaparkowaniem samochodu.

* Bliskość placu Zamkowego: Koncerty i imprezy organizowane nieopodal są bardzo głośne i uciążliwe.

Oni tu mieszkają

Wiesława Pastusiak

Nie wydaje mi się, aby można było nazwać to miejsce bezpiecznym. Codziennie chodzę tędy po zakupy i widziałam już wiele rzeczy. Najgorzej, kiedy robi się ciemno.

Ola Maciejko

Chodzę do pobliskiej szkoły i jestem bardzo zadowolona z lokalizacji. Blisko do centrum miasta i do Zamku Lubelskiego. Ruch na ulicy jest mały, więc nie trzeba się martwić o korki.

Monika Chołyk

Piękna i zabytkowa ulica, zwłaszcza wieczorem. Niesamowite wrażenie robią podświetlone na wgórzu kamienice. Niektórzy twierdzą, że jest tu niebezpiecznie, ja nigdy tego nie odczułam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski