Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka na placu Krąpca będzie mniejsza. Mają zostawić połowę drzew

Małgorzata Szlachetka
Plac Krąpca ma być zrewitalizowany wraz z sąsiednim placem Litewskim. Plan przewiduje także nowe nasadzenia w tym miejscu. Pierwotnie miały być wycięte wszystkie drzewa
Plac Krąpca ma być zrewitalizowany wraz z sąsiednim placem Litewskim. Plan przewiduje także nowe nasadzenia w tym miejscu. Pierwotnie miały być wycięte wszystkie drzewa Małgorzata Genca
Wycinka na placu im. M.A. Krąpca ma być nieco mniejsza niż pierwotnie chciał wydział inwestycji. Wojewódzki konserwator zabytków uważa, że powinno się zostawić 9 z 20 rosnących tam drzew.

Skąd te zmiany? Plac Krąpca ma być wyremontowany razem z sąsiednim placem Litewskim. Dzięki temu nową oprawę zyska zabytkowy pałac Czartoryskich, zlokalizowany przy placu Krąpca.

W tym miejscu rośnie 20 drzew oraz krzewy, m.in. żywopłot. Jeszcze na początku kwietnia od urzędników Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin słyszeliśmy, że zieleń na placu Krąpca będzie wymieniona w całości.

Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie, odpowiedział wówczas na to, że nie podjął jeszcze decyzji, co do przyszłości drzew rosnących na placu Krąpca. - Chcemy rozmawiać z wydziałem inwestycji o ocaleniu jak największej liczby drzew - mówił Kurierowi na początku kwietnia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Później odbyła się wizja lokalna urzędników z udziałem służb konserwatorskich.

Wiemy, jakie są jej efekty. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków skierował właśnie do ratusza pismo, w którym wojewódzki konserwator stwierdza, że z 20 drzew powinno się ocalić dziewięć. Tych najbardziej okazałych i będących istotnym elementem kompozycyjnym placu, m.in. czterech drzew rosnących przy ulicy Radziwiłłowskiej.

Przypomnijmy, że decyzją miejskiego konserwatora zabytków Huberta Mącika zachowana w większości ma być także pozostała zieleń przy Radziwiłłowskiej. Chodzi o drzewa rosnące bliżej ulicy 3 Maja.

Już trwa remont placu Litewskiego. Jego elementem jest wycinka wyznaczonych drzew. W przypadku pięciu wycinka została odroczona. Po tym, jak ornitolog wynajęty przez firmę Budimex stwierdził na konarach obecność gniazd. Odroczenie wycinki wynosi od 2 tygodni do 1,5 miesiąca. - Począwszy od daty wydania opinii ornitologicznej, czyli 14 kwietnia - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka ratusza.

Prace na placu Litewskim prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Jak już pisaliśmy wcześniej, zostały odsłonięte relikty cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, która była w tym miejscu od 1876 roku do połowy lat 20. XX wieku.

- Będziemy się zastanawiać nad uczytelnieniem części reliktów soboru. Temat jest otwarty - poinformował w piątek Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Formy pokazania pozostałości cerkwi mogą być różne, np. pod szkłem. Gdzie ? Być może między nową fontanną a terenem zielonym, od strony hotelu Europa albo na ścieżce planowanej przy fontannie.

Wyeksponują relikty soboru na pl. Litewskim?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski