Z historii Lublina: Pożegnanie z loterią Koziołek

  Z historii Lublina: Pożegnanie z loterią Koziołek

  Witold Michalak

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Dzisiaj władze miasta aby wyciągnąć pieniądze z naszych kieszeni dokładają nam podatki albo wysyłają do akcji strażników miejskich i z fotoradarem. Przed laty w Lublinie korzystano z innego sposobu na zdobycie niemałych pieniędzy i wykorzystywano słabość mieszkańców do hazardu. Tak narodziła się loteria "Koziołek".
  Lubelska Gra Liczbowa "Koziołek", bo tak brzmiała jej pełna nazwa, była prowadzona przez Miejski Komitet Czynów Społecznych. Był to lubelski odpowiednik ogólnopolskiego totolotka. Pierwsze losowanie, zwane wówczas ciągnięciem odbyło się 5 maja 1957 r. Szczęścia w grze spróbowało wiele osób, które wysłały łącznie ponad 36 tys. kuponów. Wylosowano liczby: 47, 51, 73, 74, 80. Nikt nie trafił piątki.

  28 III 1965 r - Ostatnie ciągnięcie lubelskiej loterii Koziołek
  Aby zagrać w Koziołka trzeba było zaznaczyć na kuponie 5 liczb spośród 90.
  Przyłączenie się do zabawy było czasochłonne. Na każdym kuponie trzeba było wypisać swoje imię i nazwisko oraz adres, odstać swoje w punkcie przyjmowania kuponów (początkowo w Lublinie było ich 27) oraz odczekać aż sprzedawca naklei banderolę.

  Zdobycie nagrody głównej było wyjątkowo trudne. Dlatego z czasem organizatorzy loterii zmienili jej zasady. Gracze musieli wybierać 6 liczb spośród 49. W Koziołka grały tysiące mieszkańców, a władze zdecydowały się uruchomić także tzw. "Małego Koziołka". Pieniądze z gry, łącznie ponad 7 mln zł, trafiły między innymi na budowę parku Ludowego, muszli koncertowej, daszki na przystankach i skwer przy Noworybnej. Z upływem lat loteria cieszyła się coraz mniejszą popularnością i w 1965 r. przeszła do historii.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koziołek

  Koziołek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  Mój ojciec trafił 5 w Koziołka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo