Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii Lublina: Jak obchodzono 1 Maja w 1972 r. (zobacz ZDJĘCIA)

Witold Michalak
Naród miał obowiązek celebrować Święto Pracy. 1 Maja w całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej organizowano masowe pochody. W 1972 r. w samym Lublinie wzięło w nim udział około 130 tysięcy osób.

Przygotowania do święta zaczynały się już na kilka tygodni przez majem. Ruszały "spontaniczne" czyny społeczne, brano się za porządki, sadzono zieleń, wykonywano różne prace remontowe, a w zakładach pracy organizowano akademie i wieczornice. Jedną z wielu takich uroczystości zorganizowano w 1972 r. w FSC. Relacja z tamtego wydarzenia znalazła się w ówczesnych mediach. W jednym z tekstów możemy przeczytać, że "załoga FSC przywitała 1 Maja wzmożonym wysiłkiem produkcyjnym, wykonując z nad-wyżką zadania planowe".

Lubisz stare fotografie? - czytaj nasz serwis specjalny i oglądaj zdjęcia

Pod koniec kwietnia miasta ozdabiały setki flag, nie tylko biało-czerwonych, ale także czerwonych. Najważniejszym wydarzeniem święta był pochód. W Lublinie przez lata prowadził on różnymi trasami. W 1972 r. wyruszał z Al. Racławickich i szedł przez Krakowskie Przedmieście, mijając trybunę główną ustawioną w pobliżu Poczty Głównej i kończył się przy rondzie pod ratuszem.

Natomiast dziesięć lat później władze zorganizowały przemarsz ze znacznie większym rozmachem. Punktem centralnym uroczystości był plac Zebrań Ludowych. W to miejsce prowadziły nie jeden, ale trzy różne pochody mające początek: w tzw. zachodniej dzielnicy Lublina, na Kalinowszczyźnie oraz na ul. 1 Maja.

Pod koniec lat 80. zmienił się propagandowy obraz 1 Maja. Przestał on być dowodem poparcia narodu dla jedynej słusznej władzy. Rządzący mówili o tym dniu jako o "święcie rodzinnego relaksu". W 1989 r. w Lublinie wprowadzono nowe formy obchodów. Nie było już trybuny dla partyjnych notabli, z której mogliby oni odbierać hołd od maszerujących. W 1989 r. głównym miejscem uroczystości był plac Litewski, który został zamieniony w "wielki pasaż estradowo--handlowo-spacerowy". Część polityczna uroczystości trwała nie kilka godzin, jak było w minionych latach, ale raptem 30 minut. Później zaczęły się pokazy starych samochodów, kiermasze i inne atrakcje.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski