Z historii Lublina: W 1940 r. przemianowano pl. Litewski na Adolf Hitler-Platz

Witold Michalak
Plac Litewski w czasach okupacji hitlerowskiej
Plac Litewski w czasach okupacji hitlerowskiej karta pocztowa
We wrześniu 1940 roku na placu Litewskim hitlerowcy zorganizowali wielkie uroczystości. Z pompą obchodzili pierwszą rocznicę zwycięstwa nad Polską. Jednym z elementów było uroczyste przemianowanie miejsca, w którym odbywało się to święto. Odtąd plac nosił imię kanclerza III Rzeszy. Tego samego dnia okupanci zmienili nazwę Krakowskiego Przedmieścia na Reichstrasse.

Zmiany nazw ulic z polskich na niemieckie na terenie Generalnego Gubernatorstwa rozpoczęły się w sierpniu 1940 r. W Lublinie większość zmian szyldów odbyła się jesienią tego roku. I tak zamiast ul. Narutowicza mieliśmy Theaterstrasse, Rynek nazywał się Alter Market, a Pierackiego stała się Wagnergasse.

Zmiana nazw była procesem długotrwałym i odbywał się etapami i przeprowadzono je jeszcze w 1941 r., kiedy to pożegnaliśmy m.in. ulice takie jak 3 Maja, Długosza czy Króla Leszczyńskiego.

Wracając do uroczystości z 1 września 1940 r. trzeba dodać, że tamtej jesieni Niemcy chętnie świętowali przeróżne rocznice, związane z wojną i swoim zwycięstwem. W październiku w Lublinie obchodzono natomiast pierwszą rocznicę utworzenia Generalnego Gubernatorstwa. Uroczystości odbyły się w Teatrze Miejskim. W ich trakcie nie mogło zabraknąć zapewnień, że hitlerowcy już nigdy nie opuszczą Lublina, który niegdyś Heinrich Himmler nazwał "starym niemieckim miastem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
brr
To jacyś twoi znajomi?
w
wiarus
że po następnej wojnie Niemcy znikną z powierzchni ziemi. Jesteś małym volksdeutscherkiem Jurgen i nikt się ciebie nie boi.
b
byko
Ale jak kacapy Ich pogonili to spieprzyli z Lublina ze swoimi pachołkami. Kacapy i Ich pachołki urzędowali w Lublinie rzekomo do 1989 r ale co w 2013 r robi minus na fakt, że ulica Lubartowska po śmierci Soso była okresowo Stalingradzką? Czyżby jakiś pachołek kacapski jeszcze pałętał się w Lublinie? A może czeka na nowe "wyzwolenie" czerwonych tanków?
b
byko
......
niedlugo beda do nas przyjezdzac do roboty jak wszystko przejma turcy i inni
G
Gorzej wam!
To podpada pod kodeks karny, szanowni towarzysze redaktorzy.
K
KK
kiedy powstał plac im "kaczyńskiego" - żal.pl
z
zigzak
Wiekopomne wydarzenie w dziejach naszego miasta, jakim niewątpliwie było nadanie nazwy Adolfa Hitlera, należało uczcić odpowiednim artykułem. Przytoczenie rzekomo wypowiedzianych słów przez innego wodza III Rzeszy Himmlera o Lublinie jako starym niemieckim mieście (źródło? prosimy pana o źródło tej informacji), też jak najbardziej na miejscu. To zdjęcie Placu, to aby na pewno z lat III Rzeszy (gdzie hitlerowskie flagi?). A w ogóle mam pytanie do redakcji, czy od tej pory w rocznicę Września będziemy świętować razem z hitlerowcami ich rocznice. Trochę wyczucia i godności, panowie.
b
byko
Od wieków miała taką nazwę ale jak Dieduszka Stalin zmarł to zmianą uczcili ten fakt.
b
baton
stawiam na to drugie
l
lolo
była tylko nie wiem gdzie. na cmentarzu stoi pomnik(grób) mojego wujka ofiary stalinowsko-bierutowsko-żydoubeckiej komuny. babcia w 1953 postawiła mu marmurowy nagrobek. W rogu jest adres zakładu kamieniarskiego właśnie z ulicy Stalingradzkiej
b
byko
.......
b
byko
......
b
buras
Opatentuj ten nasi wynalazek w UP a od b. Prezydenta odpier.... się. Wszak nastały takie czasy, że Wasza macierz "POkraczna POlsza" leży i kwiczy.
l
leoncio
czy granatowi policjanci brali udział w uroczystościach ?
i może coś więcej o uczestnikach imprezy w Teatrze Miejskim
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie