Wspinaczka: Aleksandra Rudzińska ze Skarpy Lublin rekordzistką Europy!

Aleksandra Rudzińska pokazała klasę we francuskim Chamonix
Aleksandra Rudzińska pokazała klasę we francuskim Chamonix Grzegorz Gajaszek
Reprezentantka Skarpy Lublin Aleksandra Rudzińska czasem 9,13 sekundy ustanowiła nowy rekord Europy na dystansie 15 metrów podczas zawodów Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji "na czas". Impreza rozegrana została we francuskim Chamonix.

Podopieczna trenera Grzegorza Gajaszka rezultat ten uzyskała w eliminacjach. W kolejnej fazie zawodów, o awans do finałowej czwórki Rudzińska walczyła z utytułowaną Marią Krasaviną z Rosji. Niestety popełniła błąd i straciła szansę na awans, zajmując ostatecznie siódmą lokatę.

Warto podkreślić, że lublinianka pomimo że jest jeszcze juniorką pobiła rekord Europy seniorek, który dotychczas należał dotychczas Edyty Ropek z MKS Tarnovia Azoty Tarnów Alpinus Team i wynosił 9,76 (Huaiji, 2010). Tarnowianka poprawiła ten rezultat we Francji, wygrywając w finale w czasie 9,19.

Warto również dodać, że aktualny rekord świata wynosi 9,04, a został ustanowiony on w 2009 roku, podczas mistrzostw świata w Xining, przez Chinkę Cuilian He.

Do finału w Chamonix niestety nie udało się awansować innej reprezentantce Skarpy Lublin - Monice Prokopiuk, która z czasem 11,15, sklasyfikowana została na 19. pozycji. Lubelska zawodniczka miała jednak utrudniony start, bowiem rywalizowała w imprezie z poważną kontuzją palca.