Z historii Lublina: ORMO także dla młodych

Agata Wójcik
Funkcjonariusz ORMO
Funkcjonariusz ORMO NAC/zdjęcie ilustracyjne
Uroczystości upamiętniające powstanie w 1946 r. Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej nie ominęły szkół, a także drużyn harcerskich.

25.02.1976 obchody 30. rocznicy powstania Ormo

Młodzież z ZHP "pełna podziwu dla odwagi ormowców w okresie powojennym i obecnej ich aktywności społecznej" podczas urządzanej dla nich akademii wysłuchała historii oddziału, a później towarzyszyła ORMO podczas służby.

Podobno harcerze już podczas uroczystości byli tak nią zafascynowani, że zaczęli się zastanawiać, czy ich drużyny mogłyby nosić imię bohaterów ORMO.

DAWNY LUBLIN - czytaj nasz serwis specjalny i oglądaj stare zdjęcia

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ŚWIĘTA TRÓJCA, KTÓRA ROZŁOŻYŁA PRL , A ZROBIŁA ŚMIETNIK
Karol Wojtyła -Papież Jan P-II, Roland Reagan – prezydent USA i William Casay - szef wywiadu CIA, rozłożyli PRL
Tak więc, to żaden "Bolek" nie rozłożył PRL, jak ogólnie się mówi, ale amerykański wywiad CIA. Nie chodziło tu tylko o Polskę, ale dokonanie wyłomu w Układzie Warszawskim, którego się bali, bo nie pozwalał im na niszczenie innych krajów, jak to zrobili później z Jugosławią, Irakiem, Libią, Egiptem i Afganistanem, a teraz z Syrią i Ukrainą. Obalenie ustroju, jakim była od 22 lipca 1952 r. Polska Rzeczpospolita Ludowa (od 22 lipca 1944 r. Rzeczpospolita Polska),starannie zaplanowano i odbyło się to w następujący sposób.
Zanim Karol Wojtyła wybrany został na papieża, to CIA nawiązała z nim kontakt. Uzgodniono, że będzie wybrany na papieża, jeżeli poprze plan CIA w rozbiciu Układu Warszawskiego. Reagan i Casey wiedzieli, że sklerykalizowane społeczeństwo polskie łatwo będzie wciągnąć do tej gry przez kościół. Wiedzieli też, że Prymas Stefan Wyszyński nie pójdzie na taki układ. Dlatego wybrali do tej roli bp Karola Wojtyłę. W czasie konklawe w Rzymie w 1978 r., był tam specjalnie wysłany Zbigniew Brzeziński - Żyd z Przemyśla, ówczesny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jimmi Cartera - prezydenta USA (20.01.1977 – 20.01.1981). Powiedział biskupom amerykańskim i innym, uczestniczącym w conklave, że będziecie siedzieć zamurowani dotąd, dopóki Karola Wojtyły nie wybierzecie papieżem. Długo nie siedzieli, bo wiedzieli w czym jest rzecz. Po wyborze Karola Wojtyły na Papieża , szef CIA ustalił z urzędnikami Watykanu, termin spotkania prezydenta Ronald Reagana z Papieżem Janem II. Odbyło się ono, w ustalonym terminie, w bibliotece papieskiej, ale oprócz tej dwójki, w spotkaniu wziął udział szef CIA William Casay. Uzgodniono plan działania, polegający na tym, że Reagan daje, na sfinansowanie całej sprawy, potrzebną ilość dolarów. Papież daje do dyspozycji szefa CIA William Casay”a i jego centrali – księży, w Watykanie i w Polsce oraz Kościoły. Ustalono, że szef CIA zajmie się całością działań wywiadowczych i wywrotowych, które doprowadzą do obalenia PRL, bez użycia sił zbrojnych NATO.
Początkiem "ery Solidarności" był rok 1980, w którym doszło do utworzenia zrębów związku. W 1980 roku utworzenie "Solidarności" wynikło z fali specjalnie inicjowanych strajków ogólnopolskich. Jednym z impulsów było również wybranie Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku, a więc nie przypadek..
Wymyślono ujmującą dla wszystkich miłą nazwę związkowi: „Solidarność”. Utworzono Komitet Obrony Robotników (KOR), pod opieką: Adama Michnika i Jacka Kuronia. Podstawiono związkowi odpowiednich doradców: Karol Modzelewski, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki. Ogólnie tłumaczono, że chodzi o obronę interesów ludzi pracy. Pierwsze wystąpienia pojawiły się na Lubelszczyźnie po tym, jak 1 lipca 1980 rząd ogłosił podwyżki cen mięsa i wędlin. Był to jednak tylko pretekst, gdyż ta podwyżka była nie duża, a chodziło o wprowadzenia w kraju zamętu, trudnego do opanowania. Wiele zakładów pracy zmuszono do ciągłych strajków i wysuwano, co raz to nowe postulaty.
18 sierpnia wywieszono 21 postulatów strajkujących. Domagali się oni m.in. prawa do własnej reprezentacji (wolnego związku zawodowego) oraz wolności obywatelskich: wolności słowa. Przedstawiona lista 21 postulatów – gospodarczych i politycznych – była nie możliwych do wykonania i ich twórcom właśnie chodziło o to, by były podstawy do dalszych strajków.
Strajkowa atmosferę podsycała tez 24h na dobę „Wolna Europa”. Polakom mówiono wówczas, że jest to rozgłośnia, utworzona przez prawdziwych patriotów polskich. Kierował Jan Nowak – Jeziorański, Dziś nie jest tajemnicą, że była to rozgłośnia utworzona i finansowana przez CIA z jej dobrze przeszkolona agenturą. Robiła ona za granica i Polsce tak, jak im kazano, i za co była dobrze opłacona - jak wrony z filmu "Ptaki" Alfreda Hitchcoca. No i zrobiono Polakom Raj, który teraz mamy. I nie tyl

k
krótko i na temat

Ty masz jakąś OBSESJĘ na punkcie PiS-u.
Rozumiem, że zawsze jesteś za władzą. W PRL-u byłeś za PZPR-em, a w III RP jesteś za PO. No cóż, okazuje się prawdziwe to znane powiedzenie: "Byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za Platformą".
Czy Ty Doktorku, dopuszczasz taką możliwosc, że władza może byc zła, czy też zawsze wspierasz władzę?!

A
AntyClimacus

ZWŁASZCZA wolności i swobody obywatelskie, na czele z wolnością słowa (pod słusznym ;) warunkiem, że jest to wolność do samokrytyki), no i oczywiście ta konstytucja była przestrzegana. Pracę miał każdy i co drugi był przodownikiem tj. przekraczał kilkakrotnie normy wykonania... wszyscy pracowali, produkowali ponad normę a nie było niczego... na półkach sklepowych pieczywo, ocet i musztarda. Istny raj.
W POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ nie było kolejek do lekarza... ale żeby kupić telewizor, pralkę czy meble trzeba było mieć nie lada znajomości i dać dobrze "w łapę" a potem czekać dobre pół roku żeby kupić jakiegoś bubla. A żeby kupić mieszkanie...
Po przysłowiowy papier toaletowy kolejki były dużo dłuższe niż sam ten papier, nie wspominam już o staniu po nocach żeby kupić przesławne "Relaxy" czy w ogóle jakieś buciny na zimę. Za komuny wszystko było wspaniałe, wręcz idealne tylko - co za pech - nie wiedzieć czemu w tym swoim dobrobycie i przepychu wyzionęła ducha, pozostawiwszy po sobie szumowinę ubecko-ormowską. A ta skomli i ujada dojąc truchło ZUSowskie skromnymi parotysięcznymi emeryturkami...

M
Malwina

Za moich młodych czasów popularne było powiedzenie "jesteś głupi jak gwizdek ormowca". Nie traktuj tego osobiście to cytata.

u
upus

Kiedyś było takie powiedzenie,Milicja kradnie ORMO czuwa.

e
edi

czerwone Marlboro od ruskich, whisky (z biedronki) z lodem (z parapetu)...

l
luceq

miasto słońca Campanelli... nie ... utopia Morusa... też chyba nie

z
zapluty karzeł reakcji

To była zgraja kapusiów i najgorszych mętów gorliwie stojących na straży ludowej ojczyzny. Nikt specjalnie nie lubił milicji, ale ormowcy to już było samo dno. Tyle się trąbi o tajnych współpracownikach bezpieki, a mało kto wie jak gorliwie ormowcy donosili na wszystkich, jak gorliwie pałowali studentów w 1968, w Radomiu i Ursusie w 1976 i podczas lipca i sierpnia 1980, o stanie wojennym nie wspomnę.

Nie było w PRL większego buca niż nadęty ormowiec, któremu iluzoryczna władza uderzyła do głowy. Pamiętam jak rodzice wprowadzili się do nowego mieszkania (po 11 latach oczekiwania, co jak na komunistyczny raj, było jak mgnienie oka) i już następnego dnia wczesnym rankiem pojawił się "miły" sąsiad machający legitymacją ORMO z zapytaniem czy mamy przydział i jesteśmy tu zameldowani. Ojciec krótko, zwięźle i dosadnie spuścił go na drzewo odsyłając do spółdzielni by to sobie tam sprawdził. Dla ormowca był to taki szok, że ktoś po raz pierwszy nie padł przed nim na kolana, że później z już daleka się nam kłaniał w pas.

Po 1989 r. nasz "miły" sąsiad przypomniał sobie, że był w AK i dumnie machał sztandarem z "Bogiem, honorem i ojczyzną", a obecnie został gorliwym wyznawcą Ojca Dyrektora i religii smoleńskiej.

s
superrolnik

teraz taka komórka powinna też zostać powołana pod nazwą
ORSS - ochotnicze rezerwy strażników systemu
niebieski beret i 12 złotych gwiazdek w kółku
wystarczy dać parę złociszy na zachętę i polecą siepacze
lać pałami ksenofobów, narodowców i ultrakatoli...

b
baton

z tego co pamiętam to ormowcami byli przede wszystkim żule

s
superrolnik

to gdzie jest ten wspaniały PRL teraz?
dlaczego nie dymią huty, nie hałasują stocznie, nie wydobywają kopalnie, itp?
nie mów tylko, że to przez solidaruchów...

bo tak można było kilkadziesiąt lat dymać balon propagandy sukcesu pod parasolem sowietów.
to właśnie czerwone kacyki stali się kapitalistami przy okrągłym stole.
taki prosty zabieg zmiany barw i idoli.
możliwe, że bez wpuszczenia na trupa PRL zachodnich hien kraj ze swoim przemysłem mógłby przeżyć okres recesji i zacząć wychodzić na prostą...
jednak nikt z zachodnich pomagaczy nie pozwoliłby na wejście polskich firm na konkurencyjny rynek.
to właśnie czerwone kacyki zaprzedały majątek po PRL!

i Twoje tęsknoty za przeszłością są tylko tęsknotami homo-sovieticusa,
który bezmyślnie szczeka jak go wyuczyli, bezmyślnie lecz zajadle!

Y
Yup

Nie do końca każdy miał pracę, jak był choć trochę nieprawomyślny to żył na garnuszku rodziny albo kościoła. Państwo w pierwszej kolejności gwarantowało obowiązek pracy. Chyba zapomnieliście, towarzyszu o tzw. niebieskich ptakach (dawniej bumelantach), nie byli to tylko "sinonosi", ale także ci, których wywalono z pracy za poglądy.

Nasi piłkarze dobrze grali za czasów Górskiego i jeszcze podczas Mundialu'82. Później już tylko się staczali w przepaść i staczają się do dziś.

Kolejki do lekarzy, zwłaszcza specjalistów może i były mniejsze jak dziś, ale były, w szczególności dla mieszkańców wsi. Dawanie w łapę konowałom nie jest dzisiejszym wynalazkiem, tylko z czasów PRL.

Ogólnie rzecz biorąc, było fajnie. Władza ludowa obiecywała każdemu obywatelowi po pół świni, a jak komuś to nie pasowało to mógł jeszcze dostać po ryju;-)

j
jon

teraz kukła - NOWEGO WIELKIEGO BRATA !

l
leon

jestem z małej litery , ale nie podszywaj sie pod mojego nicka !

j
jon

tego minusa to debil dał, czy kto ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3