Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia opublikowany

AG
W środę rano w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wyrok w Dzienniku Ustaw o godz. 9:27. Przypomnijmy, że w wyroku z 4 grudnia Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że czerwcowa ustawa PO o wyborze pięciu nowych sędziów TK jest częściowo zgodna z konstytucją. Zgodny z ustawą zasadniczą był wybór trzech sędziów, których kadencja kończyła się jeszcze za kadencji poprzedniego sejmu. Niezgodny był wybór dwóch, których kadencja skończyła się na początku grudnia.

Początkowo rząd wstrzymywał publikację wyroku z 3 grudnia. Szefowa Kancelarii Premiera, Beata Kempa wysłała do prezesa TK pismo, w którym stwierdziła, że w jej opinii, wyrok ten powinien zostać wydany w pełnym składzie Trybunału, a tak nie było. Wg Kempy TK złamał w tym przypadku konstytucję. "Skutkiem tego działania jest - w mojej ocenie - nieważność wyroku. (...) Powyższe powoduje poważne wątpliwości co do możliwości publikacji w Dzienniku Ustaw przedmiotowego wyroku" - pisała szefowa Kancelarii Premiera. We wtorkowym orędziu premier Szydło zapowiedziała, że wyrok zostanie opublikowany. Przypomnijmy, że wg konstytucji, powinno stać się to "niezwłocznie".

We wtorek późnym wieczorem Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zakłada on m.in. to, że ślubowanie sędzia TK składa przed Marszałkiem Sejmu. Wg nowelizacji pełny skład Trybunału to nie 9 a 13 sędziów, a orzeczenia wydawane w pełnym składzie zapadają większością 2/3 głosów. Nowelizacja zakłada też, że "jeżeli postępowanie wszczęte przed wejściem w życie ustawy nie jest prowadzone przez skład sędziów określony w tej ustawie, postępowanie wszczyna się na nowo". PiS chciałby też przeniesienia siedziby Trybunału z Warszawy do innego miasta, np. w Polsce wschodniej. Celem tego miałoby być "dowartościowanie innych ośrodków miejskich, w szczególności Polski wschodniej". Miałoby to poprawić sytuację na rynku pracy, a także zapewnić "większą izolację sędziów od ośrodków władzy politycznej", co wg PiS wzmocniłoby bezstronność.

Prawo i Sprawiedliwość chciałoby też uchylenia art. 16 ustawy z 25 czerwca, który mówi, że "Sędzia Trybunału w sprawowaniu swojego urzędu jest niezawisły i podlega tylko Konstytucji". Pierwsze czytanie nowelizacji odbędzie się na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski