MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyznacz cel na Nowy Rok i zrób z tego challenge. Twoje szanse na sukces nieporównanie wzrosną! Oto, jak spełniać noworoczne postanowienia

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Noworoczne postanowienia mają sens, co potwierdzają badania naukowe. U niemal połowy osób podejmujących wyzwania rośnie szansa na sukces, i to ponad dziesięciokrotnie. Możesz jednak jeszcze bardziej podbić swoje możliwości. Pomoże w tym challenge, czyli podjęcie wyzwania. Zobacz, jak osiągnąć wymarzone cele zdrowotne w 2024 roku.

Spis treści

Czym są noworoczne postanowienia?

Postanowienia noworoczne to nieodłączny element kultury i tradycja kultywowana już przez starożytnych Babilończyków czy późniejszych Rzymian. Wraz z nowym rokiem łatwiej zmienić kurs życiowy, by wreszcie osiągnąć upragnione cele. Często jednak wyznaczamy je, nie patrząc na możliwości realizacji.

Start 2024 roku i biegaczka gotowa do biegu
Zacznij Nowy Rok z energią zmian, które zaczniesz nieco wcześniej. Nie ma nic bardziej deprymującego niż zaczynanie od pierwszego stycznia. Wcześniej chociaż się przygotuj, nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. Galeanu Mihai/Getty Images

Istotną przeszkodą w spełnianiu noworocznych celów jest mylenie zamierzeń z życzeniami. „Będę więcej zarabiać”, „awansuję”, „będę miej pracować”, „przestanę się stresować”, „zacznę myśleć pozytywnie” czy „wyleczę choroby” to szczytne intencje, ale do ich osiągnięcia konieczne są konkretne działania – i to właśnie poszczególne kroki trzeba zaplanować i konsekwentnie realizować.

Niestety, wiele z zamierzeń może też pozostawać w sprzeczności ze sobą – na przykład dla uzyskania większych zarobków zwykle trzeba włożyć więcej, a nie mniej pracy. Nie wszystko też da się osiągnąć w realnym świecie, jak np. życie wolne od stresów czy dolegliwości. Można jednak osiągnąć znacznie więcej niż udawało się dotąd co roku.

Dowiedz się również:

Czy postanowienia noworoczne działają? Wyniki badań mówią same za siebie

Już sam fakt podejmowania noworocznych postanowień natychmiast zwiększa szansę na ich spełnienie względem sytuacji, gdy nie zakładamy zmian. U prawie co drugiej postanawiającej osoby prawdopodobieństwo sukcesu rośnie ponad dziesięć razy. Wśród sceptyków takie możliwości mają tylko 4 osoby na sto.

Wrogiem postępu jest jednak czas – do końca drugiego tygodnia nowego roku przyjęty kurs trzyma 70 proc. osób czyniących postanowienia, co robi jednak tylko 50 proc. wśród tych niepodejmujących wyzwania. Gdy upływa pół roku, w pierwszej grupie „trzyma się” ok. 46 proc. osób. Przy nowych nawykach trwa tymczasem tylko 4 proc. osób, które niczego nie postanowiły!

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Przygotuj się na challenge!

Aby osiągnąć sukces, zamiast poprzestawać na jego wyobrażeniach, trzeba się do tego realnie przygotować – psychicznie i fizycznie. Nie warto też planować „z automatu” tego, co zamierzaliśmy osiągnąć w kończącym się roku, a jak zwykle się nie udało. Być może wymaga to wyznaczenia pomniejszych celów pośrednich.

Co jednak robić, by wytrwać w noworocznych założeniach? Skoncentrować się na wysiłku w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy, bo właśnie tyle czasu potrzeba, by wyrobić sobie nowy nawyk – lub wypaść z gry. A dokładniej – ma się na to 66 dni.

Zbadano ponadto, że odsetek osób porzucających noworoczne postanowienia rośnie w czasie w następujący sposób:

  • po 1-2 tygodniach – odpada 71 proc. osób,
  • po 3-4 tygodniach – odpada 61 proc. osób,
  • po 3 miesiącach – odpada 50 proc. osób,
  • po 6 miesiącach – odpada 46 proc. osób.

Najważniejsze wydają się więc 3 pierwsze miesiące nowego roku, bo po tym czasie liczba osób, którym się nie powiodło, rośnie przez trzy kolejne miesiące tylko o 4 procent.

Dowiedziono ponadto, że osoby pewne tego, że mogą dać radę, zwykle dopinały swego. Jednak te ograniczające się do myślenia życzeniowego i jedynie wyobrażały sobie spełnienie marzeń, zwykle nie docierały do celu. Również inne badania pokazują, że takie podejście osłabia motywację – podobnie jak obwinianie się za drobne potknięcia na drodze do celu.

Zamiast polegać tylko na silnej woli, należy też dokonać odpowiednich zmian w otoczeniu, by sprzyjało zmianom zamiast przeszkadzać. Warto stworzyć środowisko przyjazne spełnianiu założeń (np. usunąć pokusy, zaopatrzyć się w zdrowe produkty, poczytać na jakiś temat), stosować przypomnienia i inne strategie behawioralne.

Jedną z nich jest modne obecnie wyzwanie, czyli challenge inspirowany internetowym wyzwaniem. W jego ramach zakładamy trzymanie się postanowień tylko przez określony czas – tutaj są to 3 miesiące lub zaledwie 66 dni. Po przetrwaniu tego okresu możemy określić, jak czujemy się po zmianach, ile kosztowało nas to zamierzenie i czy warto trwać w nim dalej. A ponieważ zmiany poprawiające nasz dobrostan kształtują pozytywne nastawienie, na ostatnie pytanie z pewnością odpowiemy „tak”!

Źródło danych: The Two Faces of the New Year Psychology Today

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wyznacz cel na Nowy Rok i zrób z tego challenge. Twoje szanse na sukces nieporównanie wzrosną! Oto, jak spełniać noworoczne postanowienia - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski