MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wskrzeszenie Łazarza" po raz piewszy w Lublinie

Gabriela Bogaczyk
Obraz Jana Wydry trafił w ręce konserwatorów z Muzeum Lubelskiego.

Pracownicy Muzeum Lubelskiego rozwinęli w piątek, po raz pierwszy, obraz "Wskrzeszenie Łazarza", który instytucja wypożyczyła z Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz pochodzi z lat 30. XX wieku. Jego autorem jest Jan Wydra, jeden z bliskich przyjaciół Józefa Czechowicza. I to właśnie on umieścił „Wskrzeszenie Łazarza” w swojej sztuce „Obraz” w 1937 roku. Jej akcja toczy się w noc świętojańską w Kazimierzu, a w bohaterach można rozpoznać rysy Jana Wydry i samego Czechowicza.

- W sztuce pojawia się dosłownie moment, w którym artysta pracuje nad tym właśnie obrazem. Malarz zwierza się, że ma kłopoty z jego ukończeniem i przewiduje, że tak zostanie. Zatem to nieukończenie, nie wynika tylko z faktu, że artysta nagle zmarł na gruźlicę, ale ma jakiś głębszy podtekst - zauważa dr Jarosław Cymerman, kierownik Oddziału Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

Nieukończenie obrazu można dostrzec w szkicach twarzy czy nienałożeniu wszystkich warstw farby na płótno. W tle, widać elementy krajobrazu Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Jest cmentarz wiejski z krzyżami i charakterystycznymi daszkami z blachy stalowej. Z kolei, postaci ubrane są w tradycyjne stroje z tego rejonu. Świadczy o tym też rozpoznawalny kapelusz kazimierski.

- Co więcej, w sztuce pojawiają się chłopi z Kazimierza i okolic, którzy pozowali Wydrze do obrazu. Łatwo rozpoznać, kto jest kim. Wiemy, że w postać Łazarza wcielił się niewidomy mężczyzna. Podobno, malarz miał kłopot z postacią Chrystusa. Widać, to właśnie po twarzy, która wygląda dosyć enigmatycznie w oryginale - dostrzega dr Cymerman.

Obraz "Wskrzeszenie Łazarza" leżał przez wiele lat zwinięty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Teraz, trafił w ręce konserwatorów z Lublina. - Będziemy obraz m.in. oczyszczać i impregnować. Następnie, uzupełniać drobne wykruszenia. Potem, obraz zostanie napięty na krosna i oprawiony w ramę - wyjaśnia Izabela Jarosławska, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum Lubelskim.

Po renowacji, obraz trafi na ekspozycję stałą w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza przy ul. Złotej. - Chcemy zorganizować specjalny wernisaż w noc świętojańską, z 23 na 24 czerwca. Wtedy też jednocześnie odbędzie się czytanie sztuki Czechowicza "Obraz". Będzie to wyjątkowe wydarzenie, bo będzie można skonfrontować jednocześnie to, co napisał Czechowicz z dziełem plastycznym - dodaje dr Cymerman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski