MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z historii Lublina: W 1940 r. przemianowano pl. Litewski na Adolf Hitler-Platz

Witold Michalak
Plac Litewski w czasach okupacji hitlerowskiej
Plac Litewski w czasach okupacji hitlerowskiej karta pocztowa
We wrześniu 1940 roku na placu Litewskim hitlerowcy zorganizowali wielkie uroczystości. Z pompą obchodzili pierwszą rocznicę zwycięstwa nad Polską. Jednym z elementów było uroczyste przemianowanie miejsca, w którym odbywało się to święto. Odtąd plac nosił imię kanclerza III Rzeszy. Tego samego dnia okupanci zmienili nazwę Krakowskiego Przedmieścia na Reichstrasse.

Zmiany nazw ulic z polskich na niemieckie na terenie Generalnego Gubernatorstwa rozpoczęły się w sierpniu 1940 r. W Lublinie większość zmian szyldów odbyła się jesienią tego roku. I tak zamiast ul. Narutowicza mieliśmy Theaterstrasse, Rynek nazywał się Alter Market, a Pierackiego stała się Wagnergasse.

Zmiana nazw była procesem długotrwałym i odbywał się etapami i przeprowadzono je jeszcze w 1941 r., kiedy to pożegnaliśmy m.in. ulice takie jak 3 Maja, Długosza czy Króla Leszczyńskiego.

Wracając do uroczystości z 1 września 1940 r. trzeba dodać, że tamtej jesieni Niemcy chętnie świętowali przeróżne rocznice, związane z wojną i swoim zwycięstwem. W październiku w Lublinie obchodzono natomiast pierwszą rocznicę utworzenia Generalnego Gubernatorstwa. Uroczystości odbyły się w Teatrze Miejskim. W ich trakcie nie mogło zabraknąć zapewnień, że hitlerowcy już nigdy nie opuszczą Lublina, który niegdyś Heinrich Himmler nazwał "starym niemieckim miastem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski